Hlavní navigace

Android: jeho hvězda stoupá vzhůru a Google vyhrává patentové tahanice

1. 6. 2012
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

Google úspěšně odráží útoky firmy Oracle a dokončil akvizici Motoroly. V praxi si hned ověřil, jak významnými patenty nyní vládne. Android si na trhu vede velmi dobře a k dalšímu růstu má přispět rozšíření nabídky zařízení Nexus.

V poslední době se toho hodně událo kolem působení dříve čistě internetové společnosti Google na mobilním trhu. Dotáhla do zdárného konce akvizici firmy Motorola Mobility, jejíž patenty zaměstnávají právníky Applu i Microsoftu a oběma firmám mohou v Americe i Evropě způsobit velké potíže.

To naopak Google vyhrál dvě zásadní bitvy ve válce o Android se společností Oracle, která Google viní z porušování svých autorských a patentových práv, čehož se měl dopustit právě při vývoji systému Android. Ten si zatím upevňuje velmi rychle získanou silnou pozici mezi systémy pro chytré telefony.

Například Microsoft a jeho systému Windows Phone mohou Googlu a jeho Androidu jen tiše závidět. A Google nemá dost. Android chce posunout do role silné mobilní herní platformy a na kvalitu nabízených zařízení se svým systémem hodlá dohlédnout výrazným rozšířením nabídky mobilů a nově i tabletů nesoucích jeho vlastní značku Nexus. Ty Google bude i sám prodávat, aby obešel ostatní distribuční kanály.

Google přes Motorolu v patentové válce drtí Microsoft a Apple

Na konci dubna 2012 společnost Motorola Mobility zaznamenala dvě dílčí vítězství ve sporech s Applem a Microsoftem. Přestože její převzetí Googlem v té době ještě nebylo oficiálně dotaženo do zdárného konce, vítězství se mediálně připisovala právě Googlu. O jaká konkrétně šlo?

Rozhodčí americké International Trade Commission (ITC) dospěla k závěru, že Apple při vývoji telefonu iPhone a tabletu iPad neoprávněně užil patent, který drží právě Motorola Mobility. Se stížností na zneužití dalších tří patentů už ale Motorola Mobility neuspěla, což ovšem v celkovém hodnocení výsledku stížnosti není tak důležité. 

Microsoft měl patentů zaregistrovaných firmou Motorola Mobility zneužít při návrhu populární herní konzole Xbox 360. Konkrétně jde o patenty týkající se bezdrátového připojení konzole k Internetu a komprese videa. Motorola Mobility proto chtěla, aby se Xbox 360 nesměl prodávat na americkém trhu, což by bylo pro Microsoft krajně nepříjemné.

Ukazuje se, že Google koupí Motoroly investoval do velmi zajímavého balíku patentů, kterým může hodně zatopit konkurenci.To se potvrdilo hned začátkem května 2012, kdy u německého soudu Microsoft prohrál patentový spor právě se společností Motorola Mobility.

Kvůli porušení dvou patentů v jejím držení, které jsou takřka dvacet let staré a týkají se komprese videa, může mít Microsoft velké nepříjemnosti. Patenty prý podle žalobce a nyní i soudu Microsoft porušuje ve svém operačních systému Windows 7, webovém prohlížeči Internet Explorer, multimediálním přehrávači Windows Media Player a herní konzoli Xbox 360.

Teď Microsoftu hrozí, že nebude moci uvedené produkty na německém trhu dodávat. O tom bude ještě soud rozhodovat. Nicméně Evropská komise si chce posvítit na údajně kontroverzní patentové praktiky firmy Motorola Mobility. Konkrétně ji chce prošetřovat kvůli údajně systematickému blokování přístupu k patentům, jímž prý dociluje poškozování a omezování konkurence

Microsoft má navíc, nehledě na vyšetřování Evropské komise, eso v rukávě. Motorola Mobility totiž neplatí Microsoftu licenční poplatky za Android. Jako jeden z posledních výrobců. Skoro všichni ostatní výrobci přijali za fakt, že Android porušuje patenty Microsoftu a začali mu licenční poplatky platit. Je tedy možné, že si nakonec Motorola Mobility (Google) a Microsoft navzájem vymění licence ke svým patentům.

Ruka je v rukávě, Google dokončil akvizici firmy Motorola Mobility

Přesně 23. května 2012 bylo Googlem oznámeno dotažení akvizice společnosti Motorola Mobility do zdárného konce. Stalo se tak jen den po kývnutí na akvizici čínských regulačních orgánů. Ty americké či evropské daly souhlas k realizaci akvizice již dříve. Google za firmu Motorola Mobility zaplatil 40 dolarů za jednu akcii v hotovosti.

Motorola Mobility zůstane samostatnou oddělenou společností. Nebude tedy integrována do Googlu. Přesto si Google do jejího vedení dosadil některé své lidi. Na post šéfa firmy rezignoval Sanjay Jha, kterého nahradil Dennis Woodside. Ten měl dříve na starost aktivity Googlu na domácím americkém trhu.

Do vedení firmy spolu s ním přišli i další zkušení lidé jako je Mark Randall, který dříve pracoval pro Amazon a Nokii. Dále pak Gary Briggs, někdejší vicepresident Googlu pro spotřebitelský marketing. Nové dále nastoupili do funkcí Regina Dugan, Vanessa Wittman a Scott Sulivan, kteří doplnili některé zůstávající původní členy vedení.

To, že Motorola Mobily zůstane samostatnou firmou, otevírá prostor pro spekulace. Možná jde jen o kličku pro případné budoucí spory o zneužívání dominantního postavení na trhu, nicméně Google ji takto může poměrně snadno prodat. Tedy až poté, co si zajímavé patenty převede k sobě.

Již dříve se totiž spekulovalo, že mu jde jen a pouze o patenty, přičemž o výrobu zařízení nemá zájem (což zase popírají jiné spekulace), takže tuto část firmy nabídne čínskému výrobci Huawei. Google toto nijak nekomentoval a momentálně se nezdá, že by se čerstvě získanou firmu chystal obratem prodat.

Google chce více zařízení Nexus od různých výrobců

Podle dalších neoficiálních informací Google chce navázat spolupráci s více výrobci mobilů a tabletů. Ti by mu měli dodat hned několik různých zařízení Nexus prodávaných souběžně. Odzvonilo by tak praxi, kdy bylo oficiálně nabízeno vždy jen jedno zařízení. Nově by měli mít zákazníci na výběr z více výrobků nesoucích značku Nexus.

Google by mohl v jednu chvíli spolupracovat s až pěti výrobci. Již dříve spolupracoval na mobilech Nexus s výrobci HTC a Samsung. Spekulovalo se také o spolupráci s LG, k jejímuž naplnění však zatím nedošlo. Podle neoficiálních informací nyní Google pracuje společně s výrobcem počítačů Asus na tabletu Nexus.

Otázkou je, jak a jestli vůbec se do výroby zařízení nesoucích značku Nexus zapojí Motorola Mobility. Jako samostatná firma by teoreticky mohla patřit do oné pětice externích výrobců. Larry Page, spoluzakladatel Googlu a jeho nynější šéf, označil firmu za významného a cenného partnera, který brzy vsadí na Android. Tak uvidíme.

Google chce při prodeji zařízení Nexus zcela obejít mobilní operátory. Mobily a tablety Nexus bude v budoucnu prodávat vlastními silami, jak to plánoval už v prvopočátku projektu Nexus před několika lety. Prodej hodlá vlastními silami zajistit pro USA, Evropu a Asii.

Android prozatím přežil útoky společnosti Oracle bez úhony

Na začátku května 2012 porota amerického soudu po několikadenním přemýšlení došla k závěru, že Google porušil autorská práva společnosti Oracle. čehož se měl Google dopustit právě v rámci vývoje mobilního operační systému Android. Konkrétně jde o devět řádků zdrojového kódu.

Oracle tvrdil, že Android porušuje jeho autorská práva týkající technologie Java. Celá technologie a patenty s ní spojené přešly do rukou společnosti Oracle v rámci akvizice firmy Sun Microsystems. Go­ogle se však nemusí bát, že by verdikt poroty znamenal vážný zásah do jeho nashromážděných financí.

Soudce totiž odmítl náhradu škody ve výši jedné miliardy dolarů, kterou v této kauze společnost Oracle požadovala. Porota se totiž neshodla, jestli jednání Googlu bylo v rozporu s tzv. fair-use, tedy volným užitím. To je částečně dobrá zpráva i pro ostatní společnosti, ovšem lepší by bylo, kdyby porota dospěla k jasnému jednomyslnému závěru, že Google jednal v rámci volného užití.

Zpět však k tomu, co získá nebo nezíská Oracle. Firma může vysoudit odškodné maximálně ve výši 150 000 dolarů a ze soudní síně odejít s potvrzením, že Google porušil její práva. Jeho právníci již tento spor prohlásili za prohranou bitvu, ale válka prý pokračuje. Oracle totiž vede ve věci Android vs. Java ještě i patentový spor a tam se zdálo, že Googlu hrozí podstatně větší potíže. Android obecně to nemá s patenty jednoduché.

Již dva roky Oracle křičí do světa, že Google ve svém systému Android porušuje jeho patenty týkající se technologie Java. Spor došel až k soudu v americkém San Francisku, kde nyní na konci května 2012 desetičlenná porota rozhodla, že Google patenty firmy Oracle neporušuje. Rozhodnutí bylo tentokrát jednomyslné.

Definitivní slovo bude mít soudce William Alsup, ale experti na americké právo a zvyklosti v tamním soudnictví považují spor pro Oracle za ztracený. Neměl by se tedy dočkat nějaké mimořádně vysoké částky jako odškodnění. Oracle se chce ale každopádně dál domáhat všemi možnými cestami svých údajných práv, takže kolem systému Android zřejmě jen tak klid nebude.

To glosoval Linus Torvalds, známý popularizátor open source, který pro ostrá slova nejde daleko. Nechal se slyšet, že Oracle neumí uznat chybu, kterou podle něj tento spor od začátku byl a je. Prý se ve firmě Oracle chovají jako „pitomci“ a raději si zaplatí další právníky, aby podle něj celý spor posunuli na ještě „vyšší level idiocie“. Tolik svérázný programátor.

I přes tahanice Android na trhu řádí jako černá ruka

Android se během velmi krátké doby stal dominantní platformou mezi chytrými mobilními telefony. Pro potvrzení můžeme zmínit dvě statistiky. Tu první zveřejnila společnost Nielsen a jde o zastoupení mobilních systémů na americkém trhu za první kvartál 2012. Z nich vyplývá, že Android ovládá již téměř polovinu amerického trhu operačních systémů pro chytré telefony. Jeho podíl za první kvartál 2012 činí 48,5 procenta.

Na druhém místě je iOS, který si z tržního koláče ukousl 32 procent. První trojici s podílem 20 procent uzavírá platforma komunikátorů a tabletů BlackBerry. Ta přitom před lety byla neohroženým králem amerického trhu s mobilními operačními systémy, čímž jej výrazně odlišovala například od toho evropského, kde tehdy vévodil Symbian.

Jak si vede systém Windows Phone? Porážejí jej i stařičká Windows Mobile, která jsou z dnešního pohledu tragicky zastaralý systém. Přesto ho nová Windows Phone nejsou schopná porazit, pokud jde o podíl na americkém trhu. Podle společnosti Nielsen tamní podíl Windows Mobile za první kvartál 2012 činí 4,1 procenta. Podíl Windows Phone dělá jen 1,7 procenta. Z toho si musí v Microsoftu hodně lidí drbat hlavu.

Druhou statistiku dokazují úspěšnost platformy Android poskytla analytická společnost Gartner. Ta zveřejnila data týkající se prodeje mobilních zařízení v prvním kvartálu roku 2012 (tedy od letošního ledna do konce března). Zajímavý je pohled na zastoupení systému v celkovém objemu celosvětově prodaných chytrých telefonů.

Trhu jasně vládne Android, jehož podíl za uvedené období činí 56,1 procenta. Více jak polovina chytrých telefonů prodaná na celém světě během prvního čtvrtletí 2012 tedy využívala Android. Na druhém místě skončil systém iOS, který využívá z mobilních telefonů výhradně iPhone od Applu, jenž stojí i za samotným systémem. Jeho tržní podíl v uvedeným období činil 22,9 procenta. To na jediný telefon není vůbec špatné.

Podíl dalších systémů již nepřesahuje desetiprocentní hranici. Symbian na třetím místě si z tržního koláče ukousl 8,6 procenta. Platformě komunikátorů BlackBerry od kanadského výrobce RIM patří čtvrté místo s tržním podílem 6,9 procenta. První pětku uzavírá systém Bada, za nímž stojí Samsung a využívá jej výhradně ve svých levnějších modelech chytrých telefonů. Systém Windows Phone od Microsoftu se do první pětky nevešel.

Android dostane herní centrum, Google následuje Apple a Microsoft

Google chce následovat Apple a Microsoft a svůj systém vybavit herním centrem, kde by si hráči mohli prohlížet a porovnávat své výsledky a statistiky z nejrůznějších her pro Android. Zatím nemá jméno a není ještě rozhodnuto, jestli bude nová aplikace nějakým způsobem propojena se sociální sítí Google Plus. Je to ale pravděpodobné.

Realizace podobné aplikace by přitom vývojáře z Googlu prý ještě před rokem ani nenapadla. Teď ale říkají, že vidí potřebu podobné aplikace, a proto ji hodlají co nejrychleji připravit. Chytré mobily jsou dnes významnou herní platformou. Mezi přenosnými zařízeními schopnými provozu her jsou jasnou jedničkou. Porážejí i čistokrevné přenosné herní konzole, které jsou k hraní her po všech stránkách lépe uzpůsobené.

Uživatelé si ale nechtějí v takové míře pořizovat další zařízení, když jim pro zábavu stačí chytrý mobil, který mají neustále při ruce.  Proto Microsoft do Windows Phone integroval Xbox Live a Apple má ve svých zařízeních zase Game Center. Google se tedy snaží dohnat ujíždějící vlak. Již nyní ale jsou pro Android na Google Play k dispozici stovky her. Řada z nich je placených, na nichž tedy Google díky provizi za distribuci vydělává.

Android trápí fragmentace, výrobci neaktualizují zařízení

Google na počátku května zveřejnil čerstvá data o penetraci jednotlivých verzí jeho systému Android na mobilních zařízeních. Nejrozšířenější je Android ve verzích od 2.3.3 po 2.3.7, jejichž podíl činí celkem 63,9 procenta. Na druhém místě skončil Android 2.2 s podílem 20,9 procenta. I přes stále značné zastoupení jej již některé aplikace nepodporují.

Trojkou je Android 2.1 s podílem 5,5 %. Do první pětky se s podílem 4,4 procenta vejde Android ve verzích 4.0.3 a 4.0.4 a Android 3.2, který si z celkového koláče ukousl 2,2 procenta. Android 4.0 a vyšší byl detekován v součtu všech aktuálních verzí na 4,9 procentech zařízení, což je hodně málo. Opět se ukazuje, jak nepružně a neochotně výrobci zařízení uvolňují aktualizace systému pro své dřívější produkty.

Cloud23

Proč Google sčítá podíly některých verzí? Rozhodující je číslo API Levelu. Například Android ve verzi 4.0 až 4.0.2 využívá API Level číslo 14, kdežto novější verze 4.0.3 a 4.0.4 už používají API Level číslo 15. Z uživatelského hlediska toto členění nemá větší smysl, ale pro vývojáře jde o klíčový údaj.

Proslýchá se, že tato fragmentace Google trápí a v rámci nově budovaného produktového portfólia zařízení Nexus (viz výše) hodlá uživatelům garantovat dlouhodobější podporu zařízení ve smyslu pružného uvolňování aktualizací systému bez zbytečných odkladů nebo vytváření tlaku na uživatele (tj. aby běželi do nejbližšího obchodu pro nový smartphone). Takový postup Googlu by se dal z uživatelského hlediska jedině kvitovat.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).