Hlavní navigace

Google spouští projekt budování optických sítí v Africe

21. 11. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Cílem iniciativy je umožnit lokálním ISP připojit ke kvalitnímu broadbandu více uživatelů. Pilotním městem je ugandská Kampala. Zadarmo to ale pro místní ISP nebude.

Google rozjel projekt budování optických sítí v těch částech světa, kde broadbandové připojení není v současné době široce dostupné. První městem, kde tato iniciativa odstartuje, je metropole Ugandy Kampala.

Firma si vybrala africký kontinent proto, že pouze 16 % Afričanů je v současné době připojeno k Internetu. Cílem projektu s názvem Project Link je pomocí nových optických sítí nabídnout rychlejší a spolehlivější internetové připojení v místech, kde je infrastruktura nedostatečná nebo vůbec neexistuje.

Novou síť, kterou Google v Kampale vybuduje, nabídne místním providerům, jak fixním, tak mobilním, a ti jejím prostřednictvím budou moci nabídnou kvalitnější služby. Nebude to ale zadarmo. Ve skutečnosti se jedná o komerční projekt a ugandští ISP tak budou muset za využívání sítě platit.

V Kampale žije okolo 3 milionů lidí. Někteří z nich sice přístup k Internetu mají, potýkají se však s častými výpadky a nízkými rychlostmi. 

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.