Internet roste z dětských kalhot rychleji, než mu stíhají síťaři šít na míru větší. Některé starší routery naráží na své paměťové limity, do kterých se už nevejdou routovací tabulky. A tak se podle zprávy Cisca, 512kB tabulky, které byly před lety považovány za naddimenzované, začínají plnit a internetové „potrubí“ se rychle ucpává.
„Tento týden už překročil počet záznamů v globální routovací tabulce 524 tisíc. A to je problém,“ tvrdí Omar Santos z Cisca. Některá jejich starší, ale stále rozšířená síťová zařízení jsou totiž schopná zvládnout jen tabulku o 524 288 záznamech. „Při nevhodné konfiguraci paměti TCAM v platformě Cisco 7600 bychom mohli narazit na limit maximálního počtu záznamů pro směrovaní. Implicitní nastavení tohoto směrovače alokuje 512 000 záznamů pro směrovací záznamy protokolu IPv4,“ dodává Martin Kramolis z tuzemské pobočky Cisco Systems.
Výpadky už se objevují teď
Takzvaný „512k bug“ začal kousat a může způsobit takzvanou BGPcalypsu, jak už byla situace vtipně pojmenována. Podle specialistů to ale nemusí být tak horké. „Sledujeme anomálie v provozu, které by tím mohly být způsobeny,“ tvrdí Paul Lettington z britského ISP Andrews and Arnold s tím, že problém vidí především v tom, že správci sítí příliš dlouho vyčkávali s obměnou strojového parku.
Cisco už vydalo rady pro majitele síťových prvků, kterých by se problém mohl dotknout. Ve světě už to ale jede. Na problém si tento týden stěžovala hostingová firma LiquidWeb, která kvůli němu zaznamenala velký výpadek v úterý. A může to být i příčina, která stojí za aktuálními výpadky serverů eBay, Comcastu, britského deníku Telegraph nebo i serveru Time-Warner.
„Není to úplně ohrožení internetu, ale způsobí to jistě plno nepříjemností,“ tvrdí pro BBC Jim Cowie ze síťové firmy Renesys. Routery s přeplněnou pamětí mohou zpomalit připojení, ztrácet data nebo úplně zkolabovat, respektive odpojit server od internetu. To bude vadit především obchodníkům, kteří bez funkčního serveru nic neprodají. Už dnes, po prvních výpadcích, se ozývají první poškození.
Vášně ale krotí Roland Dobbins, analytik z Arbor Networks, který tvrdí, že stejný problém už se řešil při prolomení limitu 128K a pak 256K. Internet prostě roste. „Pro počítačové laiky může být internet high-tech věc srovnatelná s můstkem na USS Enterprise ve Star Treku. Ve skutečnosti současný internet připomíná spíš královskou fregatu z osmnáctého století, která k udržení rychlosti a směru potřebovala plno běhání, šplhání, pořvávání a převazování lana a plachet,“ tvrdí.