Hlavní navigace

Google se pouští do registrace domén, čeští hráči z konkurence strach nemají

27. 6. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa
Novou službou Google Doimains chce získat částečný podíl na trhu internetových adres. Vrásky přidělává zatím především americkým serverům.

Tuzemští registrátoři přicházející konkurenci sledují, ale významné obavy z ní zatím nemají. Sází především na svou znalost trhu. „V tomto bude Google velmi těžko konkurovat lokálním hráčům, protože se soustředí na větší trhy, než je ten český,“ tvrdí František GruntActive 24. „Věřím, že ideu registrovat domény má v tuto chvíli i Seznam, který by na českém trhu dominoval a konkuroval Googlu. Tak jako to léta dělá ve vyhledávání,“ komentuje situaci Jiří Jaroš ze společnosti Ignum.

Novinka běží zatím v betě a na pozvánky. Ve finále by měla umožňovat zájemcům registraci domény bez zápisu do databáze WHOIS, přesměrování e-mailů na Gmail, podporována by měla být až stovka subdomén a stovka e-mailových adres. Firma by měla poskytnout i vlastní DNS servery. Stránka Google Domains –  zatím umožňuje jen vyhledávání volných adres. „Strach z toho musí mít hlavně Godaddy a podobní. Web.com, další velký registrátor, který je na burze, spadl o 18 procent,“ komentuje možné důsledky kroku Googlu na svém blogu doménový obchodník Jan Barta

MMF23 tip3

Počet tuzemských registrací domén roste, momentálně jich NIC registruje 1 139 962. „Od začátku roku jsme zaregistrovali přibližně 21 tisíc domén všech koncovek. Zájem o ty české roste přibližně o sedm procent ve srovnání s loňským rokem,“ dodává Grunt. Daří se i novým doménám prvního řádu. „Aktuálně se u nás objednávají nejvíce domény .guru, .technology, .tips, .email, .photography a .bike,“ hlásí marketingová ředitelka Zoneru Martina Tománková. To je ale globální trend.


Zdroj: ntldstats.com

Svůj vliv na to má i neustálé snižování cen, které ale nahrává doménovým spekulantům. „Je patrné, že je dneska registrováno mnoho domén i pouze jako ochrana před případnými spekulacemi – jsou to domény s různými tvary nebo koncovkami, které zřejmě nejsou v reálné internetové komunikaci nikdy využity,“ vysvětluje ředitel Web4U Jan Bednář„Zajímavým trendem je nárůst registrací .eu domén. Do nedávna to byl spíš outsider, ale v posledních měsících je znát nárůst,“ dodává Jaroš. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).