Hlavní navigace

Google TV v novém kabátu: místo brzdy zařadila vyšší rychlost

14. 11. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
Google představil novou verzi svého projektu Google TV a změn je opravdu hodně – od integrace sociálních sítí, přes přehrávač videa pro YouTube až třeba po dohody se společnostmi, které nabízejí obsah. Stane se z televize multimediální centrum domácnosti? Google je přesvědčen, že televize je jedním ze zlatých dolů, který se podařilo objevit zatím jen producentům obsahu, ale nikoli počítačovému průmyslu. Televizní obrazovky přitom již mají zcela srovnatelné parametry s klasickými monitory a není důvod, proč je efektivně nepoužívat.

Překvapivé rozhodnutí Googlu

Google věří, že se z televizí mohou stát opravdová centra rodinné zábavy. Taková rodina již nebude potřebovat ani klasický počítač, neboť si bez problémů postačí s mobilním telefonem a Smart TV. Zajímavé je, že se zatím celé koncepci příliš nedaří a vydání nové verze je do určité míry velmi překvapivé. Daleko více lidí čekalo, že Google svůj projekt utlumí nebo uzavře, neboť se mu nedařilo se dohodnout s kabelovými televizemi ani dalšími poskytovateli obsahu.

Pravdou je, že pokud se podíváme na to, kolik času tráví lidé před televizní obrazovkou, je jasné, že trh zde v určité perspektivě existuje. Otázkou je, do jaké míry se chtějí před obrazovkou diváci bavit pasivně a do jaké míry aktivně. Koncept Google TV může v posledku být také velkým konkurentem herních konzolí, neboť dokáže spojit přístup na internet s možností hraní her. Android přitom podporu herních ovladačů umožňuje a většina lidí stejně hraje nejraději hry nepříliš náročné na výkon, jako je Farmvil a jeho klony.

Potenciálně možný je také přechod části uživatelů, kteří zbytkově používají teletext anebo spojení konceptu chytré televize a videorekordéru či půjčovny filmů. To vše jsou osvědčené a fungující věci, které v zásadě není problém do projektu začlenit. Samotné jádro je ale zcela jinde, ve změně chápání toho, co vše umožňuje televize. A právě zde je možné vidět zdroj inovací, které Google TV verze 2.0 přináší.

Google TV - verze 2.0

Google TV chtěla spolupracovat s kabelovými operátory, ti v ní ale spatřují přímou konkurenci a nechtějí ji pustit do svých sítí.

Co je nového v Google TV?

Asi nejdůležitější a na první pohled zcela evidentní novinkou je přechod operačního systému na Android Honeycomb, což se projevilo zcela přepracovaným ovládáním, které je nyní vzdušnější, minimalističtější a modernější. Jednotlivé prvky jsou mnohem logičtěji uspořádány tak, aby lépe vyhovovaly potřebám televizního prostředí. S tím souvisí také nově pojatý obchod s aplikacemi. Těch je k dispozici obrovské množství a jejich běh se významným způsobem zrychlil, takže je možné jich používat skutečně dle libosti. Není tak problém si zahrát hru, surfovat na internetu nebo přehrávat videa ve Full HD.

Google se snaží maximálně využít potenciál televize a tak nabízí možnost chytrého vyhledávání obsahu a jeho konzumaci. Připravena je nyní aplikace s názvem „TV & Movies”, která umožní snadno procházet (podle různých doporučení, kategorií, je možné samozřejmě i vyhledávat) asi 80 000 filmů a televizních seriálů přes kabel nebo satelit, Netflix, Amazon, YouTube a mnoha dalších zdrojů. Zdá se, že Google se podařilo odstranit (alespoň částečně a v anglicky mluvících zemích) problém s nedostatkem obsahu, který byl pro celou platformu velice omezující a brzdil její smysluplný rozvoj.

Google TV - televize a filmy

Funkce „TV & Movies“ v nové verzi Google TV

Google TV - 200

Co je to Google TV a jak funguje?

Google oznámil, že jeho koncept chytré televize s názvem Google TV zamíří na počátku příštího roku do Evropy. Co tato služba nabídne běžnému divákovi? A jakým způsobem může změnit televizní vysílání? Opravdu se nemají klasické televizní stanice čeho bát, jak tvrdí ředitel internetu Novy Pavel Krbec, podle něhož bude Google TV chybět kvalitní obsah? A pokud jej bude chtít, udrží koncept bezplatného přístupu, nebo sklouzne k placeným službám, jako třeba novácké Voyo.cz?

Klíčová role YouTube

Další novinkou, která je pro Google velice podstatná, je přehrávač videí YouTube. Ten je nyní koncipován tak, aby video server mohl nahradit klasické televizní programy. Podporován je samozřejmě HD mód, rychlé tematické vyhledávání atp. Práce s YouTube je v Google TV velice rychlá a příjemná. Velice významným způsobem se posunula také podpora Channels. Mimo tento nový přehrávač fotografií, který je také vzdušnější a hezčí.

Dále je možné si vytvořte osobní radiostanici Pandora, Slacker rádio nebo Napster a užít je pro stream hudby. Zda se objeví podpora Google Music Beta, není ještě úplně jasné. Tendence udělat z televize skutečně komplexní centrum domácí zábavy je ale evidentní.

Google TV - YouTube

Přehrávání videí YouTube ve službě Google TV

Velice zajímavé je také propojení s Google+, které by mohlo dát této sociální síti poměrně významný impuls. Sdílení médií je totiž její silnou stránkou a Google+ sám je do Google TV integrován. Je tak možné snadno sdílet oblíbené fotografie, upozornit na zajímavý pořad v televizi nebo si se známými vyměňovat odkazy na oblíbená videa a YouTube. Zábava na doporučení přátel by se v televizním prostředí mohla stát velice zajímavou a žádanou komponentou.

Přepracované je také částečně vyhledávání, které je nyní rychlejší, intuitivnější a kvalitnější. Inteligentní našeptávač a řazení výsledků jsou ovlivněny tím, že je hledání prováděno na televizi, takže se uživatel snáze dostane k multimediálním datům, která hledá.

Marketing Meeting balicek

Co udělá s Google TV strategický partner Samsung?

Google dokázal znovu obnovit projekt, který měl být podle kritiků mrtvý – dal mu obsah, nové funkce, vzhled a propojil televizi se sociálními sítěmi. Zajímavé přitom je, že téměř nikde není přítomného omezení se pouze na služby Google a je kladen důraz na velkou pestrost. Bude jistě zajímavé sledovat co s Google TV udělají nové přístroje od Samsungu, které by měly být levné a výkonné. Spojenectví v oblasti mobilních telefonů vychází na jedničku a z jihokorejského výrobce je největší producent smartphone na světě. Podaří se totéž s koncepcí Smart TV? Osobně si myslím, že by mohlo.

Google TV - Android Market

Aplikaci Google TV si lze stáhnout i v Android Marketu

Využili byste Google TV, kdyby tuto službu podporoval váš televizor napojený na internet?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).