Hlavní navigace

Internet99: Co nového?

23. 3. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Poskytovatelé připojení, kteří bojovali proti SPT TELECOM, včera skoro po dvou týdnech mlčení od jejich poněkud rezignovaného posledního prohlášení vydali další, v pořadí už páté. Přinesly ty dva týdny něco nového? Nic moc. A jak je na tom to prohlášení?

Tak nevím. Možná se něco děje, možná se dokonce cosi velikého rodí, ale zatím to není moc vidět. Poskytovatelé sice již před dvěma týdny slíbili, že Internet 99 zavedou, ale výsledky jejich konání v tomto ohledu zatím viditelné nejsou. Je to logické – i SPT TELECOMu bude po podepsání smluv s poskytovateli nějakou dobu trvat, než Internet 99 skutečně zavede, ale zatím není jasné ani to, zda tyto smlouvy již poskytovatelé podepsali. Znění posledního prohlášení ostatně tyto pochybnosti podporuje.

Když totiž porovnáte nejnovější prohlášení s tím minulým, dojdete snad spolu se mnou k závěru, že až na drobnosti říkají jinými slovy totéž. 11. března řekli ve zkratce: SPT TELECOM je hnusný monopolista a mne si nad současnou situací ruce, zákazníci chtějí Internet 99, takže jim ho zavedeme, ale Internet OnLine ať si nás nepřeje, protože mu nedáme pokoje, využijeme všech právních cest a obrátíme se na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Nyní říkají: zavedeme Internet 99, ale zároveň chceme s SPT TELECOM dál jednat, protože konec roku se blíží a co bude dál, není jasné, ovšem hodláme postupovat i cestou žaloby a podání na ÚOHS. Nevidím v tom velký rozdíl.

Včerejší prohlášení však skrývá jednu zajímavost v posledním odstavci. Ten hovoří o tom, že se poskytovatelé připojení pokusí z NIXu vytvořit „platformu pro ochranu korektních obchodních praktik a rozvoje Internetu v ČR“ a první změny budou navrženy již na následující valné hromadě, která se koná 25. března, tedy tento čtvrtek. Jinými slovy to evidentně znamená, že se 16 z 18 členů NIXu dohodlo na tom, že skutečně ze svých řad vyloučí SPT TELECOM – a silou svých šestnácti hlasů to nepochybně mohou prosadit. Vyčkejme tedy do pozítří, jak se to vyvrbí. Podotýkám, že na rozdíl od cesty výpovědí peeringových smluv, které mají určité výpovědní lhůty, by znamenalo vyloučení SPT TELECOM z NIXu okamžité zrušení jeho peeringu s celým českým Internetem.

Nového tedy uplynulé dva týdny mnoho nepřinesly. Snad jen, že Internet OnLine zavedl tarif Internet 99 do ostrého provozu ve většině uzlů. Kdy ho budou následovat opozičníci, to záleží na nich a samozřejmě i Telecomu. Pokud však dobře rozumím jejich prohlášení o koordinovaném postupu v tom smyslu, že všichni nasadí Internet 99 v jeden okamžik, nevidím to moc růžově: dlouhou dobu bude stále někde někdo na někoho čekat.

MMF tip early

Marek Antoš


Vybrané starší, související články:

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).