Hlavní navigace

INEC učinil krok k informační otevřenosti

21. 3. 1999
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

"Zatloukat, zatloukat, zatloukat," radí partnerům v manželství známý doktor Plzák. Kdoví proč se však tohoto pravidla chytli čeští poskytovatelé připojení a maximum informací se snaží utajit. Krok správným směrem učinil INEC, když zveřejnil počty svých zákazníků.

Na toto téma jsem lkal už před dvěma měsíci. Tenkrát jsem plédoval hlavně pro to, aby poskytovatelé zveřejnili své MRTG statistiky, které vypovídají o úrovni zatížení jejich sítě. V tuzemských podmínkách to zatím s výjimkou některých akademických subjektů nedělá nikdo, zatímco ve světě je docela běžná věc. Zvlášť zarážející je, že nejsou k dispozici ani statistiky z neutrálního peeringového uzlu NIX.

onom článku jsem slíbil, že pozitivní kroky směrem k větší otevřenosti u jednotlivých poskytovatelů odměním tím, že o nich napíšu. První příležitost se nyní naskytla v případě INECu.

INEC totiž oznámil, že hodlá „přispět k transparentnosti českého Internetového trhu a umožnit zákazníkům lepší a stálou orientaci v tomto rychle se rozvíjejícím odvětví telekomunikací.“ Za tímto účelem zveřejnil počty svých klientů a jejich vývoj od začátku jeho činnosti (červen 1996) až do současnosti.

[Graf vývoje počtu zákazníků INECu]

Počet zákazníků INECu k 1.3.1999 činil podle těchto údajů 4664. Zajímavým údajem také růst výnosů z Internetových služeb v posledních letech. Tisková zpráva k tomu říká: „… rostou výnosy INEC z Internetových služeb, které dosahují trvalého ročního přírůstku od r.1996 cca 250%.“ To je nepochybně slušný výsledek.

Počty zákazníků drtivá většina poskytovatelů připojení tají seč to jde, INEC tedy působí jako příslovečná bílá vrána; kéž by jej následovali i další. Ovšem stále je co vylepšovat: z jednoho čísla například nelze poznat, kolik zákazníků využívá dial-up a kolik jich má pevnou linku, takže se vlastně sčítají jablka s hruškami.

Takže jen houšť a větší kapky.

Marek Antoš

Cloud23


Starší, související články:

* Poskytovatelé připojení a informační otevřenost
* NIX se obrací k masám

*INEC představuje Internet bez monopolu
*INEC dává pevnou linku zadarmo
*Služby INECu s pokladnou
*Září ve znamení zákazníka
*INEC hlásí novinky

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).