Hlavní navigace

Google předal e-maily dobrovolníků z Wikileaks americké vládě

Autor: Isifa
Daniel Dočekal

Utajený soudní příkaz vedl k předání dat z poštovních účtů dvou dřívějších dobrovolníků z Wikileaks americké vládě. Až rok po žádosti byly soudní příkazy odtajněny a Google mohl postižené informovat.

Smari McCarthy a Herbert Snorrason se stali součástí vyšetřování Wikileaks a jejího zakladatele Juliana Assange. Obsah jejich poštovních účtů byl Google nucen předat americké vládě na základě utajeného soudního příkazu. Oba jsou občané Islandu a pro Wikileaks pracovali do roku 2010.

V úterý tento týden Google oba informoval, že obdržel soudní příkaz, který byl do 2. května označen jako tajný a na základě kterého americká vláda získala obsah jejich poštovních účtů. V případě McCarthyho jde o požadavek (PDF) z července 2011 žádající o informace z Gmailu a další související data, včetně IP adres použitých počítačů či informací o uživateli. A také informace o tom s kým, kdy a odkud komunikoval s dalšími lidmi. Požadavek na data ze Snorrasonova účtu pochází z října 2011 (PDF) a dožaduje se e-mailů, rozepsaných e-mailů a dokonce i smazaných e-mailů. Stejně tak zdrojových a cílových adres spojených s každým e-mailem.

Marcom

McCarthy ani Snorasson, podle jejich vlastní slov, služby Google pro žádné citlivé informace nepoužívali (viz The Dragnet at the Edge of Forever) a oba se domnívají, že žádost o informace z jejich poštovních účtů zcela určitě souvisí s Wikileaks. A také uvádějí, že podle nich nejde o vyšetřování kriminálního chování, ale ve skutečnosti o potrestání těch, kteří prostřednictvím veřejné služby na takové činy upozorňují.

POZNÁMKA: Než případně začne někdo nadávat na ten „zlý Google“, tak je myslím vhodné upozornit, že pokud jakákoliv společnost obdrží soudní příkaz, tak se jím musí řídit. Za normálních okolností nejsou takovéto příkazy utajené a Google, stejně jako některé další společnosti, osoby „postižené“ příkazem informuje o předání dat/informací okamžitě. V tomto případě byl soudní příkaz utajený, což znemožnilo o předání dat informovat. Až v květnu 2013, tedy prakticky po dvou letech, došlo k odtajnění a bylo možné o předání informovat. 

Našli jste v článku chybu?
23. 6. 2013 11:56
Pavel (neregistrovaný)

Myslím, že každému kro není úplný blbec je jasné, že organizace jako CIA mají bránit zájmy státu nikoliv zájmy vedení státu. V tom je rozdíl mezi demokracií a autoritářským režimem.

Takže pokud například někdo prozradí porušování práv občanů státem, je on záslužný a trestán má být ten, kdo tato práva porušil. A ne tvrdit,že vyzrazením došlo k ohrožení národní bezpečnosti a podobné blbosti.

Převedeno na aktuální dění v ČR: Nagyová zneužila tajnou službu pro své účely a ta proto selhala. Kdybych…

23. 6. 2013 11:39

Vlády dělají tolik věcí tajně a tolik z těch tajných věcí je za hranicí zákona, že je zakáží odtajnit na desítky let. Člověk si pak klade otázku, proč taková vláda očekává, že její občané se budou chovat transparentně? Nesmrdí ryba od hlavy?