Hlavní navigace

Local loop unbundling (LLU)

ADSL: konkurence vydržela

Ani po zveřejnění provozních výsledků za první letošní kvartál není zcela jasné, zda více nových přípojek zřídila Telefónica či T-Mobile. Přesto se jejich vzájemný souboj na poli ADSL zdá být vyrovnaný.

Doba čtení: 7 minut

Volný chce proniknout i do mobilních služeb

Jedním z cílů telekomunikačního operátora Volný je rozšíření působení i na trh s mobilními službami. Stejně jako to učinili mobilní operátoři, i my bychom rádi nabídli našim zákazníkům kombinaci fixních a mobilních služeb. Nicméně v této oblasti dosud narážíme na nerovnou regulaci až diskriminaci, kdy mobilní operátoři mohou volně působit na fixním telekomunikačním trhu, zatímco fixní operátoři na mobilním nemohou, nešetří kritikou Aleš Zeman, předseda představenstva společnosti Volný.

24. 2. 2009 15:19
Doba čtení: 1 minuta

ČRa spustily v Praze WiMAX

České Radiokomunikace rozšířily své portfolio o dvě nové bezdrátové datové služby na bázi technologie WiMAX, po jedné pro rezidenční a firemní zákazníky. Zatím jsou dostupné jen v Praze, ze čtyř základnových stanic. Fungují v pásmu 3,5 GHz na principu FDD a nabízí až 5 Mbit/s symetricky. Firmy k nim získají i SLA.

Doba čtení: 6 minut

České telekomunikace 2008 díl 3.: celková analýza broadband trhu

V roce 2008 spíše jen pokračovaly trendy předchozích let. Dále rostly rychlosti broadbandu a mizely objemové limity. Skončil experiment s vytáčeným ADSL a naopak začal experiment s AžDSL. WiFi oproti očekávání rostlo rychleji než ADSL, a možná i to přimělo Telefóniku ke vstupu do WiFi, byť zatím jen v pilotním provozu. Nahé ADSL zůstalo pro většinu uživatelů nadále nedostupné. 2. díl seriálu.

Doba čtení: 5 minut

Stalo se: začal Invex. Všimli jste si?

V Brně dnes začalo hned několik veletrhů. Jde o Digitex, Interkameru, Job Fair, a také tradiční Invex, byť opět o něco menší než v loňském roce. Minulý týden se v ČR představila služba ZYB.COM. A GTS Novera představila svého nového generálního ředitele a své plány do budoucna. Ty počítají i s mobilními službami již v prvním kvartále 2009.

Doba čtení: 11 minut

Stalo se: UPC odpovídá na AžDSL

Na nedávné změny v nabídce ADSL už reaguje i UPC. U svých dosavadních internetových služeb značně navýší rychlosti, a to včetně upstreamu. Ovšem postupně a až od 1. ledna 2009. Noví zákazníci mohou již od dnešního dne vybírat z nové nabídky, která ale má jen dvě položky: 10/1 Mbit/s za 490 Kč a 20/1,5 Mbit/s za 800 Kč.

Doba čtení: 10 minut

Mikuláš Labský: Firmy by neměly chtít Internet za stejné peníze jako domácnosti

O ADSL bez pevné linky mají uživatelé opravdu zájem a v budoucnu chceme jít i do mobilních služeb, prohlašují Mikuláš Labský a Pavel Špaček. Prozradí také, proč má význam provozovat dvě značky na malém trhu, jak Telekom Austria Czech Republic vnímá VoIP a co si myslí o nejbližší budoucnosti konvergovaných služeb v Česku.

Doba čtení: 12 minut

Stalo se: recese už ohrožuje i sektor telekomunikací

Výrazný pád akcií na světových trzích postihl v minulém týdnu už i největší telekomunikační operátory, dosud považované za velmi odolné vůči nastupující recesi. Lavinu strhly hospodářské výsledky mateřského Vodafone. A jak se dařilo tuzemské Telefónice O2 CR a jejímu ADSL? Také nijak slavně, kvartální přírůstky nadále prudce klesají.

Doba čtení: 8 minut

DSL.cz: zrušení FUP sítě poskytovatelů nepoložilo

V dubnu byly na měřáku rychlosti Internetu serveru DSL.cz zaznamenány historicky rekordní rychlosti DSL, kabelového i WiFi připojení k Internetu. Nepotvrdily se určité obavy, že zrušení nepopulární FUP u DSL povede vlivem zvýšeného provozu k citelnému snížení kvality všech DSL přípojek.

Doba čtení: 3 minuty

Týdenní revize: ADSL napříště bez datových limitů

Od dubna nebude většina uživatelů ADSL připojení omezována datovými limity. Alternativní operátoři nabídnou služby i na neaktivních linkách. Na shlédnutí jedné stránky nám stačí méně než půl minuty. Kde končí svoboda slova na Internetu? Sociální sítě jsou populární i na mobilních telefonech. Jak budou vypadat internetové obchody budoucnosti? Spojením Googlu a DoubleClicku přijdete o soukromí. ICQ TV chce brzy konkurovat YouTube a Streamu.

Doba čtení: 9 minut

Konec objemových limitů u ADSL Telefóniky O2

Poté, co v polovině loňského roku zrušila objemové limity u svých internetových služeb společnost UPC, přistupuje nyní ke stejnému kroku u svých ADSL služeb i Telefónica O2 Czech Republic, a to s platností od 1. dubna 2008. Stále si ale vyhrazuje právo regulovat provoz v případě hrozícího přetížení sítě. Ke stejnému datu stáhne ze své nabídky služby Extreme.

Doba čtení: 8 minut

Stalo se: ČTÚ chce výrazně zlevnit LLU

Telefónica O2 Czech Republic vydala novou referenční nabídku zpřístupnění (RUO), která otevírá cestu i ke zpřístupnění dosud neaktivních místních smyček. Český telekomunikační úřad mezitím zveřejnil nový návrh cenového rozhodnutí, které by významně snížilo regulované ceny za zpřístupnění místních smyček (LLU, Local Loop Unbundling).

Doba čtení: 10 minut

Mikuláš Labský: Volný nabídne služby na neaktivních linkách

Podle produktového a marketingového ředitele Volný by uživatelé Internetu neměli být omezováni jakoukoli formou Fair User Policy. Mikuláš Labský věří v úspěch IPTV a domnívá se, že budování optických sítí bude i do budoucna regionální záležitostí. Volný se v letošním roce zaměří na rozšiřování své sítě, jako první alternativní operátor v České republice nabídne služby na neaktivních linkách a spolupracuje s Tiscali.

Doba čtení: 13 minut

Ceny českého broadbandu podle ČTÚ

Ve své pravidelné měsíční monitorovací zprávě za loňský prosinec ČTÚ srovnává ceny a další parametry internetového připojení. A o zajímavá zjištění není nouze. Například u neomezeného ADSL spolu s hlasem regulátor zjišťuje, že inkumbent je skoro dvakrát tak dražší než jeho konkurenti z řad alternativců. U mobilního připojení ale trochu směšuje různé rychlosti.

Doba čtení: 8 minut

DSL.cz: Rychlosti mobilního Internetu zaostávají

Zatímco v roce 2006 dosahovaly průměrné rychlosti mobilního Internetu v ČR 318 kbit/s, průměr za loňský rok se zvýšil pouze na 332 kbit/s. Rychlosti mobilního Internetu tak v porovnání s jinými možnostmi internetového připojení stále více zaostávají. Letité prognózy a přání o mobilním Internetu s rychlostmi v řádu několika Mbit/s se tak stále nenaplňují.

Doba čtení: 4 minuty

Na kolik přijde nahé ADSL?

Silvestrovský článek o nahém ADSL byl skutečně jen vtipem, náš inkumbent žádné nahé ADSL nenabízí. Na našem trhu ale nahé ADSL reálně existuje. Můžete si jej pořídit od jiných operátorů. Například od T-Mobile či od Volného (Telekomu Austria Czech Republic). Jak konkrétně jejich nahé ADSL vypadá a na kolik přijde?

Doba čtení: 8 minut

Broadband v roce 2007: zvýšení rychlostí a datových limitů

Jestliže v minulém roce byl trh s broadbandem do značné míry ovlivněn změnami ve velkoobchodní nabídce dominantního operátora, pak v letošním roce můžeme pozorovat podobný trend. Navyšování rychlostí a datových limitů u ADSL připojení se projevilo nejen v nabídkách telekomunikačních společností, které nabízí přístup k Internetu touto technologií, ale také u kabelového připojení a do svých ceníků je promítli i někteří poskytovatelé WiFi připojení.

Doba čtení: 9 minut

České elektronické komunikace v roce 2007

Rok 2006 byl rokem konsolidace operátorů, a stále ještě zrychlujícího se nástupu broadbandu. Rok 2007 pokračoval v další konsolidaci operátorů, ale tempo růstu broadbandu se už výrazně zpomalilo. Český broadband byl i v roce 2007 stále relativně drahý a sešněrovaný objemovými limity. Digitalizace se dočkala své diginovely.

Doba čtení: 9 minut

DSL.cz: U:fon znovu ožívá

Přesně před měsícem jsme upozornili na velký pokles rychlostí Internetu zákazníků operátora U:fon. Během několika dnů se situace pro zákazníky U:fona výrazně zlepšila. Dokládají to měření rychlostí Internetu na serveru DSL.cz, která také potvrdila postupné zvyšování rychlostí v konkurenční CDMA síti Telefóniky O2.

Doba čtení: 3 minuty

DSL.cz: v září Internet zpomalil

Podobně jako v loňském roce i letos většina internetových přípojek v září v porovnání se srpnem zpomalila. Zpomalení se projevilo u DSL přípojek, kabelového Internetu i u většiny WiFi sítí. Podle měřáku rychlosti Internetu na DSL.cz se koncem měsíce září začala na rychlostech DSL služeb opět výrazně projevovat FUP (Fair Use Policy).

Doba čtení: 3 minuty

GTS Novera nenavýší rychlosti všem zákazníkům

Část zákazníků, využívajících služeb ADSL společnosti GTS Novera, se pravděpodobně nedočká avizovaného zrychlování internetových přípojek. Operátor jim nabízí jinou službu nebo kompenzaci, o této skutečnosti však nejspíše věděl již při zahájení procesu migrace v dubnu letošního roku. Proč dotčené zákazníky na toto omezení včas neupozornil?

Doba čtení: 8 minut

Rozšířená dostupnost služby Novera Duo Expres

GTS Novera od včerejšího dne rozšiřuje dostupnost své služby Novera Duo Expres na nové lokality. Jedná se o balíček kombinující pevnou telefonní linku a vysokorychlostní internetové připojení bez datových limitů. Služba se orientuje na nejmenší firmy, živnostníky a domácí kanceláře a je provozována na bázi LLU.

31. 8. 2007 10:10
Doba čtení: 1 minuta

Pomohou počítače na splátky oživit zájem o ADSL?

Nárůst nových ADSL přípojek v poslední době výrazně zpomaluje. A tak i Telefónica O2 Czech Republic hledá další možnosti, jak motivovat nové zákazníky. Nyní to zkouší i kombinováním ADSL s prodejem počítačů od HP na splátky, přes Home Credit. Obě části pomyslného balíčku jsou ale jen velmi málo provázány.

Doba čtení: 8 minut

Volný začal nabízet IPTV

S mírným zpožděním oproti původním plánům odstartoval další český poskytovatel komerční provoz IPTV. Pro potenciální zákazníky Volný TV budou jistě zajímavé příznivě nastavené měsíční poplatky za jednotlivé služby. Kvůli malému pokrytí však bude IPTV pro mnoho uživatelů zatím nedostupná. Které televizní kanály Volný svým zákazníkům nabízí a jak vysoké jsou měsíční poplatky?

Doba čtení: 9 minut

Je výhodnější kabelová televize, nebo ADSL?

Na začátku července zrušilo UPC objemové limity u téměř všech tarifů vysokorychlostního připojení k Internetu a vylepšilo tak poměr mezi výší měsíčního paušálu a výkonem nabízených služeb. Jak si nyní stojí tarify kabelové TV ve srovnání s obdobnými produkty na bázi ADSL připojení? Která technologie přináší uživatelům levnější připojení? Je výhodnější pořídit si ADSL nebo přístup k Internetu prostřednictvím kabelové TV?

Doba čtení: 8 minut

Obejdeme se bez FUP?

Na začátku tohoto měsíce sice UPC zrušilo datové limity u většiny svých internetových připojení, nicméně si ve všeobecných podmínkách ponechalo možnost aplikovat FUP. Co tento krok znamená pro uživatele? Je na místě obava z poklesu přenosové rychlosti v případě velkých datových přenosů? Jak se na FUP dívají ostatní čeští operátoři? Brání se vůči zákazníkům, kteří extrémně zatěžují jejich sítě? A co FUP v zahraničí?

Doba čtení: 8 minut

DSL.cz: první naměřené rychlosti U:fona

Dle prvních výsledků měření rychlostí Internetu na serveru DSL.cz je připojení prostřednictvím technologie CDMA od U:fona zatím rychlejší než CDMA od Telefóniky O2. U:fon jako nový hráč tak nepochybně přispěje k dalšímu zlepšování služeb na českém trhu s internetovým připojením.

Doba čtení: 4 minuty

DSL.cz: kabelovky stále nejrychlejší

Zrychlování DSL služeb zapříčinilo zrychlování i všech ostatních druhů internetového připojení. I když proces zvyšování rychlostí není ještě u všech služeb zcela dokončen, zákazníci kabelového Internetu budou mít velmi pravděpodobně i nadále Internet nejrychlejší.

Doba čtení: 4 minuty

Na rychlejší ADSL připojení si někteří uživatelé ještě počkají

Společnost Telefónica O2 Czech Republic nedodržela slib, který dala svým zákazníkům v březnu letošního roku. Do konce minulého měsíce měla navýšit přenosové rychlosti ADSL připojení u většiny stávajících zákazníků. V současné době je ale podle našeho zjištění mnoho uživatelů, kteří na nové rychlosti teprve čekají. Kdy bude proces migrace opravdu ukončen? Jaké další změny se u ADSL chystají?

Doba čtení: 6 minut

DSL.cz: Průměrné rychlosti kabelovek poprvé nad 2 Mbit/s

Průměrné rychlosti kabelového Internetu měřené na DSL.cz v dubnu poprvé přesáhly úroveň 2 Mbit/s. Probíhající zrychlování DSL služeb přináší pozitivní efekty nejen uživatelům DSL přípojek, ale nepřímo i zákazníkům připojených k Internetu pomocí ostatních technologií konkurujících DSL.

Doba čtení: 4 minuty