Hlavní navigace

Internet.org není charitou ani dobročinností. Může se ale stát hrozbou

23. 4. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Indická vzpoura proti Internet.org Marka Zuckerberga není až tak bezvýznamnou událostí, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Internet.org přišel v Indii o poměrně zásadní partnery. Projekt Marka Zuckerberga opustili s tím, že je zásadní hrozbou pro síťovou neutralitu. Facebook na to ústy svého zakladatele zareagoval zlehčováním a hlavně ukázkou toho, že vůbec nechápe, co to je síťová neutralita. 

Reakci Facebooku si také samozřejmě můžete vykládat tak, že zuby nehty brání něco, co má firmě přinést další záplavu peněz. Na nějaké objektivní a pravdivé vyjádření prostě není čas ani chuť.

Účel Internet.org má být ten, že lidem v rozvíjejících se zemích nabídne přístup k Facebooku (a některým Facebookem vybraným službám či obsahu), aniž by za to museli platit. Facebook je zároveň tím, kdo vybírá, které země mají mít ono privilegium, že služba bude pro tamní uživatele dostupná. Celé to funguje tak, že se Facebook dohodne s tamními  operátory/ISP.

Co je síťová neutralita

Důvod existence Internet.org je prostý: Facebook získá další miliony uživatelů a bude se monetizovat klasickým způsobem. Reklamou, sledováním, shromažďování informací o jejich chování, prodejem těchto informací (ať už přímo nebo nepřímo) dalším subjektům. Filantropie, charita ani dobročinnost v tom samozřejmě není, celé je to čistý kalkul a nejde o nic jiného, než o peníze.

Jenže, jak správně indické firmy opouštějící iniciativu namítají, celý princip znamená, že Facebook získává velkou výhodu, zatímco jiní hráči na trhu jsou znevýhodňováni. Jejich služby ani obsah zadarmo přístupné nejsou a nebudou. Nerovnost podmínek je dost zřejmá a navíc tento postup porušuje zásadní principy síťové neutrality.

Zuckerberg na kritiku a útěk zareagoval tak, že je dost jasné, že toho o síťové neutralitě moc netuší. Nebo, možná, spíš tušit nechce. V argumentaci si totiž vybral pouze onu část síťové neutrality, která se týká operátorů a upřednostňování různých druhů provozu. Paradoxně se mu ale podařilo popřít sebe sama s tvrzením, že: „Internet.org neblokuje ani neomezuje žádné služby ani nevytváří rychlejší cesty, ani nikdy nebude“.

Ve skutečnosti je to právě Internet.org, kdo umožní uživatelům přístup pouze k vlastním službám a službám těch, kteří byli vybráni (samozřejmě na základě odpovídajícího komerčního vztahu). A pro ty nevybrané má pouze onu „pomalejší“ a „komplikovanější“ cestu.

Co je zadarmo

Celé je to navíc nebezpečné i z pohledu, který už dlouho činí z Facebooku problematické místo pro šíření informací. Facebook rozhoduje o tom, co uživatelé budou moci vidět a co ne. U Internet.org jsou do tohoto rozhodovacího procesu přibírání nejenom ISP (ti z principu mohou rozhodovat už dlouho, ale také mají závazek nezneužívat této moci), ale hlavně vlády jednotlivých zemí.

cyber-obecný tip

Internet.org samozřejmě není ojedinělý a přístup k různým obsahům a aplikacím „zdarma“ dávají a dávali sami operátoři – je zcela běžné, že jsou zvýhodňovány „partnerské“ mobilní aplikace. Ve všech těchto případech zde hrozí stejný problém: likvidace síťové neutrality. 

A navíc ještě další posilování představy, že obsah (a služby) je (a mají být) na internetu zadarmo. Určitým způsobem obdivuhodně krátkozraké, realisticky ale chytře vymyšlené – zpoplatnění, alespoň u Internet.org, přichází jinými cestami. 

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.