Hlavní navigace

Google chce raději sám koupit Waze, než je nechat Facebooku

24. 5. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Google, a pak ještě nejmenovaný další velký zájemce, se údajně rovněž snaží koupit Waze, aby se k mapám a navigaci Waze nedostal Facebook.

Jakmile vyšlo ve známost, že Facebook by rád koupil Waze — firmu poskytující komunitní naváděcí aplikaci pro motoristy — ozvalo se několik dalších významných zájemců o koupi, a mezi nimi Google. Zprávu o tom dnes přinesl Bloomberg, a to na základě nejmenovaných zdrojů údajně obeznámených s probíhajícími jednáními.

Které další společnosti by raději samy daly miliardu dolarů za Waze, než aby její data získal Facebook, to Bloomberg neuvádí; s výjimkou toho, že Apple to není.

Waze prý za sebe požaduje přes miliardu dolarů a žádný ze zájemců ještě není blízko k uzavření obchodu. Firma je údajně připravena i nedohodnout se a raději jít do dalšího kola financování. To dosud poslední proběhlo v roce 2011 a získala při něm 30 milionů dolarů. Kolo vedl Kleiner Perkins Caufield & Byers a pan Li Ka‑shing, skrze Horizons Ventures Hong Kong.

Podle CrunchBase zatím Waze celkově na investicích posbírala 67 milionů dolarů.

CIF - osobnosti

Má už přes 40 milionů uživatelů. Aplikaci však poskytuje zdarma a její loňské tržby z reklamy se odhadují jen na asi milion dolarů. Proto by bylo překvapivé, kdyby odešla od nabídky miliardy. Spíše jen tlačí na co nejlepší podmínky.

Mohl by mezi dalšími zájemci být Microsoft? To se od zdrojů Bloombergu sice nedozvídáme, ale tvrdí, že Microsoft už na Waze má podíl.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).