Hlavní navigace

Hyundai LLH24924DVDCR: výtečné nahrávání, jednodušší multimédia

16. 11. 2012
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Jednoduchý, levný a snadno přenosný malý televizor s přehrávačem DVD, bezproblémovými multimédii a slušným obrazem i zvukem.

Televizor za 5670 Kč s rozlišením HD Ready má sice v označení úhlopříčku 24 palců, ale ve skutečnosti má palců jen 23, tj. 58 cm. Druhou drobností je, že podstavec na snímku je sice obdélníkový, ale v mém případě přístroj dorazil s podstavcem oválným. Nic zásadního to není. Oba jsou zjevně takzvaně zaklapávací (panel se jen přisadí a zacvakne do plastových úchytů), takže k montáži šroubovák potřebovat nebudete. Podstavec ale není určen k častější demontáži. Alespoň na tom mém bylo znát už jedno rozebrání.

Co se týče přehrávače DVD, ten představuje malý, asi 3,5 centimetru hluboký přívažek na pravé straně vzadu. Jinak je panel hluboký asi pouze 1,5 cm. Platí to všude s výjimkou spodní části, kde je umístěna dvojice reproduktorů vyzařujících směrem dolů.

Na klasickém designu televizoru se v podstatě nic nezměnilo. Jak vidíte, disk se zasouvá zprava, nahrávání na USB médiu je ovšem perfektní. Plastový podstavec je zacvakávací a mechanismus nepůsobí právě spolehlivě.

Na klasickém designu televizoru se v podstatě nic nezměnilo. Jak vidíte, disk se zasouvá zprava, nahrávání na USB médiu je ovšem perfektní. Plastový podstavec je zacvakávací a mechanismus nepůsobí právě spolehlivě.

Instalace i s tříděním kanálů

Jelikož je zabudován tuner DVB-T (doplněný o DVB-C) je instalace snadná a rychlá i přes několik nových televizních kanálů. Nakonec se jich, včetně rozhlasových, naladilo 25 a na závěr se objevil seznam ve kterém šly snadno a rychle setřídit prostým číselným zadáním nové pozice. Do téhož seznamu se dostanete po stlačení OK a lze v něm i změnit název kanálu nebo ho smazat či dát tak říkajíc „pod zámek“.

Na závěr instalace se vám nabídne seznam naladěných kanálů, kde můžete provést i jejich setřídění. Je snadné, rychlé a pohodlné.

Na závěr instalace se vám nabídne seznam naladěných kanálů, kde můžete provést i jejich setřídění. Je snadné, rychlé a pohodlné.

Ovládání samá klasika

Menu je na první úrovni tvořeno grafickými ikonami, na dalších je už textové. Pohybujete se v něm tradičně, tedy šipkovými klávesami a OK, nechybí ani možnost v nabídkách kolovat. Snadno si v něm zopakujete instalaci, nebo se – v části Obraz – vrátíte k původním, tedy továrním hodnotám. Dálkový ovladač má solidní rozložení v němž nezapadlo ani EPG, které je snadno dosažitelné u kurzorového kříže. Má také velice dobrý záběr infrapaprsku a ty tam jsou doby úzce směrovaných ovladačů s maličkatými tlačítky. Výraznější by mohlo být jen označení tlačítek pro přepínání kanálů a hlasitosti.

Ovládání multimédií je kompletní, včetně samostatných tlačítek pro přeskok po kapitolách. OK však v multimédiích žádnou funkci nemá. V tuneru pak vyvolá výše zmiňovaný seznam naladěných stanic.

Dva ze tří možných náhledů EPG – dvousloupečný a seznam pořadů pro jednu vybranou stanici. O zvuk a obraz ovšem budete po vstupu ochuzeni.

Dva ze tří možných náhledů EPG – dvousloupečný a seznam pořadů pro jednu vybranou stanici. O zvuk a obraz ovšem budete po vstupu ochuzeni.

Devítidenní EPG se třemi náhledy

Jako první se objeví dvousloupečný náhled (dva pořady – stávající a další) ze kterého se můžete přepnout do tradičního, dobře známého přehledu, kterému se zde říká časový. Nebo také do přehledu programů pro jednu stanici.

Program se objevuje pro jedenáct kanálů, pokud si tlačítkem Info zapnete podrobnější informace k vybranému pořadu, což jde u každého náhledu, je program k dispozici pro stanic šest. Vždy pak vidíte i podrobnější popisek a začátek a konec pořadu.

Už tradiční vadou televizorů Hyundai je to, že se z přidaných náhledů nemůžete přepnout nazpět do dvousloupečného, který také vždy standardně nabíhá při stlačení EPG. Televizor si tedy poslední zvolený náhled nepamatuje, ale zapamatuje si, zda jste měli zmáčknuté tlačítko Info či nikoli.

Jednotlivé náhledy se liší v možnostech, takže v jednom se například můžete posouvat po dnech, v dalším to ale nejde. Ze všech však můžete nahrávat, na což vám stačí obyčejná flash paměť, a na pořad se také můžete nechat upozornit. Televizor se ale z pohotovostního režimu neprobudil.

Menu první úrovně je grafické, další jsou textová. Kolovat můžete v rámci všech, což dělá ovládání podstatně pohodlnějším.

Menu první úrovně je grafické, další jsou textová. Kolovat můžete v rámci všech, což dělá ovládání podstatně pohodlnějším.

Přiměřená nastavení

A začněme zvukem. Ten virtuální chybí, avšak můžete si nechat utlumit špičky, což se hodí při přechodu z filmu do reklamy a opačně, a také seřídit pětipásmový ekvalizér. To jde pouze v jednom ze šesti přednastavených režimů („Uživatel“). S nastavením ostatních, hýbat nejde.

Obraz má čtyři přednastavené režimy a z toho jsou upravitelné (kontrast, jas, ostrost a barva). Změnit jde dále úroveň podsvícení a v pokročilém režimu pak ještě teplota barev a barevný posun mezi zelenou a červenou. Přepnutí mezi obrazovými režimy lze udělat i přes tlačítko dálkového ovladače, což platí i o poměrech stran, kterých je osm. Nechybí ani posunutí titulků či režim 14:9. Televizor, co jsem si mohl všimnout, bezproblémově zachovával poměr stran podle signálu jdoucího před pořadem.

V menu „Konfigurace záznamu“ nastavíte například maximální časový posun pro TimeShift (10 min. až 2 hod.) a také můžete zformátovat pevný disk. Není to ale vůbec zapotřebí. Stačí to udělat pod Windows.

V menu „Konfigurace záznamu“ nastavíte například maximální časový posun pro TimeShift (10 min. až 2 hod.) a také můžete zformátovat pevný disk. Není to ale vůbec zapotřebí. Stačí to udělat pod Windows.

Pohodové nahrávání i TimeShift

Opravdu je to legrando grando, ať už jsem připojil 4 GB flashku nebo zapůjčený terabajtový disk Freecom Mobile Drive Sq TV. U obou médií také bez potíží fungovalo přehrávání živého televizního vysílání s časovým posunem. A stačí k tomu prostá věc – zmáčknout tlačítko Pause. V praxi přijdete o nějaké tři sekundy, než se nahrávání spustí, ale vem to nešť. Maximální časový posun lze nastavit na až 2 hodiny a podle toho se vám na médiu vyhradí místo.

Pro nahrávání můžete – obecně vzato – nastavit „dřívější“ začátek a „pozdější“ konec, což jde oproti naprogramovanému nahrávání až o deset minut. Pokud si pro spuštění nahrávání vyberete tlačítko na dálkovém ovladači, přijdete o asi devět sekund. Poté se nahrávání spustí. Záznam je uložen v souboru s koncovkou TS a Hyundai má jednu obrovskou výhodu – s diskem pracuje pěkně postaru, tzn. nemusí si ho zformátovat, i když i to jde, a stačí mu standardní NTFS z Windows. Médium pak tudíž přečtete i po připojení k počítači a nahrávky v něm také snadno přehrajete.

Dálkový ovladač je pohodlný se širokým záběrem a dobrým rozložením.

Dálkový ovladač je pohodlný se širokým záběrem a dobrým rozložením.

Měření spotřeby

„Úsporný režim“ je standardně zapnut (analýza scény, nikoli čidlo), obraz je nastaven na „Přirozený“ a zvuk na „Uživatel“. V tomto okamžiku si televizor po hodině měření vzal 22 W (20–26 W), což je nula nula nic. Panel se vypnout nedá, pokud vypnete úsporu energie (obraz se zjasní), spotřeba vyskočí o tři watty na 25 W. Tlačítko úplného vypnutí televizoru chybí, na levém boku pod rozhraními je pouze elektronické.

Přes menu multimédií máte k dispozici i nahrávky pořadů. Z EPG se – pokud je to možné – vezme i název pořadu v češtině, jak je vidět na dalším obrázku.

Přes menu multimédií máte k dispozici i nahrávky pořadů. Z EPG se – pokud je to možné – vezme i název pořadu v češtině, jak je vidět na dalším obrázku.

Multimédia na dvojí způsob – přes USB i DVD

Souborový manažer je tradičně pohodlně ovladatelný a v podstatě žádné záludnosti vás v něm nečekají. Pokud si v menu multimédií přepnete volbu „Prohlédnout styl“ na „Složka“ objeví se vám vedle přehrávání videa, hudby a fotografií, i další položka – „Všechny“. V ní přehrajete cokoliv, co televizor zvládá. Před přehráváním filmu je ovšem ještě zapotřebí přepnout „Jazyk titulků“ na češtinu. Při instalaci se totiž nenastaví.

Titulky v srt byly bez problémů jak u MKV (L4.0 i L4.1), tak u XviD či X.264. Z HD nahrávek z kamer a fotoaparátů jsem přehrál pouze MPEG-4, resp. H.264 s koncovkou MP4. Titulky lze zvětšit v několika stupních, video ale stále neumí navázat, a to ani při prostém ukončení Stop. Obejít to jde skokem na čas.

Jakmile jsem si v multimédiích jednou omylem namísto filmu zvolil titulky, začaly se mi objevovat ve všech filmech, které externí titulky nepoužívaly. Tedy typicky v těch dabovaných. Jediná pomoc byla ručně je na začátku přehrávání vypnout tlačítkem Subtitle.

U fotografií jsem uspěl s formáty JPG a BMP, snímky se natahovaly rychle, čekat jsem musel pouze na pěti megapixelové BMP.

U audia jsem přehrál MP3 i WMA, potíže nečinily ani vysoké datové toky. Ani tady se nic nezměnilo.

Při zkoušení multimédií přes USB a přes DVD se ukázalo, že kompatibilita je stejná u fotografií a hudby, u videa se však liší. Jde o to, že nezpracuje kodek MKV, X.264 a ani XviD (DivX ano). Ještě větším zklamáním pro mě byla absence češtiny nejen v souborovém manažeru v DVD, ale i v titulcích filmů vypálených na DVD disk. Je sice zřejmé, že dnes je CD/DVD mechanika určená především pro přehrávání dévédéček jako takových a nikoli multimediálních souborů, i tak to ale zamrzí.

DVD mechanika je typu slot-in, disk se tedy do ní rovnou zasouvá, pro jeho vyndání je třeba zmáčknout tlačítko přímo na mechanice. Na dálkovém ovladači není. Disk se po zastrčení automaticky spustí, televizor se přepne do režimu přehrávače a pokud jde o disk s vypálenými soubory a nikoli o klasické DVD, objeví se i souborový manažer.

V informacích o médiu vidíte přehledně, kolik jaká operace zabírá, resp. má vyhrazeno. Místo na médiu můžete ovlivnit  v podstatě jen volbou času pro TimeShift.

V informacích o médiu vidíte přehledně, kolik jaká operace zabírá, resp. má vyhrazeno. Místo na médiu můžete ovlivnit v podstatě jen volbou času pro TimeShift.

Povětšinou pohoda

Televizorů Hyundai jsem měl za poslední léta na vyzkoušení spoustu a všechny byly v pohodě. Platí to i o tomto přístroji i když inovace by už zapotřebí byla, především u multimédií, a to zejména u podpory HD nahrávek z fotoaparátů a kamer. Rovněž stále chybí možnost navázat na rozkoukaný film nemluvě o tom, že by to už dnes mohlo fungovat i po odskoku do tuneru. Dálkový ovladač je přehledný a dobře čitelný. Reproduktory zabudované do spodní části panelu vyzařují směrem dolů a na zvuku to poznat určitě je, a to i přesto, že zesilovač má pouhých 5 W. Zvuk je příjemně výrazný a je to vidět jak při pouštění hudby přes USB/DVD, tak při prostém sledování televizního tuneru.

U obrazu není při dané úhlopříčce co řešit ani co do resamplování, tedy převodu obrazu z nízkého na vysoké rozlišení v tomto případě konkrétně HD Ready. Televizor se s nízkou kvalitou DVB-T vypořádává solidně, znát to je dokonce i na ČT 24, kde jsou materiály často dosti nekvalitní. Obraz byl pro mě příjemným překvapením, i když je zřejmé, že to není ani tak výsledek kvalitní elektroniky (podívejte se na cenovku), jako spíše malé úhlopříčky. I tak je ale jistý posun vpřed znát, což je určitě příjemné.

Hyundai LLH24924DVDCR se ukázal jako pohodový televizor. Zamrzí absence lokalizace DVD přehrávače, ale to je vcelku obvyklý jev, a také trochu jednodušší multimédia, alespoň na dnešní dobu. Jinak v podstatě není co namítat a za dané peníze jde o výbornou koupi.

Balení obsahuje:

KL24

– dálkový ovladač
– 2× mikrotužkové baterie (AAA)
– nenatáčitelný podstavec
– stereo A/V kabel (jack-cinch)
– napájecí kabel (na pevno přidělaný, dvoužilový)
– uživatelská příručka je přímo v televizoru, v papírové podobě dostanete „rychlé nastavení“ (Quick Start)

foto: autor a Hyundai

Ocenili byste televizor s integrovaným přehrávačem Blu-ray disků?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).