Hlavní navigace

„Hackeři“ opět „útočí“ na web státních maturit, třetí rok maturit, třetí rok „útoku“

28. 4. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Před rokem útočili „hackeři“ na web Novamaturita.cz provozovaný společností Cermat. Tak úspěšně, že web přestal fungovat. A letos se situace opakuje.

V loňském  roce, na přelomu dubna a května přestal web www.novamaturita.cz fungovat. Souvislost přitom byla zřejmá,  blížící se maturity, web nestíhající zájem (viz Za výpadky NovaMaturita.cz prý mohli hackeři, provozovatel i dodavatel ale odmítají odpovědět na otázky). Redakce se tehdy Cermatu a provozovatele (Mpresent.cz) ptala na důvody výpadku a technické parametry hostingu. Dotaz položený 3. května zůstal bez odpovědi, poslední urgence proběhla 30. května, ani ta nepřinesla odpověď.

Letos se situace opakuje. Web www.novamaturita.cz nejede, stejně tak jako www.cermat.cz (oba weby běží na stejné IP adrese a zjevně i na stejném stroji) a na iDnes.cz se objevil článek Hackeři napadli web státních maturit, zkoušky startují příští týden. Tradičně je tedy vhodné připomenout, že DDoS útok nemají na svědomí hackeři (ti by útočili zcela jinak). A také to, že lze pouze pochybovat o tom, že by šlo o „útok, kterému byli nedávno vystaveni také mobilní operátoři, některé banky a média“.

ebf - partner 1

Cermatem provozovaný web mimochodem měl problém i v roce 2011, tedy před dvěma roky. Tehdy také „Hackeři napadli web státních maturit“.

Cermat byl opět osloven s dotazy, stejně jako v předchozím roce. Redakci zajímá, zda trvají na „hackerech“ a zda to pouze není zastírací manévr snažící se vyhnout přijetí zodpovědnosti za nedostatečně dimenzovaný hosting. Zajímá nás také, jaké technické parametry má hosting, pro jakou návštěvnost byl hosting a publikační systém dimenzován. A také, jaká opatření Cermat přijal po výpadcích z předchozích let.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).