Hlavní navigace

IDC: prodej netbooků překoná očekávání, Android nemá šanci

Jiří Macich ml.

Analytická společnost IDC ve světle dat z posledních měsíců přehodnotila svůj odhad počtu netbooků, které se letos prodají. Nově očekává, že se celosvětově prodá 26,4 milionu kusů těchto zařízení. Původní odhad tak analytici IDC navýšili o dvacet procent. Netbooky v současnosti slaví největší úspěchy v Latinské Americe, Asii a Spojených státech. Na rozvíjejících se trzích jsou často prvním počítačem, který si uživatel pořídil. V ekonomicky vyspělejších státech si je uživatelé pořizují jako…

Analytická společnost IDC ve světle dat z posledních měsíců přehodnotila svůj odhad počtu netbooků, které se letos prodají. Nově očekává, že se celosvětově prodá 26,4 milionu kusů těchto zařízení. Původní odhad tak analytici IDC navýšili o dvacet procent. Netbooky v současnosti slaví největší úspěchy v Latinské Americe, Asii a Spojených státech. Na rozvíjejících se trzích jsou často prvním počítačem, který si uživatel pořídil. V ekonomicky vyspělejších státech si je uživatelé pořizují jako doplněk ke svým stolním počítačům. Netbookům pomáhá také skutečnost, že je někteří poskytovatelé telekomunikačních služeb prodávají za dotované ceny.

Podle IDC však netbooky nezmění poměr sil na poli operačních systémů v nejbližším období žádným zásadním způsobem. V poslední době se třeba často píše, mluví a spekuluje o modelech s operačním systémem Android. Ten však podle IDC těžkou hlavu Microsoftu dělat nemusí. Android nemá naději, řekl doslova Bob O'Donnell, analytik z IDC. Už dříve jsme vás informovali, že Acer, který má být prvním velkým výrobcem počítačů, jenž začne prodávat modely s Androidem, upřesnil předchozí zprávy: Android bude v dual-bootu s Windows XP. To nahrává odhadům IDC. (Finanční noviny)

Našli jste v článku chybu?
8. 6. 2009 14:20
Tohle je predcasny a zbytecne tvrdy soud. Android na netboocich je teprve v zarodku. Samozrejme to ted neni zadne terno, ale budoucnost urcite ma. Pro lidi, kteri od netbooku ocekavaji IM, web, hudbu, video a obcas napsat nejaky ten dokument, jsou Windows na netbooku naprostou zbytecnosti... Pokud Google ve spolupraci s vyrobci vezme moznosti Androidu vazne, muze z toho byt slusny konkurent Windows. Mnohem ciststi UI, delsi vydrz na baterii... Coz je vlastne mozna i duvod tehle studie. Studii,…
9. 6. 2009 8:29
Žebřík (neregistrovaný)
Když jsi tam nechal Xandros, tak se není co divit. Věřím, že pro některé uživatele můžou být XP lepší volba. Já bych ale volil Ubuntu. S jakými distribucemi máte na netboocích zkušenosti?