Hlavní navigace

Internet Explorer už i v mobilním telefonu?

Michal Zálešák

Ve Spojených státech má sice Microsoft v poslední době díky žalobě ministerstva spravedlnosti a řady států Unie trochu horkou půdu pod nohama, ale to mu nebrání, aby se nepokoušel rozšířit do dalších oblastí. Před nedávnem bylo oznámen vznik nového společného podniku Microsoftu s Ericssonem.

Hlavním mottem tohoto spojení je: Internet přes mobilní telefony. Paradoxně právě z implementace webovského prohlížeče Internet Explorer do systému Windows 95 se musí Microsoft zodpovídat americké justici. Vzhledem k unikátnosti myšlenky a zatím neexistujícímu trhu se mu tak daří proniknout do zcela nové oblasti, kde v současnosti není žádná pořádná konkurence. I zde Bill Gates využívá podobného postupu, který využil na začátku podnikání: s rozvojem počítačů vrůstala analogicky i poptávka po programech. Za konci druhého milénia je situace podobná, s prudkým nárůstem Internetu a používání mobilních telefonátů dříve či později vyvstane poptávka po sjednocení obou vymožeností. To jsou však pouhé spekulace. A co konkrétní podmínky spojení? Co to přinese nám, mobilním telefonistům toužícím po surfování během cesty z práce?

Majoritním podílníkem aliance je zde Ericsson. Cíle této nové společnosti nebudou patřit právě k těm nejlehčím. Nebude se totiž jednat o pouhé nasycení trhu, ale dokonce o jeho vytvoření. Mobilní e-mailová řešení budou dodávána jednotlivým síťovým operátorům. Ti zase budou jejich prostřednictvím nabízet svým uživatelům bezdrátový přístup k informacím, souborům a emailovým zprávám. V oficiálním komuniké, vydaném při této příležitosti, doslova stojí: „Prostřednictvím nového společného podniku budou Microsoft a Ericsson spolupracovat na vývoji nových řešení, která bezdrátově spojí podnikové e-maily s veřejnými e-mailovými službami. Fungování bude založeno na Microsoft Exchange Server a bezdrátových technologiích Ericssonu.“

Tím nejhlavnějším bodem je ale technologie, potřebná pro prohlížení Internetových stránek na mnohem menší obrazovce a ještě k tomu se speciálním omezením. Právě za tu je zodpovědná společnost Ericsson. Řeč zde není o ničem jiném, než jejím speciálním protokolu, tzv. Wireless Application Protocol (WAP), neboli protokol pro bezdrátové aplikace, o kterém jsme na Lupě tento týden psali. Toť protokol, který ale sám pro bezproblémové prohlížení speciálních stránek nestačí. Prohlížeč se zase zavázala vytvořit firma Microsoftu. Zde půjde o speciální verzi notoricky známého Internet Exploreru. U mobilních telefonů se počítá s trochu pozměněným názvem, a sice Microsoft Mobile Explorer.

Content 2017 - tip Footshop

Tím však partnerství nekončí. Microsoft a Ericsson se ještě zavázali ke vzájemné pomoci na vývoji dalších standardů. Vskutku zajímavé. Na poli běžných internetových prohlížečů teď zuří válka, která dopadá v neprospěch Netscapu. Možnosti na jeho záchranu jsou čím dál tím menší. S pronikáním Microsoftu i na pole mobilních internetových browserů se situace ještě zhoršuje. Vše ale záleží jen a jen na uživatelích, ať už pasivních, či aktivních, tedy těch, kteří jsou zodpovědni za obsah zveřejněných informací. Smíří se s dominantním postavením Microsoftu na trhu prohlížečů a to za cenu mobilního brouzdání třeba v tramvaji po speciálně zhotovených stránkách, jejichž počet snad bude v budoucnu utěšeně narůstat, nebo zůstanou raději imobilní u svých notebooků a počítačů? S jistotou se nelze přiklonit k ani jedné variantě. Vzhledem k touze po stále novém a novém ale spíše zvítězí ta první možnost, což je však pouze můj soukromý názor.

Michal Zálešák

Našli jste v článku chybu?
24. 1. 2000 10:19
MaLer (neregistrovaný)
Predevsim, WAP NEPATRI Ericssonu, je to vysledek vyvoje WAP konsorcia. a za druhe, zminil bych to, ze firma Geoworks ma patenty, ktere jsou vyuzity WAPem a momentalne se vyjednava o tom kolik se jim zaplati. podle predstav GeoWorks bude calovat jak vyvojar produktu pouzivajich wap tak poskytovatel obsahu! pokud se toto rychle nevyresi, muze WAP zacit pomalu zmirat.
22. 1. 2000 11:20
Michal Illich (neregistrovaný)
Vyvojari Gecko (layout engineu mozilly) uz asi pred rokem oznamili jako jeden z dilcich cilu umoznit pouziti sveho engineu v mobilnich zarizenich. Vzhledem k tomu, ze je open source a navic je sam o sobe dost maly (jedna disketa), da se predpokladat, ze se jim to podari. (celkove se zda, ze open source nespi - pripominam napriklad nedavne oznameni noveho cipu pro subnotebooky s pouzitim linuxe jako hlavniho systemu)