Hlavní navigace

Interaktivní tabule má jen polovina českých škol

10. 8. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ústav pro informace ve vzdělávání přišel se zajímavým zjištěním: přestože jsou malé školy a školy z menších měst obvykle vybaveny horším počítačovým zařízením, mnohem více jej zapojují do výuky. Konkrétně jde o školy do sto žáků nebo školy z obcí do pěti tisíc obyvatel, kde jejich učitelé použijí počítač ve výuce alespoň jednou za měsíc. Vyplývá to z květnového průzkumu, kterého se zúčastnilo 2827 škol. V českých základních, středních a vyšších odborných školách vychází v průměru jeden počítač…

Ústav pro informace ve vzdělávání přišel se zajímavým zjištěním: přestože jsou malé školy a školy z menších měst obvykle vybaveny horším počítačovým zařízením, mnohem více jej zapojují do výuky. Konkrétně jde o školy do sto žáků nebo školy z obcí do pěti tisíc obyvatel, kde jejich učitelé použijí počítač ve výuce alespoň jednou za měsíc. Vyplývá to z květnového průzkumu, kterého se zúčastnilo 2827 škol. V českých základních, středních a vyšších odborných školách vychází v průměru jeden počítač na deset žáků. Mnohem hůře si však české školy vedou v nasazování interaktivních tabulí. Polovina škol je vůbec nemá, čtvrtina škol pak má interaktivní tabuli jen v jedné třídě.

V průzkumu ředitelé škol počítač coby učební pomůcku hodnotili veskrze kladně. Zatím ale příliš nefunguje motivace pedagogů pro zapojení počítačů do výuky. Pokud nějaká existuje, je to pochvala. Finanční odměny jsou však spíš výjimečné. Podle Jaroslava Müllnera z České školní inspekce se někteří kantoři zdráhají využívat počítače při výuce, protože se obávají trapasu před často mnohem technicky zdatnějšími žáky. Podle průzkumu Ústavu pro informace ve vzdělávání však ředitelé učitelům umožňují další vzdělávání v oblasti informačních technologií.(Fi­nanční noviny)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.