Hlavní navigace

IBM a Apple začínají spolupracovat. Cílem jsou firmy

Jan Beránek

Dostat co nejvíc firemních aplikací na displeje iPhonů a iPadů. Cíl, který si dal nový pakt ze Silicon Valley.

Respekt a sítě IBM v největších firmách světa a design a zařízení od Apple. Rivalita, která trvá už od roku 1984, kdy Apple rozjel otevřený souboj s tehdejší počítačovou jedničkou. 

Teď už je ale všechno jinak. IBM se zaměřuje spíše na servery a služby a Apple by zase rád získal zákazníky i z firemního světa. Nová dohoda umožní IBM prodávat zařízení s nakousnutým jablkem v logu s vlastním předinstalovaným softwarem. IBM by mělo zaručit i větší zabezpečení, čímž by se měly uvolnit ruce administrátorům firemních sítí v povolování nových zařízení v síti. 

„Firmy potřebují své aplikace a data zabezpečené. Pokud to chápeme dobře, tak by IBM mělo získat přístup k takovým bezpečnostním nastavením iPhonů a iPadů, které žádný vývojář kromě Applu nemá,“ komentuje pro BBC analytik Gartneru Ken Dulaney.

Tisková zpráva moc detailů o „IBM MobileFirst Platform for iOS“ neuvádí. Měla by ale každopádně vycházet z technologií IBM na zpracování velkých dat, cloudu. Apple se tím pádem dostává do prostoru, kde zatím vládlo kanadské BlackBerry. 

NMI18_tip do clanku_obecny

Spojení obou firem slibuje kolem stovky nových řešení. IBM už pro iOS ale vyvíjí dnes. Sociální síť, e-mailový klient, komunikační program a plno dalších aplikací, které se hodí v korporátním prostředí firma vyvinula jako pro iOS, tak pro Android. 

Tlak kromě BlackBerry roste i na Microsoft nebo Google, který se se svým kancelářským balíkem do firem také tlačí. Nový šéf Microsoftu Satya Nadella už ale minulý týden oznámil, že jedním z nových cílů Microsoftu je „změnit pohled na produktivitu a posílit každého člověka a organizaci k tomu, aby mohli dosáhnout vyšších cílů“. Samozřejmě, že za podpory cloudových nástrojů Microsoftu. 

Našli jste v článku chybu?