Hlavní navigace

Google spouští projekt budování optických sítí v Africe

Martin Vyleťal

Cílem iniciativy je umožnit lokálním ISP připojit ke kvalitnímu broadbandu více uživatelů. Pilotním městem je ugandská Kampala. Zadarmo to ale pro místní ISP nebude.

Doba čtení: 1 minuta

Google rozjel projekt budování optických sítí v těch částech světa, kde broadbandové připojení není v současné době široce dostupné. První městem, kde tato iniciativa odstartuje, je metropole Ugandy Kampala.

Firma si vybrala africký kontinent proto, že pouze 16 % Afričanů je v současné době připojeno k Internetu. Cílem projektu s názvem Project Link je pomocí nových optických sítí nabídnout rychlejší a spolehlivější internetové připojení v místech, kde je infrastruktura nedostatečná nebo vůbec neexistuje.

Novou síť, kterou Google v Kampale vybuduje, nabídne místním providerům, jak fixním, tak mobilním, a ti jejím prostřednictvím budou moci nabídnou kvalitnější služby. Nebude to ale zadarmo. Ve skutečnosti se jedná o komerční projekt a ugandští ISP tak budou muset za využívání sítě platit.

V Kampale žije okolo 3 milionů lidí. Někteří z nich sice přístup k Internetu mají, potýkají se však s častými výpadky a nízkými rychlostmi. 

Našli jste v článku chybu?