Hlavní navigace

Google začne ještě letos prodávat e-knihy vydavatelství Hachette

8. 8. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Před několika dny podepsal Google dohodu s největším francouzským knižním vydavatelstvím firmou Hachette Livre. Na základě této dohody chce Google otevřít francouzskou verzi Google eBookstore (americká byla spuštěna na konci minulého roku) a začít prodávat digitální kopie knih vydaných nakladatelstvím Hachette. Pro Google je to ale jen dílčí úspěch. Velká francouzská vydavatelství totiž vedou s Google soudní spory kvůli porušování autorských práv.

Před několika dny podepsal Google dohodu s největším francouzským knižním vydavatelstvím firmou Hachette Livre. Na základě této dohody chce Google otevřít francouzskou verzi Google eBookstore (americká byla spuštěna na konci minulého roku) a začít prodávat digitální kopie knih vydaných nakladatelstvím Hachette. Pro Google je to ale jen dílčí úspěch. Velká francouzská vydavatelství totiž vedou s Google soudní spory kvůli porušování autorských práv.

Nelíbí se jim totiž, že Google digitalizuje i knihy, které podléhají autorskému právu a následně jejich úryvky zobrazuje v rámci Google Books. Už na konci roku 2009 dal pařížský soud za pravdu nakladatelství La Martiniere. Zakázal Google zveřejňovat úryvky z knih vydaných tímto nakladatelstvím, na která se vztahují autorská práva, a přiřknul La Martiniere odškodné ve výši 300 tisíc eur.

V současné době vedou podobné soudní spory s Google minimálně další tři francouzská vydavatelství, konkrétně Albin Michel, Flammarion and Gallimard.  Google doufá, že právě dohoda s Hachette, pomůže změnit postoj i ostatních francouzských nakladatelů.

Hachette se s Google dohodlo, že bude rozhodovat o tom, jaké knihy z jeho produkce může Google převádět do elektronické podoby a případně prodávat. Ve Spojených státech se přitom spor mezi Google a tamními vydavateli táhne už šest let. Loni sice obě strany dosáhly dohody, která zaručovala Google, že může digitalizovat jakoukoli knihu, která je pod ochranou autorského práva, ale jejíž tištěný náklad byl již rozebrán.

MMF tip early

Tato dohoda však byla později zamítnuta americkým soudem. Dohoda mimo jiné počítala s tím, že Google by mohl vydat jakoukoli knihu splňující výše zmíněná kritéria automaticky a bylo by na samotných nakladatelích, aby předem a výslovně digitalizování svých knih zakázali.

Zdroj: The New York Times

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).