Hlavní navigace

Internet za méně než ZABABKU!

23. 3. 2000
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jak je něčeho moc, tak je toho příliš. Něco takového už skoro začíná platit o nabídkách Internetu zadarmo, které z různých stran takřka "prší". Po řadě firem zvučných jmen se na toto pole pouští také pražský Brailcom, který je známý především jako poskytovatel připojení a služeb pro zrakově postižené. Nenabízí ovšem jen tak ledajaký Internet zadarmo, nýbrž Internet zababku!

Jak je něčeho moc, tak je toho příliš. Něco takového už skoro začíná platit o nabídkách Internetu zadarmo, které z různých stran takřka „prší“. Po řadě firen zvučných jmen se na toto pole pouští také pražský Brailcom, který je známý především jako poskytovatel připojení a služeb pro zrakově postižení. Nenabízí ovšem jen tak ledajaký Internet zadarmo, nýbrž Internet zababku!

V případě Brailcomu však přeci jen půjde o trochu jiný Internet zadarmo než u ostatních firem. Především je tato nabídka omezena jen na Prahu, kde má Brailcom svůj uzel. Podle dostupných informací je přitom dále do Internetu připojen prostřednictvím Global One. Jak mi řekl ředitel této společnosti (obecně prospěšné – o.p.s.) pan Buchal, doposud měl Brailcom asi 200 komerčních zákazníků a 100 uživatelů z řad zrakově postižených, kteří však měli přístup k Internetu zdarma už dříve. Tomu zřejmě odpovídá kapacita přístupového bodu, podle pana Buchala však budou upgradovat podle potřeby a tedy podle počtu uživatelů,k kteří budou Internet zababku využívat.

Zajímalo mne, jaký je vlastně ekonomický plán této služby, protože poskytování Internetu zadarmo společností, jako je Brailcom, nedává na první pohled příliš velkou logiku. Jedním z klíčových momentů je však provize, kterou vyplácí Český Telecom poskytovatelům v rámci tarifu Internet 2000. Týká se ovšem jen poskytovatelů, kteří dosáhnou minimálního objemu půl milionu provolaných minut měsíčně, ostatní mají smůlu. To je bohužel i případ Brailcomu, který má zatím zhruba 180 tisíc minut měsíčně. Od Internetu Zababku si slibuje překročení půlmilionové hranice, za níž by měl dostat 15 procent z každého impulsu – to sice není moc, ale je to lepší než nic. K naplnění tohoto záměru však bude Brailcom potřebovat řádově nejméně stovky nových uživatelů.

Druhou možností, jak vydělat více než onu babku z názvu, skýtá Internet zababku Total, což je vyšší verze standardního Internet zababku Basic. Oproti ní zahrnuje vlastní doménu 2. úrovně, neomezený počet mailboxů a 100 MB diskového prostoru. Za rok tato služba přijde na 5.300 korun, ovšem zahrnuje už i poplatky za vedení domény pro CZ.NIC. Brailcom doufá, že se najdou i zákazníci, kteří si zaplatí tuto službu a tím přispějí k financování celé nabídky.

Pokud jste z Prahy a připojujete se prostřednictvím některého poskytovatele, který nabízí Internet zadarmo, můžete vyzkoušet Brailcom. Jeho kapacity jsou sice nepochybně zlomkem kapacit velkých poskytovatelů, na druhou stranu je poměrně neznámý, takže by možná mohly stačit. A když nic jiného, alespoň můžete mít dobrý pocit z toho, že svými provolanými minutami přispíváte na dobrou věc – na účet Českého Telecomu.

ICTZ23

Podrobnější informace najdete přímo na stránkách Internetu zababku.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.