Hlavní navigace

INEC učinil krok k informační otevřenosti

Marek Antoš

"Zatloukat, zatloukat, zatloukat," radí partnerům v manželství známý doktor Plzák. Kdoví proč se však tohoto pravidla chytli čeští poskytovatelé připojení a maximum informací se snaží utajit. Krok správným směrem učinil INEC, když zveřejnil počty svých zákazníků.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Na toto téma jsem lkal už před dvěma měsíci. Tenkrát jsem plédoval hlavně pro to, aby poskytovatelé zveřejnili své MRTG statistiky, které vypovídají o úrovni zatížení jejich sítě. V tuzemských podmínkách to zatím s výjimkou některých akademických subjektů nedělá nikdo, zatímco ve světě je docela běžná věc. Zvlášť zarážející je, že nejsou k dispozici ani statistiky z neutrálního peeringového uzlu NIX.

onom článku jsem slíbil, že pozitivní kroky směrem k větší otevřenosti u jednotlivých poskytovatelů odměním tím, že o nich napíšu. První příležitost se nyní naskytla v případě INECu.

INEC totiž oznámil, že hodlá „přispět k transparentnosti českého Internetového trhu a umožnit zákazníkům lepší a stálou orientaci v tomto rychle se rozvíjejícím odvětví telekomunikací.“ Za tímto účelem zveřejnil počty svých klientů a jejich vývoj od začátku jeho činnosti (červen 1996) až do současnosti.

[Graf vývoje počtu zákazníků INECu]

Počet zákazníků INECu k 1.3.1999 činil podle těchto údajů 4664. Zajímavým údajem také růst výnosů z Internetových služeb v posledních letech. Tisková zpráva k tomu říká: „… rostou výnosy INEC z Internetových služeb, které dosahují trvalého ročního přírůstku od r.1996 cca 250%.“ To je nepochybně slušný výsledek.

Počty zákazníků drtivá většina poskytovatelů připojení tají seč to jde, INEC tedy působí jako příslovečná bílá vrána; kéž by jej následovali i další. Ovšem stále je co vylepšovat: z jednoho čísla například nelze poznat, kolik zákazníků využívá dial-up a kolik jich má pevnou linku, takže se vlastně sčítají jablka s hruškami.

Takže jen houšť a větší kapky.

Marek Antoš

Tipli listopad2


Starší, související články:

* Poskytovatelé připojení a informační otevřenost
* NIX se obrací k masám

*INEC představuje Internet bez monopolu
*INEC dává pevnou linku zadarmo
*Služby INECu s pokladnou
*Září ve znamení zákazníka
*INEC hlásí novinky