Hlavní navigace

Googlu končí smlouva na výchozí hledání v Safari, nahradí ho Bing či Yahoo?

Autor: Isifa
David Slížek

Po nedávném ústupu z pozice výchozího vyhledávače v americkém Firefoxu teď Google čeká souboj o zachování stejného postavení v prohlížeči od Applu.

Ztratí Google pozice v dalším rozšířeném prohlížeči? Tahle otázka se objevuje každých přibližně pět let, když se blíží konec smlouvy, kterou má Google s výrobci jednotlivých prohlížečů uzavřenu.

Příští rok je na řadě Apple se svým Safari a magazín The Information přišel s informacemi o tom, že kolem Applu už krouží nejméně dva zájemci, kteří by Google rádi nahradili: Microsoft s Bingem a Yahoo, které stále více touží po znovuzrození vlastního hledání (momentálně totiž využívá technologie Microsoftu).

Jednání samozřejmě nejsou zdaleka uzavřena, ale vzhledem k tomu, že Apple Google v posledních letech začal více vnímat jako svého konkurenta, šance nových hráčů nejsou malé. 

Marcom

Připomeňme, že v roce 2012 se Apple v iOS 6 zbavil předinstalovaných aplikací Youtube a také Google Maps, které nahradil svým vlastním nedodělkem (za který se později Tim Cook musel omlouvat). A hledání Google nezvolil ani o rok později pro svou virtuální asistentku Siri, která ve výchozím stavu hledá prostřednictvím Bingu.

Minulý týden přitom Google utrpěl citelnou ránu, když jej v USA z pozice svého výchozího vyhledávače vyhodil Firefox, který uzavřel novou smlouvu s Yahoo.

Našli jste v článku chybu?
26. 11. 2014 21:26

Protože se pořádně neví kdo kdo poslal k šípku. Mohlo to totiž být zcela obráceně. Mozilla bude díky dohodám s lokálními hráči méně zranitelná, jelikož nebude existenčně závislá na jedné velké dohodě.

Vůči lokálním hráčům má Mozilla silnější pozici než proti globálnímu kolosu. Jak jinak si vysvětlit, že Yahoo přistoupilo na respektování „Do Not Track“ volbu uživatelů Firefoxu? Google by to určitě neudělal.

Navíc odpadnou více či méně relevantní dohady o tom, jak moc je vlastně Mozilla suverénn…

27. 11. 2014 12:03
a (neregistrovaný)

kachna neni spatna volba. prohledava web, nikoliv "personalizovanou" bublinu. kdyby zrychlili indexaci, bylo by to uplne bez namitek