Hlavní navigace

Intel zítra oslaví 40. narozeniny vůbec prvního mikroprocesoru

14. 11. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Intel zítra oslaví 40. narozeniny vůbec prvního mikroprocesoru, který nesl typové označení Intel® 4004 a na trhu se objevil 15. listopadu 1971. Za vznikem prvního mikroprocesoru stáli Federico Faggin, Ted Hoff a Stanley Mazor, inženýři společnosti Intel. Jejich mikroprocesor byl původně vyvinut jako účinnější součástka do kalkulaček a sotva mohl někdo z nich tušit, jaký dopad bude mít už v poměrně krátké době na celou společnost.

 Intel zítra oslaví 40. narozeniny vůbec prvního mikroprocesoru, který nesl typové označení Intel® 4004 a na trhu se objevil 15. listopadu 1971.

Za vznikem prvního mikroprocesoru stáli Federico Faggin, Ted Hoff a Stanley Mazor, inženýři společnosti Intel. Jejich mikroprocesor byl původně vyvinut jako účinnější součástka do kalkulaček a sotva mohl někdo z nich tušit, jaký dopad bude mít už v poměrně krátké době na celou společnost.

Jen v samotném oboru osobních počítačů lze i nadále očekávat pokračující růst, také díky tomu, osobní počítače jsou dnes podstatně dostupnější: zatímco v roce 2000 si bylo možné v západní Evropě koupit průměrný osobní počítač za 5,5 týdenních mezd, nyní to je již jedna týdenní mzda. V roce 2010 se každý den prodal téměř jeden milion osobních počítačů.

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).