Hlavní navigace

Google: při výpadku Gmailu nikdo o data nepřišel

25. 2. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Během noci našeho času inženýři Googlu přišli na to, proč včera na několik hodin zkolaboval Gmail. V úterý ráno jsme prováděli rutinní údržbu na jednom z našich evropských datacenter. Většinou údržbu ani nezaznamenáte, jeho funkce zastoupí některé z dalších center. Nicméně tentokrát došlo k nepředpokládaným vedlejším účinkům nového kódu, jehož účelem je udržovat vaše data geograficky blízko, a tak se stalo, že další evropské datacentrum bylo přetíženo a problém se začal kaskádovitě šířit po…

Během noci našeho času inženýři Googlu přišli na to, proč včera na několik hodin zkolaboval Gmail. V úterý ráno jsme prováděli rutinní údržbu na jednom z našich evropských datacenter. Většinou údržbu ani nezaznamenáte, jeho funkce zastoupí některé z dalších center. Nicméně tentokrát došlo k nepředpokládaným vedlejším účinkům nového kódu, jehož účelem je udržovat vaše data geograficky blízko, a tak se stalo, že další evropské datacentrum bylo přetíženo a problém se začal kaskádovitě šířit po celé síti, stojí v oficiálním vysvětlení.

Nyní jsou prý datová centra již opět pod kontrolou a předmětná chyba byla nalezena a opravena. Google ujišťuje, že uživatelé Gmailu o žádná data nepřišli. Výpadek se týkal pouze dostupnosti schránek, žádná data ztracena nebyla, ujišťuje Janka Zichová z Google ČR. Problémy se objevily včera v noci po jedné hodině pacifického času. Problém se týkal i řady uživatelů Google Apps. Uživatelům Premier verze Google Apps bude prý nabídnuta jako omluva prodloužení o 15 dní místo tří dnů zakotvených v podmínkách.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).