Hlavní navigace

Patentová válka v plném proudu: HTC podle Applu porušuje jeho patenty

4. 3. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Právníci výrobců mobilních telefonů se zřejmě pro nejbližší měsíce či roky o práci bát nemusí. Patentová válka je totiž v plném proudu a zatahovány do ní jsou stále nové strany. Dalo by se říci, že vše odstartovaly společnosti Nokia a Apple, které si v uplynulých měsících vyměnily několik vzájemných žalob a stížností u amerických úřadů. Olej do ohně přilil Kodak, který Apple rovněž viní z porušování jeho patentů. Terčem je však i BlackBerry, respektive RIM. Před necelým měsícem si přisadila…

Právníci výrobců mobilních telefonů se zřejmě pro nejbližší měsíce či roky o práci bát nemusí. Patentová válka je totiž v plném proudu a zatahovány do ní jsou stále nové strany. Dalo by se říci, že vše odstartovaly společnosti Nokia a Apple, které si v uplynulých měsících vyměnily několik vzájemných žalob a stížností u amerických úřadů. Olej do ohně přilil Kodak, který Apple rovněž viní z porušování jeho patentů. Terčem je však i BlackBerry, respektive RIM. Před necelým měsícem si přisadila doposud prakticky neznámá společnost Emblaze, podle níž Apple u svých produktů v čele s iPhonem porušuje její patent týkající se streamování multimediálního obsahu.

Kvůli stejnému údajnému provinění Emblaze obviňuje také Microsoft. V jeho případě ale už nejde o mobilní zařízení, nýbrž o Smooth Streaming z IIS. Nejčerstvěji Apple oznámil, že žaluje HTC kvůli údajnému porušení zhruba dvou desítek jeho patentů. Apple sice oficiálně žene k soudu HTC, ale ze soupisu údajně porušených patentů je více než zřejmé, že Applu leží v žaludku hlavně Android, který HTC nasazuje na své novější komunikátory. Steve Jobs se nechal slyšet, že by si firmy měly zdravě konkurovat a ne si vzájemně krást technologie. Toto prohlášení ale paradoxně připomíná poznámky, kterými nedávno častovala Nokia právě Apple. (Engadget.com, Reuters)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.