Hlavní navigace

Illusionsat M3 Combo/Cristor X3: Citlivý, ale nevzhledný set-top box

18. 2. 2008
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Autor: 118483
Illusionsat M3 Combo/Cristor X3 je citlivým přijímačem digitálního zemského a satelitního vysílání. Zájemce ovšem může odradit dvěma mínusy - málo přitažlivým designem a absencí čtečky karet CryptoWorks (před SW úpravou). Uživatelsky sympaticky se netváří ani samotné menu přijímače.Výrobek však bez problémů zvládá českou diakritiku jak v teletextu, tak i v elektronickém programovém průvodci (EPG). Horší už je to s popisem určitých funkcí. Některé možnosti, hlavně u EPG, nemají český popis vůbec, a "český" firmware by proto určitě zasloužil doladit.

Přední a zadní panel

Design tohoto přijímače se podle mne moc nepovedl. Když přijdete do prodejny se satelitní technikou, asi byste ho snadno přehlédli. Přední panel je velmi nenápadný a především nevzhledný. Tři tlačítka slouží pro zapnutí/vypnutí přijímače a přepínání kanálu o jeden dopředu nebo dozadu. Najdete tu pouze čtečku karet Conax, což hodnotím jako velké minus zvláště pro českého satelitního diváka, který bude používat karty CS Link nebo Sky Link s kódovacím systémem CryptoWorks. Takový přijímač je mu vlastně k ničemu, pokud neprovede patřičnou úpravu softwaru. Navíc zde chybí i jakýkoliv displej, takže uživatel vůbec nepozná, na které se nachází pozici, má-li vypnutý televizor.

Illusion M3 Combo

Zajímavější je už zadní panel, kterému v podstatě nelze nic vytknout. Obsahuje vstup pro napájení, čtyři výstupy typu cinch (audio L+R, digital audio a video), SVHS, 1× scart pro propojení s televizorem, rozhraní RS-232 pro nahrání firmwaru z PC, vstup pro přivedení signálu z paraboly a také IF-OUT na propojení výrobku s dalším satelitním set-top-boxem. Protože je však Ilusion combo, neboli kombinace satelitního a terestrického digitálního přijímače, obsahuje dále vstupy a výstupy ANT-IN (2×), ANT-OUT a TV-OUT. Osobně bych uvítal druhý SCART výstup na propojení s videorekordérem či nahrávacím zařízením. A dále bych místo digitálního audia přes cinch volil raději optický výstup.

Illusion M3 Combo zezadu

Instalace

Při prvním zapnutí překvapí přijímač uživatele španělštinou. Proto doporučuji zvolit v položce Configuración Idioma CZE a potvrdit toto červeným tlačítkem, což je méně obvyklé, protože u většiny přijímačů se pro odsouhlasení volby používá tlačítko OK. Zpět ale k Instalaci, která je první položkou. Po potvrzení volby se objeví seznam se satelity, které má přijímač předdefinované a jsou seřazené od pozice 83 st. východně po 53 st. západně. Na konci je pak zemský příjem. Jako nešikovné řešení bych označil, že se není v seznamu možné pohybovat neustále dokola. Pokud dojedete dolů a chcete až nahoru, nestačí vám šipka dolů, ale musíte proklikat všechny volby a dojet šipkou nahoru.

Illusion M3 Combo DVB-T

Zemský digitální příjem

Je možné červeným tlačítkem proskenovat všechny kanály automaticky. Na výběr máte všechny, volné nebo kódované. Červeným tlačítkem pak spustíte ladění. V zelené tabulce se začnou štosovat do levého sloupce televizní kanály, do pravého rozhlas. Vše proběhlo poměrně rychle. 5. až 69. kanál byly prohledané za necelou minutu a tři čtvrtě, kdy přijímač u mne doma nalezl i programy z německých multiplexů na 36. a 39. kanálu z Drážďan.

Po dokončení operace jsem pak potvrdil zapsání nalezených kanálů do seznamu. Citlivost výrobku se projevila jako velmi dobrá, protože i u slabších signálů z Německa nebyl s příjmem signálu problém. Na hodnoty, které však ukazoval přijímač jako sílu a kvalitu signálu, se však nebylo možné spoléhat. Jako kladné hodnotím i to, že se nepřemazaly při naladění 58. kanálu (Buková hora) volby z 25. kanálu (Praha). Obsah je zde totiž stejný a některé set-top-boxy mají občas problémy multiplexy se shodným obsahem rozlišit.

Illusion M3 Combo DVB-S

Satelitní digitální příjem

Jak již bylo řečeno, můžete si vybrat z bohatého seznamu předdefinovaných satelitních pozic. Červeným tlačítkem pak opět zvolíte možnost, jestli chcete jen volné, nebo kódované, popř. všechny kanály. Pokud by vám tu chyběl nějaký transpondér, můžete si ho přidat ve volbě TP seznam. Jako zarážející hodnotím to, že zde chyběla druhá frekvence CS Linku (HBO, Nova apod.) a Sky Link nebyl přítomný vůbec. Přidal jsme ho tedy manuálně. V Nastavení je pak možné pracovat s LNB, DISEqC nebo motorem. Výhodou je, že pokud nevíte, co je co, přijímač vám to pomocí obrázků ukáže. Nemůže se tedy stát, že byste nastavili něco špatně. Velmi užitečný byl seznam ve funkci Goto X, který obsahoval bohatou soupisku i mnoha českých měst včetně těch menších.

Illusion M3 Combo Nastavení

Nastavení přijímače

Tato funkce v menu obsahuje položky jazyk, „favoritní“ seznamy, výstup audio/video, ON automatické, dvb-t bandplan, antena power, nastavení obrazu RGB, PIN rodičovského zámku, nastavení hodin, modulátor, „prioritne“ jazyky a firemní nastavení. Minimálně u dvou položek vlastně není jasné, k čemu slouží, a přijímač nemá v některých částech úplně dokonalou češtinu. Dvě funkce, které tedy člověka matou, jsou ON automatické a DVB-T bandplan. K čemu slouží? První z nich je v podstatě k ničemu, protože pouze určuje, zda se přístroj po zapnutí do napájení sám aktivuje, nebo zůstane ve stavu STANDBY. Bandplan pak určuje, v jakém pásmu bude přijímač ladit (CCIR nebo OIRT).

Podmíněný přístup

Jak již bylo řečeno, přijímač má v sobě integrovaný pouze dekodér karet Conax (před úpravou SW), takže s využitím těch českých na UPC nebo programy od Trade and Technology a Gitalu se můžete rozloučit. Zkrátka přijdou i vlastníci karet Sky Link. Conax využijí naopak majitelé karet TechniSat na příjem rozhlasových stanic v paketu TechniSat Radio nebo hudebních stanic z balíku MTV Unlimited.

Illusion M3 Combo Komunikace

Další volby

U aplikací je výběr velmi chudý. Jedinou je totiž hra Tetris. Ale k čemu vlastně takovýto přístroj potřebuje nějaké hry? Je z kategorie těch levných, a proto by výrobce udělal asi nejlépe, kdyby sem vůbec žádnou nedal. Takhle se jeho uživatel, aspoň já si to myslím, cítí spíše ošizen. Komunikace je pak položka, která slouží pro nahrání firmwaru nebo jiných dat do přijímače nebo z něj. Komunikace dává na výběr možnosti PC – přijímač, přijímač – PC nebo přijímač – přijímač. U druhé volby pak máte na výběr přehrání souborů, firmwaru, seznamu kanálů, konfiguraci „settingu“ nebo např. pluginů, takže výběr je bohatý. Kdo by se však těšil, že možnost přijímač – přijímač mu umožní např. editaci pro jakýkoliv receiver, bude zklamán. I druhý přijímač musí tuto možnost obsahovat. V opačném případě se pochopitelně žádné operace nedočkáte.

Illusion M3 Combo EPG

Elektronický programový průvodce (EPG)

EPG tohoto modelu by se dalo rozdělit na čtyři různé fáze, resp. podoby. Tou první je informační proužek v dolní části obrazovky. Ten obsahuje údaje o programové pozici kanálu, názvu pořadu, družici a právě vysílaném pořadu, kde divák také vidí, v jaké jeho části se nachází a od kdy do kdy pořad běží. Ani česká diakritika mu nečinila žádné problémy. Po dalším stisknutí tlačítka Guide se objeví modrá tabulka, která obsahuje informace o právě vysílaném a následujícím pořadu, kterou stále ještě není možné listovat.

Zajímavou částí programového průvodce je EPG Present/Following. Jedná se o tabulku, která, jak již z názvu vyplývá, obsahuje informace o běžícím a příštím programu. Na rozdíl od funkce Guide je v ní ale možné listovat, takže můžete na každém listu vidět pět programů a libovolně se pohybovat po všech kanálech satelitu. Poslední část EPG je pak klasická tabulka, kterou známe od většiny přijímačů, kde je program právě sledovaného kanálu řazený podle dnů. Pokud výrobce nebo distributor výrobku vyladí češtinu v menu přijímače, bude mu náležet ocenění „Umí dobře česky“. Zatím si ho ale výrobek nezaslouží.

Illusionsat M3 Combo/Cristor X3
Celkové hodnocení 6,5 b.
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) 3,5 b.
Podpora češtiny (max. 3 body) 2 b.
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) 1 b.

Přístroj zapůjčil: obchod.digizo­ne.cz

KL24

Orientační cena: 2900 Kč

Foto a screenshoty: Autor

Koupili byste si set-top-box nevalného designu s nedokonalou češtinou jen pro jeho vysokou citlivost?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).