Hlavní navigace

Google pohřbil právo zaměstnanců pracovat den v týdnu na svých projektech

19. 8. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ikonická podpora osobních projektů zaměstnanců dvaceti procenty z pracovní doby už v Googlu prakticky nefunguje, napsal na základě svědectví vývojářů deník Quartz.

Ačkoli Google nebývalou podporu osobním projektům svých zaměstnanců oficiálně nezrušil, podle deníku Quartz je prakticky u ledu. Program, který vývojářům umožňoval věnovat 20 % pracovní doby (tedy jeden den v týdnu) práci na vlastních nápadech, včetně možností využívat k tomu (hlavně) technologie Google, prý zadusily nenápadné změny ve fungování firmy.

Mezi viditelné výsledky „20 % času“ přitom patří řada inovací: například vznik Orkut.com, první sociální sítě od Googlu, ale nakonec i služeb jako Gmail či Adsense. Úměrně tomu, jak Google začal více dbát na efektivitu práce, se ale podle zmínek bývalých vývojářů Googlu v médiích i na Internetu mělo praktické využívání „20 % času“ stále více komplikovat. Začalo to tím, že si pro ně zaměstnanci museli vyžádat zvláštní povolení nadřízených, píše Quartz.

Poslední úder programu pak mělo zasadit to, jak firma hodnotí práci svých manažerů. Jejich cíle jsou totiž nastaveny s předpokladem, že se jejich týmy věnují svým projektům 100 % pracovní doby. Případně vyhrazení pětiny času nezávislým nápadům tak může znamenat ohrožení plánu, což vede k tomu, že manažeři jakékoliv aktivity tohoto druhu schvalují jen velmi neradi. Business Insider k tomu dodává, že v poslední době mohli vývojáři osobní projekty realizovat maximálně tak ve svém volném čase, takže se z „20 %“ stalo spíš „120 % času“.

cif 24 - early cena - média

Google se podle Quartzu k dotazům na svůj slavný motivační a inovační program oficiálně nevyjádřil. Text tak cituje řadu bývalých i současných zaměstnanců Googlu, někteří si podle autorů nepřáli zveřejnit svou identitu. Dalším zdrojem je pak toto zajímavé vlákno na Quoře.

Zdroj: Google’s “20% time,” which brought you Gmail and AdSense, is now as good as dead

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).