Hlavní navigace

Google se pouští do registrace domén, čeští hráči z konkurence strach nemají

Autor: Isifa
Jan Beránek

Novou službou Google Doimains chce získat částečný podíl na trhu internetových adres. Vrásky přidělává zatím především americkým serverům.

Tuzemští registrátoři přicházející konkurenci sledují, ale významné obavy z ní zatím nemají. Sází především na svou znalost trhu. „V tomto bude Google velmi těžko konkurovat lokálním hráčům, protože se soustředí na větší trhy, než je ten český,“ tvrdí František GruntActive 24. „Věřím, že ideu registrovat domény má v tuto chvíli i Seznam, který by na českém trhu dominoval a konkuroval Googlu. Tak jako to léta dělá ve vyhledávání,“ komentuje situaci Jiří Jaroš ze společnosti Ignum.

Novinka běží zatím v betě a na pozvánky. Ve finále by měla umožňovat zájemcům registraci domény bez zápisu do databáze WHOIS, přesměrování e-mailů na Gmail, podporována by měla být až stovka subdomén a stovka e-mailových adres. Firma by měla poskytnout i vlastní DNS servery. Stránka Google Domains –  zatím umožňuje jen vyhledávání volných adres. „Strach z toho musí mít hlavně Godaddy a podobní. Web.com, další velký registrátor, který je na burze, spadl o 18 procent,“ komentuje možné důsledky kroku Googlu na svém blogu doménový obchodník Jan Barta

Marcom

Počet tuzemských registrací domén roste, momentálně jich NIC registruje 1 139 962. „Od začátku roku jsme zaregistrovali přibližně 21 tisíc domén všech koncovek. Zájem o ty české roste přibližně o sedm procent ve srovnání s loňským rokem,“ dodává Grunt. Daří se i novým doménám prvního řádu. „Aktuálně se u nás objednávají nejvíce domény .guru, .technology, .tips, .email, .photography a .bike,“ hlásí marketingová ředitelka Zoneru Martina Tománková. To je ale globální trend.


Zdroj: ntldstats.com

Svůj vliv na to má i neustálé snižování cen, které ale nahrává doménovým spekulantům. „Je patrné, že je dneska registrováno mnoho domén i pouze jako ochrana před případnými spekulacemi – jsou to domény s různými tvary nebo koncovkami, které zřejmě nejsou v reálné internetové komunikaci nikdy využity,“ vysvětluje ředitel Web4U Jan Bednář„Zajímavým trendem je nárůst registrací .eu domén. Do nedávna to byl spíš outsider, ale v posledních měsících je znát nárůst,“ dodává Jaroš. 

Našli jste v článku chybu?
28. 6. 2014 13:45

Mě by to taky zajímalo. Sice mám doméy i jinde, ale u Forpsi jich mám necelou stovku a některé i přes deset let.

28. 6. 2014 11:01
pp (neregistrovaný)

Předběžně mi ta nabídka Google lákavá přijde: ač se to zkušeným internautům nezdá, obrovské množství lidí chce co nejpasivnější správu. Jednou ročně faktura a emaily čtené na svém oblíbeném freemailu, jako dosud. A spolehlivého partnera na druhé straně.

Takže jakmile to bude spjaté s gmailem a uživatelsky primitivně či automaticky nastavitelné, bude to killer feature. Pamatuji si časy google apps pro domény zdarma a pořád tam byla hromada nastavování zbytečně, jakmile bude mít Google doménu pod…