Hlavní navigace

Google představil router OnHub, chce ovládnout vaši chytrou domácnost

Autor: Google
David Slížek

Zajímavý design, rychlá wi-fi a příprava na moře chytrých zařízení, která mají zaplavit naše domovy. Ale také sběr dat. Jaký je router od Googlu?

Doba čtení: 2 minuty

Router je nenápadným srdcem jakékoli domácí sítě. A s tím, jak do domácností proniká stále více chytrých, k internetu připojených zařízení, bude stále důležitější branou k síti.

Google proto přichází s vlastním routerem OnHub. Láká na inovativní design, rychlejší připojení k wi-fi, podporu řady různých standardů pro připojení chytrých zařízení a přátelštější ovládání přes mobilní aplikaci.

Co se designu týče, nedá se asi routeru nic vytknout. Zapomeňte na podivné krabičky s blikajícími diodami, OnHub je elegantní váleček se stmívatelným světelným kroužkem (zelená = vše v pořádku, oranžová = problém) a reproduktorem (pro nastavení androidích zařízení pomocí neslyšných tónů).

Router se ovládá mobilní aplikací Google On (pro Android i pro iOS). Ta nabízí kromě nastavení sítě také prioritizovat připojení konkrétních zařízení či data o používání připojení. 

OnHub vyrábí Google ve spolupráci s firmou TP-LINK, podle Googlu ale nezůstane u jediného výrobce – dalším má být Asus. Router si teď mohou zájemci zatím jen předobjednat, prodávat se má od 31. srpna za cenu 200 USD.

Rychlejší wi-fi

Zařízení podporuje wi-fi v pásmech 2,4 i 5 GHz (standardy 802.11a/b/g/n/ac), Bluetooth 4.0 a také IoT protokoly 802.15.4 (Zigbee) a Weave (ten představil Google na vývojářské konferenci I/O společně se svým OS Brillo – „odlehčeným Androidem“ pro IoT zařízení). Router je samozřejmě kompatibilní také s protokolem Thread, který používají například chytré přístroje od firmy Nest (tu Google koupil v loňském roce).

Slabší je vybavení porty. OnHub má jen tři: jeden WAN port na připojení k modemu, jeden LAN port na připojení jednoho zařízení (počítače) a jedno USB 3.0. Evidentně počítá s tím, že všechna ostatní zařízení se budou připojovat bezdrátově.

A Google slibuje, že to připojení bude mimořádně rychlé a spolehlivé. Má se o ně postarat šest 2,4GHz a šest 5GHz antén sestavených do kruhu – každý pár pokrývá 120° výsek. Připojení v jednom směru má posilovat také další anténa, která podle Googlu funguje jako „satelitní talíř, který soustředí signál a v daném směru zvyšuje jeho dosah“.

Router také bude neustále vyhodnocovat kvalitu připojení a přizpůsobovat nastavení aktuální situaci – zasáhne, pokud třeba zjistí, že spojení ruší interference z nějakého jiného zařízení.

A co šmírování?

A tady přichází nejkontroverznější část: aby Google mohl analyzovat chování domácí sítě, bude z ní OnHub sbírat data a některá odesílat na servery Googlu. Podle Podmínek použití může jít o „informace o vašem počítači a/nebo mobilním zařízení, operačním systému, perifériích, aplikacích, připojených zařízeních, síťovém provozu a využití dat.“

TVCON 2018 Tip goNET

To zní docela hrozivě. Pokud se ale proklikáte do podrobnějších FAQ, Google slibuje, že router ani mobilní aplikace Google On, kterou se ovládá, nesbírají informace o tom, na kterých stránkách se uživatel pohybuje, ani nešmíruje obsah síťové komunikace. OnHub má sbírat jen data jako čísla wi-fi kanálů, síla signálu či typy zařízení – tedy informace potřebné k optimalizaci připojení.

V ovládací aplikaci pak může uživatel sběr dat zakázat (návod je zde) – Google jen upozorňuje, že v takovém případě nemusí fungovat všechny funkce routeru.

Našli jste v článku chybu?