Hlavní navigace

IDC: Tablety se prodávají nad očekávání, PC poklesla

31. 1. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nejvíce tabletů stále prodává s velkým náskokem Apple, ale tržní podíl pomalu ztrácí ve prospěch Samsungu.

IDC na základě předběžných dat vyhodnotilo dodávky tabletů za uplynulé, „vánoční“ čtvrtletí, a výsledek je ještě vyšší, než analytici očekávali. Zpráva pracuje s objemem odeslaným do prodejních kanálů, nikoli s prodejem koncovým uživatelům, neboť ten by nebylo lze snadno zjistit. U vedoucích výrobců je to však při jejich objemech zhruba jedno.

Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku se dodalo do prodeje rekordních 52,5 milionu tabletů celosvětově. Trh meziročně vzrostl o 75,3 % oproti necelým 30 milionům o rok dříve. Vzrostl také o 74,3 % oproti předchozímu čtvrtletí „letnímu“, ale to dílem souvisí s Vánoci. Průměrná prodejní cena se snižuje. Poprvé za pět let přitom v témže čtvrtletí poklesly dodávky PC.


Autor: IDC

Apple dodal 22,9 milionu iPadů, což je meziroční nárůst o 48,1 %, ale tedy pod růstem trhu jako celku. Tržní podíl Applu poklesl na 43,6 % ze 46,4 % ve čtvrtletí předchozím. Nicméně nově uvedený iPad mini lze hodnotit jako úspěch.

Samsung meziročně narostl o 263 % a získal si tržní podíl 15,1 %, a to dodávkou téměř osmi milionů tabletů — jak s Androidem, tak s Windows.

Více než 6 milionů dodal Amazon, a jeho tržní podíl vzrostl na 11,5 %, ale meziročně jen o 26,8 %. Na Ameriku omezený Barnes & Noble dodal necelý milion a dostal se na 1,9 % trhu.

KL23 hlasovani

Asus, dodavatel tabletů Nexus 7, kterým se vcelku daří, podílem přesto spadl z 7,8 % trhu na 5,8 %.

Microsoft odeslal do prodeje pouze devět set tisíc kusů svého tabletu Surface s Windows RT. Trh jej přijal vlažně, tyto tablety patrně stojí příliš mnoho, soudí IDC.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).