Hlavní navigace

Google koupil Waze za jednu miliardu dolarů

11. 6. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Waze, o který se v minulosti zajímaly například Apple či Facebook, má nového majitele. Izraelský startup nakonec získal Google za více než miliardu dolarů.

Už koncem května se objevily informace, že Google má zájem koupit Waze, poskytující komunitní naváděcí aplikaci pro motoristy, aby se k mapám a navigaci z dílny izraelské firmy nedostal Facebook. V Googlu se zřejmě obávali, aby Facebook koupí Waze nezískal technologie, které by mohly posílit jeho pozici v mapovém a navigačním světě.

Facebook přitom o koupi Waze velmi usiloval a s majiteli firmy vedl posledního půl roku intenzivní jednání. Média začátkem května mluvila o koupi Waze Facebookem jako o hotové věci. Ještě před Facebookem se o Waze zajímal také Apple, ten byl ale ochoten nabídnout údajně „jen“ 500 milionů dolarů.

Dnes zástupci Googlu oficiálně potvrdili, že uzavřeli dohodu o koupi Waze. Hodnota kontraktu nebyla zveřejněna, ale podle deníku The New York Times Google zaplatí za Waze 1,03 miliardy dolarů, tedy zhruba 26 20 miliard korun. AllThingsD zase hovoří o částce jedné miliardy dolarů v hotovosti plus 100 milionů dolarů v hotovosti pro zaměstnance firmy jako odměnu za dosažené výsledky.

Google už se nechal slyšet, že vývojářský tým ponechá v Izraeli a firma bude zatím fungovat odděleně. 

ICTZ23

Waze má přes 50 milionů uživatelů. Aplikaci však poskytuje zdarma a její loňské tržby z reklamy se odhadují na zhruba milion dolarů. Waze má zhruba stovku zaměstnanců hlavně v Izraeli, ale také v Silicon Valley a New Yorku. Firmě, která byla založena v roce 2007, se dosud podařilo získat od investorů ze Silicon Valley a Izraele celkem 67 milionů dolarů. Ti teď svoji investici zhodnotili.

Zdroj: Forbes

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.