Hlavní navigace

IPnet nabízí bezdrátové linky

21. 9. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Bezdrátové připojení je už nějakou dobu trhákem dne a nabízí ho už většina poskytovatelů. Nyní se k nim přidává i IPnet, síť firmy Mopos. V jednom bodě se však jeho nabídka liší - na rozdíl od většiny ostatních totiž využívá přidělované, nikoliv volné pásmo, takže zákazník má zaručenou určitou kvalitu.

Příslušná služba, kterou Mopos zatím nabízí pouze v Praze, se jmenuje IPNet LAN City. Zákazník má sice výhodu vyhrazeného pásma, ale oproti jiným nabídkám, které fungují na bázi bezlicenčního pásma, si musí připlatit. Připojení 64 kb/s totiž měsíčně vyjde na 23.500 Kč, což je citelně více než například u InWay, která začala s masovým nasazováním bezdrátů jako první. V ceně služby jsou zahrnuty všechny poplatky za přístupovou linku včetně bezdrátových jednotek na obou stranách přístupové linky. Součástí ceny je i zajištění zřízení přístupové linky. V případě podpisu smlouvy na 2 roky zahrnuje cena také router Cisco u uživatele, což už je dnes poměrně standardní nabídka, která vychází z partnerského programu Cisco pro poskytovatele připojení.

Podle mého názoru se podobnou cestou, tedy do licenčního pásma, budou postupně muset vydat i ostatní poskytovatelé. Problémy vznikají především ve velkých městech, hlavně v Praze. Bezlicenční pásmo totiž není nafukovací a bezdrátů je stále více: díky tomu se v některých lokalitách vzájemně ruší. Největší potíže působí různá technologická řešení různých poskytovatelů, protože produkty dvou výrobců, nasazené ve stejném místě, mají větší tendenci se vzájemně „shazovat“. Pokud nemá dojít k zahlcení, pak je výhledový přesun do jiného pásma jediné řešení – je ovšem otázka, nakolik je to možné podniknout se standardními BreezeNety, které se u nás pro bezdrátové připojení používají nejvíce.

Vedle neomezené služby IPnet LAN City existuje také její modifikace City – Limit, za kterou zákazník platí podle přenesených dat. Za 14.000 Kč měsíčně zákazník získá připojení 64 kb/s a kredit 1 GB, za každých dalších započatých 0,5 GB pak zaplatí 2.000 korun, což je poměrně hodně. Podle mého názoru se však tato varianta těžko může někomu vyplatit.

Mopos současně oznámil rozšíření své nabídky o dnes populární měřené pevné linky. Služba IPNet LAN ekonomik – Limit je poskytována pro pevné linky údajně o rychlosti 38,4 (?). Uživatel získá za 5.500,– Kč měsíčně 250 MB, za každých dalších započatých 100 MB pak zaplatí navíc 500,– Kč. Služba IPNet LAN profesionál – Limit je poskytována pro pevné linky o rychlosti 64 kbps včetně přípojek bezdrátovými jednotkami Point – Multipoint. Uživatel získá za 17.000,– Kč měsíčně 1 GB, za každých dalších započatých 0,5 GB pak zaplatí navíc 2.000,– Kč. V ceně služby jsou zahrnuty měsíční telekomunikační poplatky za přístupovou linku (tedy pokud tomu rozumím, zákazník už nemusí nic platit Telecomu), jejichž součástí jsou i modemy / bezdrátové jednotky na obou stranách přístupové linky.

cif-tip-téma-foto

IPnet se doposud profiloval zejména jako poskytovatel připojení pro dial-up, zvláště vzhledem ke stylu Go karet, kterými je možné platit (a dokupovat kupóny třeba v trafice). Uvidíme, jak se mu povede na již poměrně obsazeném trhu bezdrátů. Konkurence má sice povětšinou nižší ceny, licenční pásmo by však pro některé zákazníky mohlo být zajímavé.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.