Hlavní navigace

Infogr.am: tvorba infografik opravdu pro každého

16. 7. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Infogr.am
Infografiky jsou moderní a často používaný způsob vizualizace dat. Objevují se v novinách, v televizi a samozřejmě i na Internetu. Bylo je otázkou času, kdy se objeví služba, která umožní tvorbu infografik každému. Rychle, jednoduše a hlavně hezky – to je Infogr.am.

Infografikou je myšlena grafická vizualizace dat, informací a znalostí. Kromě toho, že výraz „infografika“ můžeme bez obav označit za buzzword, jde v podstatě o mnoho set či tisíc let starou disciplínu. Mezi nejstarší infografiky patří například mapy. S příchodem nových vizuálních médií se infografiky měnily a vyvíjely, přes noviny, televizi až po Internet. Těžko se dá najít nějaký věhlasný mediální dům, který by svá média občas neokořenil infografikou.

Noviny mají svůj grafický styl, na který navazují infografiky, které vizuálně zapadají do obsahu. Infografiky zjednodušují a zpřehledňují, vysvětlují, vizualizují, srovnávají a shrnují mnoho dat do přehledných grafů a obrázků. S trochou nadsázky se dá říci, že infografiky jsou výkladní skříní moderní žuznalistiky. Tvůrci infografik, tedy lidé, kteří umějí zajímavě vizualizovat data, jsou cenění. Tvoří důležitý obsah, který je na Internetu často sdílen a v televizi a novinách obdivován. Infografiky by chtěl mít každý, ale není to legrace. Chce to smysluplný nápad a zajímavé grafické pojetí. Tyto dvě podmínky dost často nejdou dohromady a ve vší úctě ke grafikům, v tomto případě je nápad důležitější. Co kdyby se objevil nástroj, který dokáže nápad (a data) během pár minut přetavit v hezkou infografiku?

To by bylo, řeknete si možná. A už asi tušíte, že se tento nástroj skutečně objevil. Pěknou infografiku si opravdu může udělat každý, a to opravdu za pár minut. Díky službě Infogr.am. Na „tvůrce“ infografiky si může zahrát opravdu každý, i když jsou tu drobná omezení. Do Infogr.amu se dostane jen člověk, co má účet na Facebooku nebo Twitteru. Daleko horším omezením je nápad. Šablony, které jsou k dispozici můžeme označit za krásné, ale krásná infografika bez nápadu a významu je k ničemu.

Jak již bylo řečeno, přihlásit se do Infogr.amu se mohou pouze uživatelé Facebooku nebo Twitteru. Přihlášení je bez problému a po odsouhlasení propojení Infogr.amu s některou z obřích sociálních sítí se jde na věc. Pak už vytváříte grafy, popisujete osy, vkládáte data, obrázky. Prostě děláte to všechno, co byste museli dělat v tabulkovém či textovém nebo grafickém editoru. Zadávání potřebného je jednoduché a intuitivní. Nastavit se dá prakticky všechno, od šířky sloupce grafu po popisek na místo, kde bývá obvykle uváděn copyright.

Můžete si vygenerovat novou infografiku, nový graf a podívat se do svojí knihovny hotových dílek. To jsou základní tři možnosti po přihlášení. Čtvrtou volbou bude „Shop“, záložka, která je zatím nefunkční. Předpokládám, že brzy bude možné koupit další šablony. Těch, které je možné použít v současné době zdarma, je jenom několik. Rychle se okoukají a náročnější uživatel bude jistě chtít něco víc. Pravděpodobně si bude muset připlatit.

Aktuální informace o Infogr.amu je možné najít na oficiálním blogu. Jde o novou službu, která byla spuštěna před několika týdny. Její uživatelé jsou prvními testery, čekající, co se z této novinky vyvine. Pokud budete chtít najít heslo o Infogr.amu na Wikipedii, pravděpodobně se vám to nepovede. V době přípravy tohoto článku neexistovalo. Nicméně internetová média a blogy o tomto projektu píší a své nadšení příliš neskrývají. TechCrunch upozorňuje, že litevský startup Infogr.am podpořil akcelerátor HackFwd.

Server Ars Technica označuje Infogr.am za „blbuvzdorný“. Ano, tato charakteristika sedí, pokud byste dali za úkol ne příliš inteligentnímu člověku něco vytvořit v Infogr.amu, pravděpodobně by se mu to povedlo. Stačí podprůměrná znalost práce s počítačem. The Next Web také informuje o Infogr.amu, stejně jako GigaOM. Právě GigaOM představuje nový projekt poněkud netradičně, pomocí infografiky vytvořené právě pomocí Infogr.amu. Tato ukázka demonstruje, jak může taková trošku složitější infografika vypadat.

MM socky3

Jde o startup v pravém slova smyslu. Jde o horkou novinku, o jejíž velmi krátké a stručné historii se dozvíte třeba v profilu na CrunchBase. Založili ho Lotyši Raimonds Kaže a Uldis Leiterts, za konkurenci je považována služba Visual.ly. Zmínění pánové jsou na poli startupů nováčky, alespoň CrunchBase o jejich dalších aktivitách nic neví.

Infogr.am se asi bude hodit těm, co mají data a nápady, ale nejsou schopni pracovat s grafickými programy. Nebo těm, kteří umějí všechno, ale nemají čas. Prostě jde o nástroj, který je úzce zaměřen a měl by šetřit čas. Uvidíme, jak budou vypadat placené funkce či šablony. Pokud je potřeba udělat rychle jednoduchou infografiku a nasdílet ji na sociální sítě či blog, svůj účel splní. Nepočítám s tím, že se výtvory z Infogr.amu budou objevovat v profesionálních médiích, alespoň zatím. Grafici mohou být v klidu, o práci nepřijdou. Infogr.am je zatím až příliš jednoduchý a chudý na to, aby si ho mohli dovolit používat profesionálové.

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.