Přední panel
Na předním panelu najdete odleva podsvícené tlačítko v barvě slonové kosti ze a do Standby a pod ním opět podsvícený kruhový kolébkový ovladač stejné barvy, kterým můžete ovládat sílu zvuku nebo přepínat kanály. Velkou výhodou je, že sílu podsvícení můžete v menu regulovat a tím zabránit oslnění v setmělé místnosti. Následuje tlačítko MENU, kterým se dostanete do nabídky přednastavení přijímače a kruhovým tlačítkem, které změní funkci se v něm pohybovat a nastavovat předvolby, které potvrzujete dalším tlačítkem OK.
Dva pohledy na přijímač, dole s otevřenými dvířky pro přístupové karty, CI moduly a USB portem
Pod průhledným oknem najdete bílý 12znakový VFD alfanumerický displej s dalšími symboly v okolí, které indikují momentální stav přijímače. Na displeji můžeme nastavit i rotující funkci názvu právě sledovaného programu. Vpravo na panelu je odklápěcí víčko, pod kterým jsou dvě čtečky dekódovacích karet a vedle dva sloty pro CI moduly. Nad nimi je jeden ze dvou USB portů přijímače pro připojení externích USB zařízení.
Zadní panel
Na zadním panelu odleva jsou dva anténní vstupy LNB IN a dva LNB OUT se smyčkovými výstupy. Pokud použijeme pouze jeden vstup LNB, můžeme oba tunery propojit dodávanou propojkou Loop-through a umožnit naladění obou, nebo použijeme dva LNB přijímače a každý zapojíme do jiného tuneru. Dalšími porty jsou optický S/PDIF, červený a bílý cinch pro výstup audio. Pro video jsou určeny výstupy – žlutý cinch, komponentní (YPbPr) a dva SCARTy i HDMI. Dále port USB a také RS-232 a ethernetové rozhraní. Výčet uzavírá napevno zabudovaný síťový kabel a páčkový vypínač celého přístroje.
Dálkové ovládání
Dálkové ovládání je identické k několika typům této řady přijímačů. Je delší a užší, než je obvyklé u jiných značek. Napájí se dvěma AAA bateriemi. Je dobře ovladatelné a na všechna tlačítka lze snadno dosáhnout. Symboly tlačítek jsou velmi dobře čitelné. Stisk každého je indikován červeně podsvíceným tlačítkem STB, což je dobrá kontrola stavu baterií. Přepínání mezi kanály je u tohoto přijímače rychlé. Po naprogramování umí ovládat i Váš televizní přijímač, VCR nebo DVD. Přepínání těchto funkcí je řešeno třemi tlačítky v horní části dálkového ovladače.
Na obrázku je dálkové ovládání a pod ním dodávaný kabel Loop-through pro případné propojení obou satelitních tunerů přijímače
Instalace
Nastavení je klasické přes OSD menu, které je přehledně uspořádáno do čtyřech ikon. Menu se inicializuje na dálkovém ovládání stisknutím stejnojmenného tlačítka. Každá položka má své okno s položkami na další výběr. V první sekci jsou Systémové nástroje, v druhé Konfigurace, ve třetí Instalace a ve čtvrté Pomůcky. První položkou, kterou bychom měli nastavit, je jazyk. Vybereme tuner, na kterém máme připojenu anténu a pak již postupujeme jejím nastavením (LNB) a spustíme vyhledávání příslušného satelitu.
Menu přijímače k nastavení antény, případně pozicionéru a dalších položek
Nastavení formátu obrazu je možné v režimech 4 : 3 (Litterbox, PanScan), nebo 16 : 6 (PillarBox nebo plný). Při nastavení většího rozlišení než 576i nefunguje SCART ani kompozitní videovýstup! HDMI výstup funguje však ve všech režimech rozlišení. V menu můžeme nastavovat další položky, např. nastavení času, jazyk titulků, audia, vybrat záznam na interní HDD, nebo na externí výstupy USB, nastavení a/v výstupu, nastavení pozicionéru nebo sítě (LAN 10/100MBit). V menu se rovněž nachází kalkulačka, kalendář a informace o CAS (přístupových kartách a modulech). Nalezneme zde i položku Systémové informace zobrazování EPG, správce seznamu kanálů, favoritní seznam apod. Lze zde nastavit i intenzita podsvícení tlačítek předního panelu, nebo rolování displeje. Elektronického programového průvodce (EPG) si můžete přizpůsobit v časovém rozmezí až na 4 hodiny. Popisky programů jsou však při tomto nastavení velice zkráceny. Vyvolat si můžete i podrobný popis vysílaného pořadu, procházet do dalších dnů atd.
Na obrazovce si můžete vyvolat i informace o aktuálním programu na jednotlivých stanicích, pokud jsou vysílány, a najetím na příslušný program jej zobrazit
Obraz v obraze
PIP (Picture in Picture) se zobrazuje v malém okně ve zvoleném koutě hlavního obrazu, nebo lze přepnout na zobrazení do dvou stejných oken vedle sebe.
Teletext
Vestavěný dekodér teletextu je rychlý, ukládá do stránky paměti takže k mim máte okamžitý přístup. České diakritika je zobrazována správně česky mimo velká písmena, ty se zobrazují bez akcentů (diakritiky). VBI teletext (v přijímači) nelze použít.
Teletext je zobrazován ve zmenšeném okně na černém podkladě se správnou češtinou. U velkých písmen však diakritika chybí
Zkušenosti s kvalitou a nahrávky
Obraz přijímač zpracovává ve výborné kvalitě, má méně syté nepřehnané barvy. Nahrávky, které můžeme uskutečnit na interní disk 500 GB, externí úložiště přes USB, či síťový disk jsou zobrazovány v položce menu Správce zařízení a Seznam přehrávání. Nahrávky jsou ukládány v TS formátu se všemi audiostopami. Nahrávky delší než 4 GB jsou rozdělovány do více souborů. V okně Seznam přehrávání jsou nahrávky řazeny pod sebou a najetím na kteroukoliv z nich se aktivuje zmenšené okno, kde se okamžitě rozjede náhled příslušného záznamu.
Podrobnější informace o právě vysílaném programu a pohled na okno s nahrávkami uloženém na příslušném médiu
Přehrávat můžete i zvýšenou rychlostí vpřed x2, x3, x4, x5, nebo vzad x2, x3, x4, x5. Kdykoliv můžete zmáčknout tlačítko pauza pro zastavení přehrávání. Opětovným zmáčknutím tohoto tlačítka se záznam znovu rozjede. V nahrávkách můžete editovat i záložky. Střih záznamu však není možný. V okně jsou i údaje o názvu programu, datum, čas nahrávky, její délka a v závorce je údaj o velikosti celé příslušné nahrávky v MB. V tomto okně můžeme nahrávky nejen vybrat k přehrávání, ale i třídit do seznamů, nebo vymazat. Nahrávky lze i přejmenovat, nebo zamknout. V Seznamu přehrávání se můžeme přepnout i na seznam vašich nahraných fotografií, naimportovaných souborů, hudby v MP3, nebo nahraných souborů. Menší problémy jsou však u přehrávání některých MP3 a videosouborů DivX apod.
Upřesnění nastavení nahrávek a volba zařízení, na které budeme nahrávat
Softwarová podpora
Upgrade firmware se provede velice jednoduchým způsobem. Na stránkách, které uvádím v závěru recenze si najděte a stáhněte poslední verzi na vaše PC a rozbalte zip v pakovači. Tento soubor překopírujte na „klíčenku“ a vložte do USB portu na předním panelu přijímače. Objeví se okno, kde najdete informaci o staré a nové verzi. Potvrďte aktualizaci červeným tlačítkem na dálkovém ovládání a vyčkejte, než se nový firmware automaticky instaluje. Průběh aktualizace uvidíte na displeji přijímače. Vše trvá přibližně 2 minuty. Během instalace se nesmí provádět žádné jiné úkony. Poté se přijímač sám restartuje a tím je aktualizace hotova. Nezapomeňte po provedené instalaci nového firmware „klíčenku“ z přijímače vyjmout. Aktualizaci s/v je možné uskutečnit také prostřednictvím portu RS 232. Přijímač má velice dobrou softwarovou podporu jak oficiální, tak neoficiální. Test byl uskutečněn po aktualizaci na poslední známý s/w v1.08.26 ze 9.6.2010.
Vyřešte digitální příjem televize na e-shopu DigiZone.cz!
Máte doma starý analogový televizor a potřebujete přejít na digitální příjem televize? Nebo jste se rozhodli pořídit satelit a nevíte, jak na to? Sledujte už satelitní programy a chtěli byste přijímač, který zvládne rozluštit televizi ve vysokém rozlišení obrazu (HD)? Řešíte potíž s televizní anténou nebo rozvody? Se vším vám poradí e-shop DigiZone.cz. Nejlevnější ceny, kvalitní zboží, zásilka až do domu nebo osobní převzetí na některé z kamenných prodejen. Vyberte si právě teď!Závěr a hodnocení
Přijímač hodnotím velice dobře. Jeho cena je vzhledem k zabudovanému HDD příznivá. Přijímač umožňuje nahrávat dva programy současně (HDTV i SD). Při zapnutém Timeshiftu však pouze jeden další. Spolupráce s přístupovými kartami i CI moduly je bezproblémová.
Současně jsem použil ve čtečkách karty SkyLink Premium Card IRDETO a kartu CSLink. Kombinace CI modulu Irdeto-Cryptoworks s vloženými kartami CS Link i Skylink, které také fungovaly bez problému i vtéto kombinaci. Příjem z více satelitů lze pomocí DiSEqC, nebo USALS. Čeština přijímače je bezchybná, problém je pouze s velkými písmeny v Teletextu, kde se nezobrazují akcenty. Proto lze přijímači udělit známku „Umí dobře česky“. Spotřeba ve Standby pouze 1watt. Při provozu maximálně 60wattů. Napájecí napětí 100 až 250V, 50/60 Hz.
Balení obsahuje
• přijímač s HDD 500GB
• dálkové ovládání
• 2× AAA baterie
• HDMI kabel 1,5m
• propojovací kabel Loop-through
• černobílý český manuál s názornými ilustracemi
Přijímač k testu zapůjčila firma IPON se sídlem v Rokycanech
Web: http://tvdigitalne.cz/hd-box-9300-pvr-twin-tuner-500gb-hdd.html
e-mail: info@tvdigitalne.cz
Orientační cena: 10 890 Kč včetně DPH
Foto a screenshoty: autor, 1× firemní foto
Další informace k tomuto přijímači bude možno nalézt např. na tomto novém satelitním fóru: http://www.forum.satdigitalne.cz/
Nový firmware a další software pro přijímače HD BOX si můžete stáhnout na této adrese: http://www.sapro.cz/ftp/index.php?PHPSESSID=240bc249794f3e9b4d24ee3b45c6f86b&direction=0&order=nom&directory=HD-BOX, nebo zde: http://www.sapro.cz/download/hdbox/download.php.