Hlavní navigace

Internet Explorer z Windows 9: novinek pro webové vývojáře nebude málo

26. 9. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Microsoft
Vylepšené vývojářské nástroje, podpora nových technologií a standardů, ale také výraznější změny v uživatelském – to vše má přinést nová verze prohlížeče.

Microsoft brzy představí Windows 9, ale v záplavě diskutovaných novinek se poněkud zapomíná na webový prohlížeč Internet Explorer. Přitom vývoj nové verze probíhá oproti dřívějšku poměrně transparentně. Microsoft odkrývá karty především pro webové vývojáře. Obdobně jako dlouhodobě Mozilla či Google.


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Developer Channel zejména webovým vývojářům umožňuje testovat zaváděné novinky díky virtualizaci.

Zájemci si mohou stáhnout virtuální stroj, díky němuž lze bez zásahu do systému pod Windows 7 a Windows 8.1 testovat vývojovou verzi systémového prohlížeče. Zároveň je dostupná přehledná webová stránka, kde se tvůrci prohlížeče vyjadřují k případné podpoře nových technologií a webových standardů. A co se chystá?

Webová grafika, herní ovladače, dotykové ovládání

Aktuální Internet Explorer 11 přinesl od základu předělané F12 Developer Tools. Vývojářské nástroje jsou dále vylepšovány. Microsoft doplnil podporu WebDriver API, což je chystaný webový standard, na kterém spolupracují Mozilla a Facebook. Vývojářům otevírá nové možnosti testování a ladění webových aplikací.

Redmondští také rozšiřují podporu technologie WebGL, tedy webové implementace OpenGL. Tvůrci prohlížeče slibují vyšší výkon webové 3D grafiky s hardwarovou akcelerací. Zlepší rovněž podporu vektorového grafického formátu SVG na bázi XM. Zde má Internet Explorer stále značné rezervy.

Jeho nová verze by měla podporovat i Gamepad API, takže třeba chytlavé webové předělávky slavných her pro Atari bude možné hrát pomocí ovladače pro Xbox (nebo jiného gamepadu) Ve vývoji je implementace Pointer Lock API, které webové hry rovněž hojně využívají. Například BananaBread.


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Microsoft se zapojuje do rozvoje webu jako herní platformy.

Chystá se také implementace Web Audio API otevírající webovým aplikacím novou cestu ke zvukovému výstupu i vstupu. Zapracována má být rovněž podpora standardu Touch Events pro dotykové ovládání webových aplikací. Nyní na něm pracují Mozilla, Opera a Nokia, ale základy položila společnost Apple.

Přepracované uživatelské prostředí prohlížeče

Microsoft již dříve bez bližších podrobností oznámil, že další verze jeho browseru přinese výrazné změny v uživatelském prostředí. Podle čerstvějších informací by klasický desktopový Internet Explorer měl následovat trendy vývoje designu a ovládání konkurenčních prohlížečů Google Chrome a Mozilla Firefox.


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

V úrovni podpory HTML 5 stále Internet Explorer výrazně zaostává za konkurencí. Design je to poslední, kde potřebuje sladit krok.

Pochopitelně se očekává přizpůsobení Windows 9, jejichž desktopové prostředí by mělo mít více plochý design. Pokud se potvrdí, že jedna z edic Windows 9 vůbec nenabídne desktopové prostředí, tak dotykový Internet Explorer bude muset absorbovat řadu voleb nastavení, které dosud přenechával své desktopové variantě.

Microsoft mění politiku podpory starších verzí

Testovací Windows 9 by odborné i široké veřejnosti měla být k dispozici nejpozději během letošního podzimu. Lze očekávat, že zároveň bude možné vyzkoušet taky nový Internet Explorer. Otázkou zůstává, které starší systémy bude podporovat. Odřízne Microsoft od nejnovější verze svého prohlížeče populární Windows 7?

Cloud 22 temata

Zatím je jisté pouze to, že se mění politika podpory starších verzí prohlížeče. Microsoft konsoliduje síly a nadále hodlá podporovat vždy nejnovější dostupnou verzi pro konkrétní systém. Dosud poskytoval zpětnou podporu až po verzi prohlížeče, se kterou byl systém prapůvodně uveden na trh.

Podle dosavadního modelu se Internet Explorer 6 z Windows XP podpoře těšil stejně dlouho jako samotný systém, se kterým byl původně vydán. Podle nově aplikovaného modelu by do vypršení podpory pro samotná Windows XP byl podporován pouze Internet Explorer 8, který byl poslední dostupnou verzí systémového prohlížeče.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.