Hlavní navigace

Google koupil Waze za jednu miliardu dolarů

Martin Vyleťal

Waze, o který se v minulosti zajímaly například Apple či Facebook, má nového majitele. Izraelský startup nakonec získal Google za více než miliardu dolarů.

Doba čtení: 1 minuta

Už koncem května se objevily informace, že Google má zájem koupit Waze, poskytující komunitní naváděcí aplikaci pro motoristy, aby se k mapám a navigaci z dílny izraelské firmy nedostal Facebook. V Googlu se zřejmě obávali, aby Facebook koupí Waze nezískal technologie, které by mohly posílit jeho pozici v mapovém a navigačním světě.

Facebook přitom o koupi Waze velmi usiloval a s majiteli firmy vedl posledního půl roku intenzivní jednání. Média začátkem května mluvila o koupi Waze Facebookem jako o hotové věci. Ještě před Facebookem se o Waze zajímal také Apple, ten byl ale ochoten nabídnout údajně „jen“ 500 milionů dolarů.

Dnes zástupci Googlu oficiálně potvrdili, že uzavřeli dohodu o koupi Waze. Hodnota kontraktu nebyla zveřejněna, ale podle deníku The New York Times Google zaplatí za Waze 1,03 miliardy dolarů, tedy zhruba 26 20 miliard korun. AllThingsD zase hovoří o částce jedné miliardy dolarů v hotovosti plus 100 milionů dolarů v hotovosti pro zaměstnance firmy jako odměnu za dosažené výsledky.

Google už se nechal slyšet, že vývojářský tým ponechá v Izraeli a firma bude zatím fungovat odděleně. 

Waze má přes 50 milionů uživatelů. Aplikaci však poskytuje zdarma a její loňské tržby z reklamy se odhadují na zhruba milion dolarů. Waze má zhruba stovku zaměstnanců hlavně v Izraeli, ale také v Silicon Valley a New Yorku. Firmě, která byla založena v roce 2007, se dosud podařilo získat od investorů ze Silicon Valley a Izraele celkem 67 milionů dolarů. Ti teď svoji investici zhodnotili.

Zdroj: Forbes

Našli jste v článku chybu?