Hlavní navigace

Google zkouší vyhledávání s příchutí Web 2.0

21. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Společnost Google na anglické verzi vyhledávače spustila nástroj pro vlastní uspořádání automatických výsledků vyhledávání. Funkce umožňuje řadit výsledky podle uživatelských priorit a mazat ty, které nepovažujete za relevantní. Dále nabízí možnost přidávat komentáře, psát výpisky ze stránek a sdílet úpravy s ostatními uživateli na principu formátu Wiki. Jedinou zjevnou nevýhodou funkcionality je nutnost vlastního účtu na službách Google. Funkce je po přihlášení dostupná na anglické verzi…

Společnost Google na anglické verzi vyhledávače spustila nástroj pro vlastní uspořádání automatických výsledků vyhledávání. Funkce umožňuje řadit výsledky podle uživatelských priorit a mazat ty, které nepovažujete za relevantní. Dále nabízí možnost přidávat komentáře, psát výpisky ze stránek a sdílet úpravy s ostatními uživateli na principu formátu Wiki. Jedinou zjevnou nevýhodou funkcionality je nutnost vlastního účtu na službách Google. Funkce je po přihlášení dostupná na anglické verzi vyhledávače přes menu Advanced Search Preferences, na lokalizaci do ostatních jazyků (včetně češtiny) se údajně již pracuje a mají následovat v relativně krátkém časovém odstupu.

Tento nástroj poskytne uživateli podstatně vyšší kontrolu nad zobrazovanými výsledky vyhledávání. Pokud máte dojem, že nízko hodnocená stránka je podstatně užitečnější, než napovídá její klasifikace, můžete jeho hodnocení zvýšit. Kdykoli zadáte do vyhledávače Google stejný dotaz znovu, uvidíte své úpravy. Provedené změny se týkají pouze výsledků ve vašem vyhledávání, budou ale zároveň k dispozici na veřejné stránce s komentáři, kde se můžete podívat, jaký názor na ně mají ostatní uživatelé internetu, vysvětluje Juergen Galler, ředitel pro Product Management ve společnosti Google. (Tisková zpráva)

Autor článku

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.