Hlavní navigace

Google nově spadá pod holding Alphabet a má i nového šéfa

11. 8. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Firmy někdy příliš zpohodlní. Google se tomu chce bránit organizační změnou: vzniká holding Alphabet Inc., který se stal vlastníkem Googlu a dalších aktivit.

Larry Page a Sergey Brin vytvořili nový holding jménem Alphabet a novým šéfem Googlu je Sundar Pichai. Překvapivá novinka, která ale dává dost smysl. 

V Googlu zůstanou jenom zásadní internetové aktivity, projekty hledící do budoucnosti (Google X, Calico a další) budou oddělené. Povede to i k lepšímu rozdělení finančních výsledků, přehlednosti a umožní lepší řízení. Akcie Googlu jdou 1:1 do akcií Alphabet Inc.

Alphabet zároveň nemá být značkou pro spotřebitele, tou stále je a bude Google (a další značky – například Nest). Přímo od jednoho ze zakladatelů Googlu si o tom můžete přečíst například v G is for Google a plné článků na toto téma jsou i zahraniční servery, takže viz například THE INVENTION OF ALPHABET IS THE ULTIMATE LARRY PAGE MOVE.

Larry Page vytvoření nového zastřešujícího holdingu, jehož součástí se stal (nejenom) Google, vysvětluje i tím, že s postupem času se společnosti stávají příliš spokojené s tím, že dělají stále totéž, a řeší pouze inkrementální změny. Pro technologický průmysl je ale něco takového nedostatečné.

Sbírka firem

Alphabet Inc, jak už bylo napsáno výše, nabídne přehlednější Google, ať už jde o financování nebo zodpovědnosti. Umožní také lepší řízení, každá společnost v holdingu bude mít vlastního CEO a vlastní vedení. S tím souvisí i další zásadní změna: novým šéfem Googlu se stal Sundar Pichai, člověk doposud stojící hlavně za rozvojem Androidu či Chrome.

Podle Page je (bude) Alphabet hlavně sbírkou společností, z nichž Google je (prozatím) největší, byť projde zeštíhlovacím procesem. Aktivity, které nejsou zásadně internetové, budou odděleny a osamostatněny – Google zmiňuje Calico (prodlužování délky lidského života) či Life Sciences (oční čočky schopné sledovat glukózu) jako dva typické příklady toho, co do výrazně úžeji zamířeného Googlu nepatří. 

Pod Alphabet samozřejmě zamíří i to, co je označováno jako Google X či X lab, tedy inkubátor/laboratoř vyvíjející zcela nové technologie, podobně se to dotkne i Nest či Google Fiber. A samozřejmě také Ventures and Capital, investičního nástroje, který Google už řadu let využívá.

Noví šéfové

Larry Page a Sergey Brin coby šéfové holdingu budou řešit potřebné obsazení vedení jednotlivých společností samostatnými CEO a starat se o to, aby mohli dělat svoji práci a tyto společnosti fungovaly dle očekávání. Holding bude samozřejmě zajišťovat i potřebné financování. Larry Page bude CEO Alphabetu, Sergey Brin prezidentem, Eric Schmidt výkonným předsedou

CIF - osobnosti

Logický a užitečný krok? Zcela určitě ano, původní Google se stal příliš velkým, nepřehledným a velmi pravděpodobně i trpěl vnitřním pnutím, zejména pokud šlo o prosazování zájmů a zviditelňování některých aktivit na úkor jiných. 

Pro investory a finanční trh bude oddělené vykazování finančních informací zásadní změnou, po které ostatně už svým způsobem dlouho volali. Jak detailní bude výkaznictví, se ale teprve uvidí, až bude k dispozici první kvartální finanční zpráva.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).