Hlavní navigace

IPnet nabízí bezdrátové linky

Marek Antoš

Bezdrátové připojení je už nějakou dobu trhákem dne a nabízí ho už většina poskytovatelů. Nyní se k nim přidává i IPnet, síť firmy Mopos. V jednom bodě se však jeho nabídka liší - na rozdíl od většiny ostatních totiž využívá přidělované, nikoliv volné pásmo, takže zákazník má zaručenou určitou kvalitu.

Doba čtení: 2 minuty

Příslušná služba, kterou Mopos zatím nabízí pouze v Praze, se jmenuje IPNet LAN City. Zákazník má sice výhodu vyhrazeného pásma, ale oproti jiným nabídkám, které fungují na bázi bezlicenčního pásma, si musí připlatit. Připojení 64 kb/s totiž měsíčně vyjde na 23.500 Kč, což je citelně více než například u InWay, která začala s masovým nasazováním bezdrátů jako první. V ceně služby jsou zahrnuty všechny poplatky za přístupovou linku včetně bezdrátových jednotek na obou stranách přístupové linky. Součástí ceny je i zajištění zřízení přístupové linky. V případě podpisu smlouvy na 2 roky zahrnuje cena také router Cisco u uživatele, což už je dnes poměrně standardní nabídka, která vychází z partnerského programu Cisco pro poskytovatele připojení.

Podle mého názoru se podobnou cestou, tedy do licenčního pásma, budou postupně muset vydat i ostatní poskytovatelé. Problémy vznikají především ve velkých městech, hlavně v Praze. Bezlicenční pásmo totiž není nafukovací a bezdrátů je stále více: díky tomu se v některých lokalitách vzájemně ruší. Největší potíže působí různá technologická řešení různých poskytovatelů, protože produkty dvou výrobců, nasazené ve stejném místě, mají větší tendenci se vzájemně „shazovat“. Pokud nemá dojít k zahlcení, pak je výhledový přesun do jiného pásma jediné řešení – je ovšem otázka, nakolik je to možné podniknout se standardními BreezeNety, které se u nás pro bezdrátové připojení používají nejvíce.

Vedle neomezené služby IPnet LAN City existuje také její modifikace City – Limit, za kterou zákazník platí podle přenesených dat. Za 14.000 Kč měsíčně zákazník získá připojení 64 kb/s a kredit 1 GB, za každých dalších započatých 0,5 GB pak zaplatí 2.000 korun, což je poměrně hodně. Podle mého názoru se však tato varianta těžko může někomu vyplatit.

Mopos současně oznámil rozšíření své nabídky o dnes populární měřené pevné linky. Služba IPNet LAN ekonomik – Limit je poskytována pro pevné linky údajně o rychlosti 38,4 (?). Uživatel získá za 5.500,– Kč měsíčně 250 MB, za každých dalších započatých 100 MB pak zaplatí navíc 500,– Kč. Služba IPNet LAN profesionál – Limit je poskytována pro pevné linky o rychlosti 64 kbps včetně přípojek bezdrátovými jednotkami Point – Multipoint. Uživatel získá za 17.000,– Kč měsíčně 1 GB, za každých dalších započatých 0,5 GB pak zaplatí navíc 2.000,– Kč. V ceně služby jsou zahrnuty měsíční telekomunikační poplatky za přístupovou linku (tedy pokud tomu rozumím, zákazník už nemusí nic platit Telecomu), jejichž součástí jsou i modemy / bezdrátové jednotky na obou stranách přístupové linky.

EBF18_tip_v_clanku_obecny

IPnet se doposud profiloval zejména jako poskytovatel připojení pro dial-up, zvláště vzhledem ke stylu Go karet, kterými je možné platit (a dokupovat kupóny třeba v trafice). Uvidíme, jak se mu povede na již poměrně obsazeném trhu bezdrátů. Konkurence má sice povětšinou nižší ceny, licenční pásmo by však pro některé zákazníky mohlo být zajímavé.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?