Hlavní navigace

IP adresy Logistep ve Švýcarsku sbírat nesmí

Jiří Macich ml.

Zábavní průmysl ve Švýcarsku tvrdě narazil jednou ze svých kontroverzních praktik pro boj s nelegálním sdílením jeho tvorby v P2P sítích. Švýcarská justice totiž společnosti Logistep zatrhla sledování dění ve výměnných sítích se sběrem IP adres. Těch je poté využíváno k ztotožnění (údajně) sdílejících osob a minimálně k jejich oslovování ostrými dopisy, kde je adresát vybízen k zaplacení vyrovnání, aby se vyhl soudu. Logistep působí v řadě zemí, ale podle švýcarských soudů patří IP adresa do…

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zábavní průmysl ve Švýcarsku tvrdě narazil jednou ze svých kontroverzních praktik pro boj s nelegálním sdílením jeho tvorby v P2P sítích. Švýcarská justice totiž společnosti Logistep zatrhla sledování dění ve výměnných sítích se sběrem IP adres. Těch je poté využíváno k ztotožnění (údajně) sdílejících osob a minimálně k jejich oslovování ostrými dopisy, kde je adresát vybízen k zaplacení vyrovnání, aby se vyhl soudu. Logistep působí v řadě zemí, ale podle švýcarských soudů patří IP adresa do osobních údajů, které nelze takto sbírat, aniž by o tom osoby za IP adresou věděly nebo s tím dokonce souhlasily.

Spor se ve Švýcarsku táhl několik let. Federální soud nyní uznal praktiky firmy za nelegální a proti tomuto rozsudku již není odvolání. Rozhodnutí ale nebylo zřejmě lehké, protože na stranu kritiků praktik firmy Logistep se postavili tři z pěti soudců. Logistep se stěhuje do Německa, ale to nutně neznamená, že by tak firma mohla v poklidu působit dál. Názor, že IP adresa je osobní údaj a podle toho by se jí měla poskytovat legislativní ochrana, je blízký i Evropské unii. Ostatně IP adresu coby osobní údaj nerozporovali ani soudci, kteří se ve Švýcarsku postavili na stranu společnosti Logistep. (TorrentFreak)