Hlavní navigace

Homecast HS5001 CI: podprůměrný HDTV set-top-box

30. 6. 2008
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Tento typ přijímače z řady výrobku Homecast bohužel v našem testu neobstál bez připomínek. Bez větších problémů sice zobrazí kanály v klasickém i vysokém rozlišení a má české EPG i teletext, dále už je ale možné hovořit především o negativních vlastnostech. To, že set-top-box nemá v menu diakritická znaménka, by divák skousnul, ale že mu např. vyhledávání na družici Astra 23.5 st. vých. trvalo téměř deset minut, už mu odpustíme stěží. Nemluvě o tom, že receiveru trvá vždy třeba deset sekund, než změnu uloží. Zkrátka „hádéčkový“ Homecast není žádný zázrak.

Přední a zadní panel

Přední panel přijímače obsahuje několik ovládacích tlačítek, displej a odklopné víko. Pokud se jedná o konkrétní volby: zapnutí/vypnutí přijímače, Menu/OK pro vyvolání menu a potvrzení volby, tlačítko Exit/V.Formát pro opuštění nabídky a změnu formátu sledovaného kanálu. Do kruhu jsou také umístěna tlačítka doleva, doprava, nahoru a dolů. Ta slouží buď pro pohyb mezi položkami, nebo klasicky jako hlasitost a přepínání mezi jednotlivými kanály. Displej zobrazuje symboly zeleně. Bohužel však pouze číslo předvolby, název kanálu a položku menu, ale podvolby už bohužel ne. Pod ním je logo výrobce. Poslední čtvrtina přijímače napravo je vyhrazena pro víko, pod kterým se skrývá šachta pro dva moduly s libovolnou dekódovací kartou. Čtečka karet s jakýmkoliv kódovacím systémem chybí (znalý divák by možná čekal Conax).

Homecast HS5001 CI přední panel

Pokud přijímač otočíme, na zadním panelu nalezneme konektor Dish In pro připojení paraboly a Loop Out pro propojení s dalším satelitním set-top-boxem. Přítomny jsou také dva scart konektory pro televizor a rekordér. Nechybí pochopitelně ani standardní cinchové konektory, a to jak video a audio (left and right), tak i u tohoto přijímače obvyklé YPbPr pro přenos signálu ve vysokém rozlišení. Ten je možné zprostředkovat také pomocí HDMI kabelu. Dále už je zde pouze optický zvukový výstup S/PDIF a rozhraní RS-232C. Zamrzí absence USB konektoru, který by umožňoval rychlejší aktualizaci přijímače, a přítomen není ani cinchový černý digitální konektor pro výstup zvuku. Na zadním panelu je také spínač POWER On/Off.

Homecast HS5001 CI instalace

Instalace

Protože přijímač neobsahoval aktuální verzi ovládacího softwaru (firmware), bylo zapotřebí přes rozhraní RS-232 nahrát novou. Neobešlo se to bez menších obtíží, které popíšu později. Teď tedy k samotné instalaci. V prvním kroku bylo zapotřebí nastavit jazyk, který je z pochopitelných důvodů nastaven na němčinu. V seznamu je načteno dost jazyků, mezi kterými nechybí čeština ani slovenština. Domácí jazyk je sice na první pohled bez chyb, ale úplně tu chybí diakritická znaménka, takže si můžeme rovnou říci, že naší pečeť „Umí dobře česky“ set-top-box nezíská. V dalším kroku jsme pak nastavovali volbu Kanal pro nastavení antény, která obsahuje např. volby Astra 1 (Nemcina), Astra 1 (Austria), Hotbird nebo Astra plus Hotbird. Pokud vám tento seznam nevyhovuje (nebylo by se čemu divit, je určen hlavně pro německého diváka), zvolíte volbu Další scan. Zde se vám objeví seznam družic, který ale působí mírně zmateně. Přesto, že jsou seřazeny podle orbitálních pozic, začíná se zde na 5 st. vých. a výčet pokračuje až do 180 st. vých., odkud se pak pokračuje sestupnou řadou až k pozici Thor 0.8 st. záp. K dalším krokům v instalaci patří LNB Type, DiSEqC (1.0/1.2/USALS) a nakonec i Start Scan, který zahájí ladění jednotlivých kanálů. K tomuto kroku bych měl další výtku, není možné nastavit, jaké programy chcete naladit – volné, kódované nebo všechny. Samotné ladění pak trvalo něco málo přes devět minut, což je na pováženou, a samotné ukládání kanálů do paměti trvalo dalších deset vteřin.

Homecast HS5001 CI kanál

Sledování kanálů

Přepínání mezi volnými (FTA) a kódovanými kanály ve standardním rozlišení probíhalo bez problémů. U kanálů ve vysokém rozlišení byla o málo delší prodleva. Při přepínání mezi standardním a vysokým rozlišením se obraz nejdříve mírně zatřásl, ale poté už se neobjevil žádný problém. Co se týká přepínání kódovaných kanálů ve standardním rozlišení, vše probíhalo hladce. Českého diváka však určitě zamrzí nejvíce skutečnost, že nebyly naladěny místní kanály z transpondérů 11992 a 11876. Jedinou frekvencí, která je v paměti, je ta s Českou televizí, Primou, Galaxií sport a CS Filmem/XXX Xtreme. Ostatní je zapotřebí naladit manuálně. Při sledování kanálů je poměrně nepříjemná práce s dálkovým ovladačem. Ti, co jsou zvyklí na vyvolávání tabulky s přehledem kanálů pomocí tlačítka OK, se sice této volby dočkají, při opětovném potvrzení však tabulka nezmizí, ale stále zde zůstává. Je tedy nutné stisknout kruhovou šipku symbolizující tlačítko Back (zpět). Stejné je to i u vyvolání Elektronického programového průvodce (EPG), kterého zaktivujete stisknutím Info. Při jeho opětovném zvolení průvodce stále naskakuje, ale neukončí se.

Homecast HS5001 CI menu

Položky menu

Homecast skryl funkce přijímače do pěti položek v menu. Jsou to Instalace, Vyber, Kanal, Dalsi a Status. V první z nich se nachází nastavení antény, které se podobá tomu z prvotní instalace, jen s tím rozdílem, že tentokrát už seznam družic působí opravdu tak, jako by byl vytvářen ve spěchu. Auto Scan pak umožňuje proladění několika družic najednou pomocí „zafajfkování“. Zde už jsou na výběr kanály buďto volné nebo kódované, popř. obojí. Ladit postupně můžete buď také pouze rozhlasové nebo televizní stanice nebo kombinaci obojího. K dispozici je manuální sken, který umožní prohledat stanice např. podle PIDů. Pokud byste hledali možnost, jak zadat frekvenci manuálně, bude vám to možná chvíli trvat, ovšem ve skutečnosti je toto možné provést jednodušeji, než se zdá. Stačí, když na položce zmáčknete pomocí numerické klávesnice danou frekvenci. Mezi dalšími volbami najdete např. řazení kanálů, kde ale překvapivě chybí abecední posloupnost. Tu je možné najít pouze pod vyvoláním tabulky a stisknutím modrého tlačítka. Co se týká časovače, fungoval bez problémů.

Homecast HS5001 CI EPG

Elektronický programový průvodce (EPG)

Ačkoliv EPG funguje dobře a podporuje také české znaky, přijímač nemůže zatím získat pečeť „Umí dobře česky“, protože položky menu neobsahují vůbec diakritická znaménka. Elektronický programový průvodce se vyvolává stisknutím tlačítka Info, kdy divák vidí v informačním proužku pouze název pořadu, ale po opětovném zvolení se objeví podrobný popis pořadu. Průvodce, neboli Guide, je ukryt pod volbou EPG. Po stisknutí tohoto tlačítka se objeví šedivá tabulka, kdy v levém menší sloupci je číslo předvolby a název kanálu a v pravém pak název vysílaných pořadů. Pokud kliknete v EPG na pořad, který se právě vysílá, tak se na něj set-top-box přepne, zvolíte-li relaci, která na své odvysílání teprve čeká, přijímač se přepne opět na onen kanál. Bohužel tehdy tímto způsobem nefunguje možnost zapnutí rezervace pořadu prostřednictvím této volby. Zmíněná možnost tu naštěstí je, a to pod červeným tlačítkem. Najedete-li na pořad, který chcete nahrát, stačí stisknout tuto volbu a pořad se přidá do rezervovaných. Bez problémů hovoří česky také teletext. Stránky se nenačítají do interní paměti přijímače, ale zobrazí se okamžitě, takže na jejich zobrazení nemusíte čekat.

Homecast HS5001 CI teletext

Dálkový ovladač

Kromě dvou výtek, které jsem měl k dálkovému ovladači, není třeba dalších výtek. Oproti ostatním „bratříčkům“ je možná překvapivé, že jsou tlačítka pro navolení kanálů umístěna nikoliv v horní, ale dolní části ovladače. Vůbec mu to neškodí, právě naopak. Toto řešení je pro uživatele velmi příjemné. Na všechny volby lze bez problémů dosáhnout bez větší námahy. Nevýhodou je však skutečnost, že tlačítka V a P pro hlasitost a přepínání kanálů jsou samostatná a nejsou zabudovaná do kříže, kde jsou volby pro pohyb v menu. Nezjistil jsem, že by tato tlačítka měla nějakou funkci. Dále bych jako nešťastné hodnotil skutečnost, že přepínání video formátu 576i, 720p a 1080i se schovalo pod volbu Function. Funkci ostatních tlačítek není třeba popisovat. Jedná se o standard, jako jsou favoritní skupiny, EPG, menu atd.

Aktualizace firmware

Jak již bylo řečeno výše, aktualizace firmwaru neproběhla bez problémů. Na vině je tentokrát sama firma Homecast, která označila firemní software pro tento přijímač špatně, resp. ho neoznačila vůbec. Na stránkách této firmy je možné totiž najít firmware mj. pouze pro verzi S 5001 Ci nebo HS 5101 CI. Model HS 5001 CI zkrátka není na stránkách uveden. Pokud se budete snažit do přijímače dostat verzi fw pro model S 5001, tak se vám to nepodaří. Software pro aktualizaci označený jednoduše jako Update Programm by vám totiž vyhodil hlášku, že vaše verze se neshoduje s modelem, který máte připojený k PC. Vyzkoušeli jsme tedy firmware pro verzi HS 5101 CI a byli jsme naštěstí „doma“. Přijímač si ji přes rozhraní RS-232 začal načítat a na konci se objevila asi na půl minuty hláška „Please Wait“ (Prosím, čekejte). Opravdu velkým minusem je ale v případě aktualizace absence USB rozhraní.

Homecast HS5001 CI
Celkové hodnocení 6,5 b.
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) 3,5 b.
Podpora češtiny (max. 3 body) 2 b.
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) 1 b.

Přístroj zapůjčil: eshop.digizone.cz (Koupit)

KL22_nominace

Orientační cena: 6590 Kč

Foto a screenshot: Homecast a autor

Měl by mít tento set-top-box také USB rozhraní a optický výstup zvuku přes cinch?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.