Hlavní navigace

Berlínský veletrh IFA 2015 očima digitálního rádia: novinky od Pure, TechniSatu a dalších

10. 9. 2015
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: Messe Berlin
DAB rádiu nastávají – zdá se – lepší časy. Několik výrobců ohlásilo velmi výrazné rozšíření nabídky a z Prahy ho začal šířit jeden silný vysílač.

Ten památný den, který se jistě zapíše nejen do dějin česko-slovenského, resp. českého rozhlasového vysílání, nastal 6. srpna 2015 a DigiZone.cz o něm podrobně referovala.

Zatímco před spuštěním vysílání ze žižkovské věže nebyl příjem optimální ani v rámci Prahy, což je ovšem poněkud eufemistické sdělení, po něm se příjem (alespoň tam, kde jsem ho zkoušel) skokově vylepšil. To s sebou přineslo také zvýšený zájem o digitální rozhlasové vysílání systému DAB (Digital Audio Broadcasting), resp. současný DAB+.

Tak, jak se tento standard šíří kontinentem, šíří se i zájem o přijímače nejen na doma či na cesty, ale i do vozidel a „věží“. Pojďme se proto podívat, co zajímavého nám v tomto směru berlínská IFA, která probíhala od 4. do 9. září 2015, nabídla a zaměřme se na stolní a přenosné přijímače, o které je u nás s přehledem největší zájem.

S oznámením si v tomto ohledu pospíšil Pure, který ohlásil hned osm nových či inovovaných produktů, TechniSat do toho sáhl ještě více a představil jich rovnou dvanáct.

Hama: chytré funkce nejen pro DAB

Známý výrobce připravil solidní materiály v němčině i angličtině, s nimiž byla radost pracovat. Na snímku výše vidíte poněkud nesourodou dvojici DR30 a DIR3010 uvedenou na počátku srpna. Zatímco první představuje jednoduchý přijímač se dvěma budíky a tzv. nočním senzorem, druhý je vybaven internetovým příjmem a streamováním přes Wi-Fi.

Hama DR30 má zabudovánu 120centimetrovou anténu a tunery pro FM a DAB+. Stejně jako u jiných uváděných přijímačů, i tady je rovněž „obyčejné“ DAB.

Díky nočnímu senzoru se při stmívání automaticky řídí jas displeje, takže je lépe čitelný a „neřeže“ do očí. Dobrou funkcí pro řadu z nás může být i to, že pokud se zcela setmí, podsvícení se úplně vypne, i když tato funkce jde také vypnout, resp. úroveň podsvícení nastavit ručně.

HR30 má dva nezávislé alarmy dovolující budit jak zvukem, tak rozhlasovou stanicí, a nechybí obvyklé odložení buzení a spánkový režim, ve kterém přijímač „dohrává“ po předem stanovenou dobu a poté se sám vypne.

Digitální radiopřijímač DIR3010 uvádí výrobce pod sloganem „všestranný talent“ a vedle běžných tunerů nabízí i přístup k internetovým stanicím, u nichž si můžete nejen definovat váš seznam oblíbených skladeb, ale ke stanicím v přijímači máte přístup i přes váš mobil, tablet či počítač. Přes Wi-Fi, pochopitelně, i když zabudován je i konektor Ethernet (LAN), tedy RJ-45. Díky USB zase můžete v rádiu přehrávat muziku nebo si napojené zařízení dobíjet.

Aby toho nebylo málo, i zde jsou budíky a další funkce tohoto typu, ale navíc s tím, že jdou řídit i přes aplikaci v mobilním telefonu. Ta se jmenuje Hama Smart Radio (viz galerie výše) a nyní má přepracovaný design. A jak výrobce ubezpečuje, i několik nových funkcí. Dokáže prý tak kompletně nahradit klasický dálkový ovladač a umí také přebrat informace z displeje přijímače.

Dostupná je jak pro Android, tak pro iOS.

Pure: osm novinek

Nové digitální rozhlasové přijímače najdete v řadách Evoke C, Evoke F3, One Family (Maxi, Midi, Mini) a Siesta Rise.

Evoke F3 (viz foto v galerii) představuje kompaktní FM, DAB+ a internetové rádio (Pure stanice nabízí přes vlastní službu) vybavené navíc Bluetooth, Spotify Connect a také barevným displejem s úhlopříčkou 6,1 cm (2,4"). Zabudováno je do dřevěné skříňky s černým lakem a představuje už vlastně třetí generaci řady Evoke F. V ceně, která v přepočtu vychází pod pět tisíc, dostanete i dálkový ovladač.

Novinkou naprostou je ložnicové rádio Siesta Rise (viz foto v galerii) s elegantním a neotřelým provedením, jasným a výborně čitelným displejem s velkými hodinami, třemi budíky a samozřejmě i spánkovým režimem. Zabudován je širokopásmový reproduktor, zesilovač o výkonu 2 watty a tunery FM a DAB+. Vše doplňuje rozhraní USB určené jen pro dobití mobilu či tabletu a výstup na sluchátka. Rozměry jsou (š x v x h) 141 × 63 × 137 mm, hmotnost 520 g.

Ve třetí generaci jsou provedeny i nové modely One Family, tedy One Mini (nebo také One Mini Series 3), One Midi (One Midi Series 3) a One Maxi (One Maxi Series 3). O nich je zatím minimum informací s výjimkou toho, že mají tunery pro FM a DAB+ a nabízejí přepracovaný design, větší a kvalitnější displeje a přítulnější ovládání. Alespoň k některým půjde dokoupit bateriová část, takže se z nich mohou stát i rádia přenosná. Podobně je na tom ostatně i stolní Evoke C (viz foto v galerii), u něhož bylo pouze oznámeno, že nabídne tři modely s tunery pro příjem FM, DAB+ a pro internetové stanice a bude také vybaven Bluetooth a CD přehrávačem zvládajícím vedle CD Audio i vypalované CD-R/RW.

TechniSat: opravdová záplava novinek

K více než patnácti přijímačům stávající nabídky bylo na veletrhu oznámeno plných dvanáct dalších.

K tomu nejzajímavějšímu patří DigitRadio 2Go (55 €), které v kapesní velikosti nabídne FM a DAB+ a také čtyři hodiny provozu na akumulátor. Je to vlastně taková malá mono klasika s jedním velkým a v jedné variantě klidně i přiznaným reproduktorem, která potěší i elegantním vzhledem.

Segment stolních rádií zastupuje DigitRadio 80 (170 €). Je tradičního vzhledu se středovým displejem s velkými hodinami a dvěma rozměrnými otočnými voliči. Zabudován je opět tuner pro FM a DAB+, budík, spánkový časovač a kupodivu také možnost USB dobíjení. Reproduktory jsou na bocích a zesilovač nabízí výkon 2× 5 W. Rozhodně zajímavá věcička určená pro ty, kteří chtějí nahradit své staré stolní rádio třeba v kuchyni nebo u jídelního stolku. V takovémto provedení jich na trhu moc není, ale tady vždy záleží na ceně, kterou jste za něj ochotni zaplatit.

Co mě velice potěšilo, bylo DigitRadio 350 CD (210 €) představující kombinaci stolního rozhlasového přijímače (FM, DAB+) s přehrávačem CD disků, včetně těch s MP3 muzikou. Výkon zesilovače je 2× 5 W, zabudován je výstup na sluchátka i rozhraní USB.

Řadu PremiumLine zastupuje DigitRadio 510 a DigitRadio 120 IR (180 €). To v méně tradičním tvaru nabízí FM, DAB+, internetová rádia (Wi-Fi) a podporu streamovacích služeb, avšak opačným směrem, tedy v rámci vícepokojové instalace. Přijímač zvládne i Spotify Connect a nechybí UPnP a Bluetooth. Zabudován je rozměrný barevný displej (8,1 cm, 3,2"), digitální optický audiovýstup a je tu – kupodivu – i připojení externí antény. Jak vidno, jsme v PremiumLine…

DigitRadio 510 (300 €) má obdobnou výbavu, ale spíše tradiční tvary a představuje klasické stolní stereorádio, i když uprostřed dvou reproduktorů je zabudován stejně velký barevný LCD displej. Tohle s sebou už ale nese internet, potažmo DAB.

Vedle zmiňovaných přijímačů byly představeny i DigitRadio 110 IR (i internetové), přenosné DigitRadio 220 (200 €), DigitRadio 520 (stolní, retro), DigitRadio 580 (opět i internetové) a mj. také DigitRadio MR1. To je vlastně jen taková placka (viz galerie) představující internetové rádio a multiroomový adaptér spolupracující i se Spotify. Zabudován má Ethernet (LAN), analogový a dvojici digitálních audiovýstupů (optika i koaxiální).

Hodně zajímavé je DigitRadio Nostalgie 1 (240 €) provedené v typickém retrostylu. Není ale jen tak ledajaké. Vedle FM a DAB+ nabídne i „kazeťák“, CD přehrávač a starý dobrý přehrávač černých desek.

VQ (View Quest): rádio à la kabelka a Susie-Q

Britská značka, která je na veletrhu IFA teprve podruhé, si pro letošní ročník připravila tři novinky v podobě Hepburn Mk II, Retro Mk II a Susie-Q (viz foto). Zajímavé jsou ale i další modely, jako například „kabelková“ Bardot a také Christie. Ta je dostupná v 11 barvách a právě na barevná provedení tento výrobce hodně dbá. Hepburn MKII bude totiž taktéž ke koupi v jedenácti barvách a v této nové variantě má i kompletně přepracovaný akustický design s plochými reproduktory typu NXT (snad si na ně ještě vzpomínáte…). I zde jsou zabudovány obvyklé tunery FM a DAB+, dále dva budíky, Bluetooth, konektor pro sluchátka a také rozhraní USB pro dobití například mobilu. Výkon zesilovače je 2× 10 W, tedy dosti vysoký, a zabudován je i DSP procesor.

Retro MKII je nejnovější verzí už nějaký čas prodávaného modelu Retro Radio. Ten má nyní rozšířené možnosti spojení, takže si poradí i s Apple Lightning Dock a jde i přímo streamovat muzika. Zabudována je obvyklá sada FM, DAB a DAB+, rozhraní USB pro dobíjení a zesilovač o solidním výkonu 2× 10 W.

Přijímač rovněž obdržel kompletní „facelift“ a opět bude ke koupi v jedenácti barvách. Je ovšem otázkou, kolik se jich dostane k nám…

KL22 hlasovani

Technicistní vzhled Albrecht DR 900BT IR trochu potlačují velké otočné voliče hlasitosti a ladění. Vše je zabaleno do kovu a na snímku vidíte i kovovou krycí mřížku pod kterou jsou i reproduktory. Přijímač nabízí 2x 5 wattů, Bluetooth a tunery pro FM a DAB+. Sáhnout ale můžete i po rádiích internetových.
Autor: Albrecht

Technicistní vzhled Albrecht DR 900BT IR trochu potlačují velké otočné voliče hlasitosti a ladění. Vše je zabaleno do kovu a na snímku vidíte i kovovou krycí mřížku, pod kterou jsou i reproduktory. Přijímač nabízí 2× 5 wattů, Bluetooth a tunery pro FM a DAB+. Sáhnout ale můžete i po rádiích internetových.

Stinné stránky DAB

Snažil jsem se sehnat i další podklady, ale bohužel v segmentu digitálních rozhlasových přijímačů stále panuje podivná nepružnost. Za novinky se vydávají přístroje třeba i dva roky staré a webové stránky nejsou kolikrát už ani neaktuální, ale spíše zastaralé.

Tohle všechno by se mohlo s výraznějším podílem DAB, resp. s jeho celoevropským zavedením, změnit. Je však otázkou, kdy to vlastně bude. Zatímco Norsko, které ovšem není plným členem Unie, se prý na přechod chystá už za dva roky, u nás to bude kdoví kdy. Buďme proto rádi za aktivity Českého rozhlasu, které přitáhnou k digitálnímu rádiu nesrovnatelně více lidí než kdy před tím a věřím, že právě kvůli tomu si podstatně více lidí pořídí FM/DAB přijímač, jako to právě dělá můj kamarád. A také buďme rádi za žižkovský vysílač, který dovoluje přednosti DAB vyzkoušet pomalu třetině republiky, i když oficiálně se mluví o pětině. Teď ještě zajistit vysílací kvalitu a doplňkový obsah. Ten u analogu dvakrát nefungoval a na RDS už dobrých patnáct let nenadávám, protože to stejně nemá cenu. A ještě abych nezapomněl: připravujeme pro vás přehled DAB přijímačů na českém trhu. Nebude určitě kompletní, ale pár desítek přístrojů ze všech kategorií se nám do tabulky určitě vejde.

Lenco CR-2004 DAB+ je stolní radiopřijímač s barevným displejem o úhlopříčce 6,1 cm (2,4") a výrazným otočným „knoflíkem“ hlasitosti. Vedle dvou budíků a dalších funkcí jsou zabudovány tunery pro příjem FM a DAB+ a také zesilovač o výkonu 5 wattů. V ceně dostanete i dálkový ovladač.
Autor: Lenco

Lenco CR-2004 DAB+ je stolní radiopřijímač s barevným displejem o úhlopříčce 6,1 cm (2,4") a výrazným otočným „knoflíkem“ hlasitosti. Vedle dvou budíků a dalších funkcí jsou zabudovány tunery pro příjem FM a DAB+ a také zesilovač o výkonu 5 wattů. V ceně dostanete i dálkový ovladač.

Máte rozhlasový přijímač pro digitální DAB příjem?