Hlavní navigace

Google upozorní uživatele postižené virem DNSChanger

23. 5. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Už na březen plánovalo FBI vypnout „falešné“ DNS servery, které využívaly stovky tisíc počítačů napadených virem/malware DNSChanger (viz 8. březen, den kdy FBI vypne Internet, kde najdete i podrobnosti o tomto malware). K vypnutí prozatím nedošlo a nové datum vypnutí je aktuálně 9. června. Google se čerstvě pokusí upozornit uživatele, jejichž počítač je napaden. Využije k tomu toho, že je velmi pravděpodobné, že tito uživatelé používají jeho služeb, zejména vyhledávání. A je možné je…

Už na březen plánovalo FBI vypnout „falešné“ DNS servery, které využívaly stovky tisíc počítačů napadených virem/malware DNSChanger (viz 8. březen, den kdy FBI vypne Internet, kde najdete i podrobnosti o tomto malware). K vypnutí prozatím nedošlo a nové datum vypnutí je aktuálně 9. června.

Google se čerstvě pokusí upozornit uživatele, jejichž počítač je napaden. Využije k tomu toho, že je velmi pravděpodobné, že tito uživatelé používají jeho služeb, zejména vyhledávání. A je možné je identifikovat prostřednictvím toho, že požadavky přicházejí přes „prostředníka“ (proxy). Totožný způsob Google použil již v minulém roce (viz Using data to protect people from malware). Uživatelům s napadeným počítačem pak Google zobrazí varování na začátku vlastní stránky vyhledávání. Varování bude v jazyce, který daný uživatel na Google používá, stejně tak jako návod na odstranění malware.

BRAND

Pokud v červnu dojde k vypnutí „falešných“ DNS serverů používaných tímto malware, přijdou napadené počítače prakticky o přístup k Internetu. Podle DHS Appeals to Users Still Infected with DNSChanger je počet napadaných počítačů okolo 350 tisíc. Více informací o tomto malware můžete najít na www.dcwg.org, včetně možnosti otestování vlastního počítače (automatický test je možný například prostou návštěvou stránky www.dns-ok.us.

Zdroj: Notifying users affected by the DNSChanger malware

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).