Hlavní navigace

Hitler chtěl propojit Berlín s Norimberkem kabelovou televizí

23. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
23. 10. 2008

Propagandistickou kabelovou televizi, která by lidem ukazovala, jak mají správně žít, plánoval začátkem 40. let minulého století tehdejší německý kancléř Adolf Hitler. Mělo jít o projekt na způsob Orwellova Velkého Bratra z knihy 1984, píší dnešní Lidové noviny, které citují středeční vydání britského listu The Daily Telegraph.

Hitler a další nacističtí vůdci předpokládali, že by umístili televizní obrazovky na veřejná prostranství a přenášeli na nich různé pořady, včetně nacistického zpravodajství, sportu a vzdělávacích programů. Schématem „lidové televize“ by provázela dvojice mladých lidí, kteří by zároveň divákům ukazovali, jak správně žít. Právě příkladný život mladé árijské dvojice by byl základním tématem reality programu Rodinné kroniky: Večer s Hansem a Gelli, píší LN.

KL22 hlasovani

Technickým řešením kabelové televize byl pověřen inženýr Walter Burch. Z jeho dokumentu „Projekt zajištění lidového vysílání do německých domovů“, který po pádu Berlína v roce 1945 zajistila Rudá armáda, vyplývá, že základem televizní sítě měly být televizní kabely mezi Berlínem a Norimberkem. Tehdejší německý ministr propagandy Joseph Goebbels dokonce vydal prohlášení o potenciálu televize.

Výhodou televize proti rozhlasu je, že v televizi se uplatňuje lidská představivost, kterou nelze kontrolovat. Každý tam bude vždy vidět něco jiného, měl prohlásit Goebbels. Dokumenty o projektu nacistické kabelové televize nyní zkoumají historici v Rusku, kde se připravuje na toto téma dokumentární film.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.