Hlavní navigace

Google koupil tisícovku patentů IBM a najal špičkovou právničku

3. 8. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Google začíná být velmi aktivní v oblasti patentů. Letos se pokoušel koupit 6 tisíc patentů zkrachovalé společnosti Nortel Networks, ty ale nakonec padly do rukou jeho konkurentů, mezi kterými figurovaly například firmy Apple či Microsoft. Tuto akvizici v celkové hodnotě 4,5 miliardy dolarů už zkoumá americké federální ministerstvo spravedlnosti. Zjišťuje, zdali nenaruší konkurenci v oblasti vývoje chytrých telefonů. Zaměřuje se zejména na to, zdali firmy nevyužijí získání patentů k zahájení…

Google začíná být velmi aktivní v oblasti patentů. Letos se pokoušel koupit 6 tisíc patentů zkrachovalé společnosti Nortel Networks, ty ale nakonec padly do rukou jeho konkurentů, mezi kterými figurovaly například firmy Apple či Microsoft.

Tuto akvizici v celkové hodnotě 4,5 miliardy dolarů už zkoumá americké federální ministerstvo spravedlnosti. Zjišťuje, zdali nenaruší konkurenci v oblasti vývoje chytrých telefonů. Zaměřuje se zejména na to, zdali firmy nevyužijí získání patentů k zahájení dalších sporů s výrobci mobilních telefonů, kteří do svých zařízení implementují operační systém Google Android.

Google minulý týden koupil více než tisíc různých patentů od společnosti IBM a najal špičkovou právničku specializující se právě na problematiku patentů, která více než 11 let pracovala pro Federal Trade Commission, instituci, jež má na starost ochranu spotřebitelů. Společně s ministerstvem spravedlnosti také dohlíží nad dodržováním protitrustových zákonů. Zabývá se ale též praktikami firem, vedenými s účelem poškodit konkurenci. Do této oblasti patří i zneužívání patentů a autorských práv.

Google čelí patentovým sporům zejména v souvislosti se svým operačním systémem Android. Už loni podala na Google kvůli porušování licence žalobu společnost Oracle. Důvodem je skutečnost, že platforma Android využívá technologie z Javy, přičemž Google neplatí patřičné licenční poplatky a ještě nabádá ostatní, aby to také nedělali.

Více o sporu Google versus Oracle se dozvíte na sesterském serveru Root.cz.

Nejde ale jen o spory mezi Google a ostatními výrobci software. Obětí patentových sporů se staly i výrobci mobilních telefonů, na kterých běží operační systém Android.

cif-tip-téma-foto

Například Microsoft totiž postupně doráží na velké výrobce přístrojů obsahujících systém Android a vyhrožuje jim žalobou, pokud nebudou ochotny sepsat s Microsoftem licenční smlouvu. Ohání se při tom patenty, které prý Android porušuje. Podle některých zdrojů platí například firma HTC Microsoftu za každé prodané zařízení s Androidem pět dolarů

Zdroj: Los Angeles Times12

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.