Hlavní navigace

IPTV u kulatého stolu

3. 11. 2006
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

 Autor: 29
Volný už provozuje svou IPTV v pilotním provozu, který chce převést na řádný komerční provoz již na přelomu nového roku. Radiokomunikace plánují spustit své IPTV o něco později, a spíše jako doplněk k zemskému vysílání. Chtějí se přitom soustředit spíše na obsah na žádost a zcela nové programy. Je 5000 uživatelů již běžící služby O2 TV málo, nebo naopak více, než předpokládal plán?

V úterý tento týden proběhl již druhý kulatý stůl serveru Digizone.cz, zaměřený na technické otázky digitalizace. Hovořilo se zde o mnoha „čistě televizních“ aspektech, ale vedle toho i o problematice IPTV. Svým způsobem to bylo i jakési „přijetí“ této nové, mladé a u nás teprve začínající varianty šíření televizního vysílání do tradičního televizního světa.

Problematice IPTV byl věnován jeden ze tří panelů a v hojném počtu se na něm sešli zástupci subjektů, které IPTV služby již provozují, nebo se je alespoň chystají spustit. A to se ještě jeden další provozovatel IPTV ke kulatému stolu (který byl mimochodem úplně rovný) vůbec nevešel a musel mluvit z pléna.

Zastoupeny zde byly oba dva „tábory“ IPTV, pokud vůbec můžeme o takovémto dělení hovořit. Ale je asi správné uvědomit si, že není IPTV jako IPTV, a minimálně jedním rozlišujícím kritériem je to, zda jde o „IPTV over ADSL“, nebo o „IPTV over FTTx“. V prvním případě je totiž obraz a zvuk dopravován ke koncovému příjemci skrze ADSL, resp. ADSL2+, nasazené na místní smyčku (pevnou telefonní linku), zatímco ve druhém případě po optické přípojce FTTx (resp. po jejím metalickém zakončení v rámci posledního metru). Zástupcem prvního „tábora“ je Telefónica O2 Czech Republic (TO2), která již provozuje svou službu O2 TV, a patřit by sem měl i Volný, který plánuje spustit své služby počátkem roku 2007, a také Radiokomunikace, které chystají start v průběhu příštího roku.

Naopak do druhého (FTTx) tábora patří T-Systems Pragonet se službou ViaTV (dostupnou v některých částech Prahy), Maxprogres se službou 99digitalTV (dostupnou v některých částech Brna) a Mattes AD se službou 802.TV. Posledně jmenovaný prý při rozvodu své optiky postupuje podle abecedy, počínaje písmenem F – a tak dnes pokrývá části Frenštátu, Frýdlantu nad Ostravicí a Frýdku-Místku. Takže než se dostane třeba do Brna (přes konec abecedy zase na její začátek), bude to asi chvilku trvat :-). Naopak předposlední (Maxprogres) byl jediným subjektem, který na úterním panelu neměl své zastoupení.

Co plánují Volný a Radiokomunikace?

Pro zástupce Radiokomunikací a Volného byl panel příležitostí k poodhalení jejich plánů ohledně IPTV. Oba přitom shodně uvedli, že se budou snažit nabídnout služby IPTV na všech svých „unbundlovaných“ místních smyčkách. Současně ale naznačili, že to asi nebude hned od začátku, od spuštění služby, ale teprve postupně, jak se jim bude dařit nasazovat vhodnou technologii na zpřístupněné místní smyčky.

Oba přitom shodně uvádí, že jejich „pokrytí“ (počet unbundlovaných smyček) v současné době odpovídá cca 40 procentům všech aktivních místních smyček. Velmi hrubým odhadem by to představovalo cca jeden milion domácností, které by mohly být v dosahu chystaných IPTV služeb. Situace se ale rychle mění a počty zpřístupněných smyček dále rostou.

Pokud jde o rozdíly mezi Radiokomunikacemi a Volným, pak kromě očekávaného data spuštění (viz výše) jsem vycítil hlavní rozdíl v jejich celkovém přístupu k této službě: zatímco pro Volného to bude „celá“ a „samostatná“ služba v oblasti televizního vysílání, pro Radiokomunikace to má být jen jakýsi komplement (doplněk) k televizním službám, které již dnes nabízí jako provozovatel sítě pozemních vysílačů. Takže Volný zřejmě bude usilovat o tradiční programovou nabídku, obsahující všechny obvyklé základní i rozšiřující programy, a možná i nějaký obsah na žádost (video on demand), zatímco Radiokomunikace se chtějí orientovat hlavně na obsah na žádost a z klasických TV programů jen na ty „rozšiřující“. Tedy na takové televizní programy, které ostatní mají až v různých rozšiřujících či speciálních nabídkách, nebo které u nás zatím vůbec nejsou.

Má to asi i svou logiku, protože Radiokomunikace mohou odkázat své zákazníky na to, aby „základní“ televizní programy sledovali z jeho vysílačů „z éteru“ (ve formě zemského digitálního vysílání) a po IPTV dostávali hlavně to, na co „éter“ nestačí. Tedy to, co je více individuální a specifické pro konkrétního příjemce.

Další zajímavostí, kterou mne překvapil Volný, bylo tvrzení, že nebude úplně a beze zbytku přejímat technické řešení své matky (Telecomu Austria), ale bude si jej upravovat. Hlavní rozdíl by měl být v tom, že set-top boxy od Volného budou „web-based“ a budou si vše potřebné stahovat ze sítě. Naproti tomu set-top boxy rakouské matky jsou zřejmě starší a mají ještě většinu obsahu v sobě „zadrátovanou“. Takže možná jde i o inovaci, kterou Volný současně testuje pro svou mateřskou firmu v Rakousku.

Pilotní provoz IPTV od Volného

Přímo na úterním panelu padla zmínka o tom, že Volný již zkouší své IPTV služby v pilotním provozu. Včera pak k tomu vyšla tisková zpráva, ve které je tento pilotní provoz popsán podrobněji:

  • Pilotní provoz byl odstartován v září v 2006, a to v lokalitách Praha – Strašnice a Praha – Vršovice. Skončit by měl koncem prosince, a na základě získaných poznatků pak bude komerční provoz služby zahájen počátkem roku 2007.
  • V rámci pilotního provozu Volný nabízí 27 televizních programů. Finální nabídka by měla obsahovat až 40 programů, včetně prémiových kanálů.
  • Již v pilotním provozu je nabízeno rozšířené EPG (elektronický programový průvodce) a několik aplikačních služeb – např. webkamery, kalendář, zprávy. V rámci komerčního provozu jsou plánovány další služby – např. prohlížení a sdílení digitálních fotografií, webmail, online nákupy nebo shlédnutí filmů na přání.

Tisková zpráva Volného obsahuje i zajímavou pasáž, která hovoří o tom, že pilotní provoz je otevřen pro veřejnost (v daných lokalitách):

Pilotní provoz Volný IPTV je stále ještě otevřen dalším zájemcům z lokalit Strašnice a Vršovice. Podmínkou účasti v pilotním provozu je mít zakoupenu ADSL službu na technologii Volný (ADSL2+) v daných lokalitách. Provoz samotné služby IPTV a dodání potřebných zařízení je v současné chvíli zdarma. Zájemci o pilotní provoz mohou společnost Volný oslovit na adrese info@col.cz.

Dále tisková zpráva upřesňuje i základní obrysy technického řešení. Na rozdíl od Telefóniky O2 Czech Republic totiž využívá kódování MPEG2, které není tak efektivní a vyžaduje větší přenosovou kapacitu. Na druhou stranu umožňuje rychlejší přepínání mezi programy. Tzv. channel zapping (doba přepnutí) se u Volného má pohybovat pod jednu sekundu, zatímco u služby O2 TV se podle prvního předvedení (i podle ohlasů čtenářů, např. na digizone.cz) pohybuje někde mezi 3 až 5 sekundami.

Za zajímavé považuji i to, že Volný počítá v komerčním provozu s integrací svých „internetových služeb“ do televizního prostředí, konkrétně s možností webmailu a fotoalb přes TV. Česká Telefónika na tom nejspíše také již pracuje (a mateřská Telefónika ve Španělsku již webmail i brouzdání přes TV nabízí), ale o konkrétních plánech zatím moc nehovoří.

Jak daleko je O2 TV?

Když už jsem se dostal až ke službě O2 TV od Telefóniky O2 Czech Republic: ta se mohla na úterním panelu, jako jediná z tábora „IPTV over ADSL“, prezentovat konkrétními výsledky prvních měsíců svého provozu. Před několika dny přitom TO2 CR ohlásila dosažení 5000 uživatelů této služby, a na panelu nutně zazněla základní otázka: je to hodně, nebo málo? Respektive: čekali jste více, nebo to odpovídá vašemu plánu? Odpověď zněla tak, že jde o dokonce o mírné překročení plánu.

To mne docela překvapilo, neboť sám bych očekával vyšší cíle co do počtu uživatelů. Už i kvůli masivní marketingové kampani. Ale na druhou stranu je pravdou, že jde o novou službu, jejíž podstatě stále nemusí každý rozumět. Také ne všichni jsou v dosahu nové služby, nebo nemají vyhovující pevné linky apod. Úterní panel se k tomu bohužel nedostal, ale klíčová asi bude i motivace uživatelů: proč by si měli novou službu pořizovat? Tedy kromě technických fandů, kterým jde hlavně o princip této služby, či lidí, kteří nemají jinou možnost vyhovujícího příjmu. U ostatních může být rozhodující cena, která není až tak malá. Zvláště pokud se spočítají všechny náklady, včetně povinné „podložky“ v podobě hlasových služeb (podrobněji). To satelitní služba DigiTV, která u nás začala také velmi nedávno, už hlásí 15.000 uživatelů.

Hlavním trhákem u IPTV by však mohly být „individualizované“ služby, které jsou největší předností IPTV oproti zemskému digitálnímu i analogovému vysílání. Tedy služby charakteru video on demand, jako například Videotéka či TV archiv u služby O2. Jenže když se na Internetu podívám, co se nabízí třeba ve Videotéce, pak to žádný „nářez“ není. Bez filmů pro dospělé a televizních pořadů je zde osm hitů, 12 českých filmů a 117 „ostatních“ filmů, hlavně zahraniční provenience.

Další motivací by mohl být TV archiv, což je jakýsi automatický videozáznamník, který zaznamenává vybrané pořady a dává možnost si je jeden další týden pustit ze záznamu. Jde ale o samostatně zpoplatněnou službu (98,77 Kč za měsíc), která v současné době nabízí jen některé pořady České televize a nově také Primy (podrobněji viz tisková zpráva nebo nabídka samotného TV archivu).

Bude IPTV přes veřejný Internet?

Na úterním panelu o IPTV se hodně (možná až zbytečně dlouho) mluvilo o set-top-boxech a jejich technických aspektech. Včetně toho, že tyto jsou u IPTV vždy „šity na míru“ zařízením na straně poskytovatele služby a jsou jím také dodávány zákazníkovi, jako součást služby. Jinými slovy: zákazník si zde sám nevybírá a nekupuje set-top-box, nezávisle na poskytovateli (jako tomu je u zemského i satelitního vysílání). Tudíž je zde prostor pro různá proprietární řešení.

Jenže z diskuse vyplynulo, že i v oblasti IPTV se začíná prosazovat standardizace a že například Volný i Radiokomunikace perspektivně počítají s tím, že svým zákazníkům budou spíše jen doporučovat vhodné typy set-top-boxů z širší nabídky na trhu.

Ještě zajímavější věc pak zazněla po skončení panelu, již v rámci kuloárových diskusí z tábora „IPTV over FTTx“. Dnes jsou všechny IPTV služby pevně vázány na svého poskytovatele a data v rámci IPTV vůbec netečou přes veřejný Internet (kde by byla sdílena s ostatními aplikacemi), ale jdou nejkratší cestou do sítě svého poskytovatele (kvůli možnosti garantovat potřebnou přenosovou kapacitu). Jenže už dnes bychom se prý měli začít připravovat na to, že to nebude nutné. Že služby IPTV už nebudou vázány na konkrétního poskytovatele a jeho přípojku, ale budou moci být šířeny po veřejném (a tedy sdíleném) Internetu. Že prý jeho přenosová kapacity se tak zvýší a zlepší, že už to půjde.

No, dnes to vypadá nereálně. Skoro by se mi chtělo říci že nemožně – a že to nepůjde nikdy, vzhledem ke sdílenému charakteru Internetu. Jenže kolik věcí (a to nejenom kolem ICT a Internetu) už vypadalo jako nemožných, nerealizovatelných, aby se opravdu záhy ukázalo, že jsou naopak velmi reálné?

Takže jinak: za jak dlouho se dočkáme IPTV služeb přes veřejný Internet a nezávislých na vyhrazené přípojce od svého poskytovatele?

HDTV po veřejném Internetu

Možná už tu jednu z prvních vlaštovek máme. A to dokonce v HDTV (byť jen 720p, resp. 1280×720). Jde o HDTV1.cz , alias „první českou televizi, která vysílá ve vysokém rozlišení obrazu“, a to po veřejném Internetu, s rychlostí streamu 2 Mbit/s. Ta od listopadu rozšířila svou nabídku, kterou původně tvořila jen programová smyčka, ukazující hlavně přednosti HDTV obrazu. Nyní je v nabídce další obsah „na žádost“, jako například film No smoking, který je prvním českým neprofesionálním filmem, natočeným a zpracovaným ve formátu HDV s vysokým rozlišením a zvukem Dolby Digital 5.1.. Můžete ho shlédnout zcela zdarma, podobně jako několik dalších pořadů v zatím stále ještě skromném archivu. A pokud máte nějaký vlastní videoobsah v HDV, který chcete šířit, nabízí vám HDTV1 tuto možnost v rámci svého projektu. Musíte ale svůj obsah nabídnout zdarma (bez poplatků). Sami provozovatelé HDTV1.cz k tomu říkají, že

BRAND24

Obsah příspěvků na HDTV1.cz není nijak omezen, vyjma pornografie, rasismu atp. Příspěvky chceme zveřejňovat pod licencí Creative Commons, tedy jako volně šiřitelné. V této oblasti jsme ovšem omezeni přáním autorů příspěvků a právním systémem ČR.

Pravdou je, že „uživateli generovaný obsah“, případně „komunitní obsah“ či celé komunitní programy, by mohl být zajímavým lákadlem v podání nových IPTV služeb, či přímo internetových televizí. Na druhém kulatém stolu digizone.cz se o této možnosti zmiňovali například zástupci Volného, ale i společnosti Mattes AD, která už takovéto programy v nabídce své 802.TV má. Například v podobě přímého vysílání z hudebního klubu Stoun (program Stoun TV). Přitom se ale ukázalo, že je zde zajímavý problém ohledně toho, zda takovýto program musí být licencován a zda ten, kdo ho ve své síti šíří, musí být registrován u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (jako kabelový operátor). Co když se v komunitním programu, který třeba ani nemá žádnou vlastní dramaturgii a jen snímá dění někde v určité lokalitě, objeví nějaké ostřejší slovo ještě před 22. hodinou?

Ohledně licencí pro takovéto programy a registrací operátorů u RRTV se názor společnosti Mattes AD zásadně lišil od názoru ostatních přítomných operátorů (kteří registraci u RRTV považují za nutnou). Ale to by bylo už na další povídání, které si nechám na někdy jindy.

Kdy se dočkáme (plnohodnotného) IPTV po veřejném Internetu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl dlouho nezávislým konzultantem a publicistou, od 8.6.2015 je členem Rady ČTÚ. 35 let působil také jako pedagog na MFF UK v Praze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).