Hlavní navigace

Internet Explorer už i v mobilním telefonu?

21. 1. 2000
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ve Spojených státech má sice Microsoft v poslední době díky žalobě ministerstva spravedlnosti a řady států Unie trochu horkou půdu pod nohama, ale to mu nebrání, aby se nepokoušel rozšířit do dalších oblastí. Před nedávnem bylo oznámen vznik nového společného podniku Microsoftu s Ericssonem.

Hlavním mottem tohoto spojení je: Internet přes mobilní telefony. Paradoxně právě z implementace webovského prohlížeče Internet Explorer do systému Windows 95 se musí Microsoft zodpovídat americké justici. Vzhledem k unikátnosti myšlenky a zatím neexistujícímu trhu se mu tak daří proniknout do zcela nové oblasti, kde v současnosti není žádná pořádná konkurence. I zde Bill Gates využívá podobného postupu, který využil na začátku podnikání: s rozvojem počítačů vrůstala analogicky i poptávka po programech. Za konci druhého milénia je situace podobná, s prudkým nárůstem Internetu a používání mobilních telefonátů dříve či později vyvstane poptávka po sjednocení obou vymožeností. To jsou však pouhé spekulace. A co konkrétní podmínky spojení? Co to přinese nám, mobilním telefonistům toužícím po surfování během cesty z práce?

Majoritním podílníkem aliance je zde Ericsson. Cíle této nové společnosti nebudou patřit právě k těm nejlehčím. Nebude se totiž jednat o pouhé nasycení trhu, ale dokonce o jeho vytvoření. Mobilní e-mailová řešení budou dodávána jednotlivým síťovým operátorům. Ti zase budou jejich prostřednictvím nabízet svým uživatelům bezdrátový přístup k informacím, souborům a emailovým zprávám. V oficiálním komuniké, vydaném při této příležitosti, doslova stojí: „Prostřednictvím nového společného podniku budou Microsoft a Ericsson spolupracovat na vývoji nových řešení, která bezdrátově spojí podnikové e-maily s veřejnými e-mailovými službami. Fungování bude založeno na Microsoft Exchange Server a bezdrátových technologiích Ericssonu.“

Tím nejhlavnějším bodem je ale technologie, potřebná pro prohlížení Internetových stránek na mnohem menší obrazovce a ještě k tomu se speciálním omezením. Právě za tu je zodpovědná společnost Ericsson. Řeč zde není o ničem jiném, než jejím speciálním protokolu, tzv. Wireless Application Protocol (WAP), neboli protokol pro bezdrátové aplikace, o kterém jsme na Lupě tento týden psali. Toť protokol, který ale sám pro bezproblémové prohlížení speciálních stránek nestačí. Prohlížeč se zase zavázala vytvořit firma Microsoftu. Zde půjde o speciální verzi notoricky známého Internet Exploreru. U mobilních telefonů se počítá s trochu pozměněným názvem, a sice Microsoft Mobile Explorer.

ICTZ23

Tím však partnerství nekončí. Microsoft a Ericsson se ještě zavázali ke vzájemné pomoci na vývoji dalších standardů. Vskutku zajímavé. Na poli běžných internetových prohlížečů teď zuří válka, která dopadá v neprospěch Netscapu. Možnosti na jeho záchranu jsou čím dál tím menší. S pronikáním Microsoftu i na pole mobilních internetových browserů se situace ještě zhoršuje. Vše ale záleží jen a jen na uživatelích, ať už pasivních, či aktivních, tedy těch, kteří jsou zodpovědni za obsah zveřejněných informací. Smíří se s dominantním postavením Microsoftu na trhu prohlížečů a to za cenu mobilního brouzdání třeba v tramvaji po speciálně zhotovených stránkách, jejichž počet snad bude v budoucnu utěšeně narůstat, nebo zůstanou raději imobilní u svých notebooků a počítačů? S jistotou se nelze přiklonit k ani jedné variantě. Vzhledem k touze po stále novém a novém ale spíše zvítězí ta první možnost, což je však pouze můj soukromý názor.

Michal Zálešák