Hlavní navigace

Týdenní revize: ADSL napříště bez datových limitů

15. 3. 2008
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: 29
Od dubna nebude většina uživatelů ADSL připojení omezována datovými limity. Alternativní operátoři nabídnou služby i na neaktivních linkách. Na shlédnutí jedné stránky nám stačí méně než půl minuty. Kde končí svoboda slova na Internetu? Sociální sítě jsou populární i na mobilních telefonech. Jak budou vypadat internetové obchody budoucnosti? Spojením Googlu a DoubleClicku přijdete o soukromí. ICQ TV chce brzy konkurovat YouTube a Streamu.

Na začátku března vydal Microsoft první betaverzi očekávaného internetového prohlížeče Internet Explorer 8. Přestože se zatím jedná o testovací verzi, která ještě není ani zdaleka pro koncové uživatele, je z ní možné vysledovat směr, kterým se Microsoft na poli internetových prohlížečů vydal. Softwarový gigant vcelku logicky přikročil k implementaci funkcí a vlastností obvyklých u konkurenčních prohlížečů, současně je z nové verze cítit snaha více vyhovět webovým standardům. Zdá se, že tvůrci prohlížeče celkem správně identifikovali požadavky uživatelů, a že na ně jsou schopni reagovat.
Na rozdíl od předchozí verze, která byla spojována především s připravovaným operačním systémem, spatří „ostrá“ verze Internet Explorer 8 světlo světa dříve než nová Windows. Tato skutečnost dává tušit, že Microsoft začal brát vývoj svého prohlížeče opravdu vážně. Konkurence samozřejmě také nezahálí. Nová verze prohlížeče Mozilla Firefox 3 je již k dispozici ve čtvrté betaverzi. Ještě do konce měsíce by měla být uvolněna pro testování i betaverze číslo pět. Ta bude obsahovat všechny funkce, které přinese třetí generace alternativního prohlížeče.
Vojtěch Bednář: IE 8 na obzoru? Bohudík!
Jiří Macich: Pátá betaverze Firefoxu 3 bude ještě tento měsíc

Nová referenční nabídka zpřístupnění (RUO), kterou vydala Telefónica O2 Czech Republic (TO2CR) otevírá alternativním operátorům cestu k nabídce služeb i na dosud neaktivních telefonních linkách. Jinými slovy alternativní operátoři, kteří disponují vlastní technologií, budou moci dodávat například internetovou konektivitu i těm zákazníkům, kteří v minulosti svou pevnou linku zrušili. Až dosud bylo pro objednání ADSL připojení nutné disponovat aktivní linkou s přiděleným telefonním číslem, na jehož základě bylo možné zjistit, zda-li je pro danou lokalitu ADSL služba dostupná. Nyní je ale možné ověřit dostupnost i podle běžné geografické adresy.
Pro alternativní operátory představují neaktivní linky obrovský trh potenciálních zákazníků. Zpřístupnění těchto linek má ale logiku i z pohledu Telefóniky. Ta totiž musí čelit rapidnímu úbytku aktivních pevných linek a proto se snaží získat alespoň nějaké výnosy z těch, které již aktivní nejsou – a vlastně se zaktivují skrze zpřístupnění, kdy si je pronajme některý z alternativních operátorů. Ti by si mohli polepšit také v souvislosti s návrhem Českého Telekomunikačního úřadu (ČTÚ), který uvažuje o snížení poplatků za zpřístupnění místních smyček.
Jiří Peterka: Stalo se: ČTÚ chce výrazně zlevnit LLU

Videu na Internetu předpovídají odborníci světlou budoucnost. Zdá se, že mu věří i české, nejen internetové společnosti. Například televize Nova prohlásila Internet za svou letošní prioritu a chystá zpravodajský portál, pravděpodobně z podstatné části založený na videopříspěvcích. Mediální skupina MAFRA již delší dobu provozuje iDnes.tv. Také majitel nejúspěšnějšího českého portálu jednoznačně vyjádřil svou víru v budoucnost videa na Internetu, když koupil poloviční podíl ve společnosti Global Inspiration, která provozuje Stream.cz. Na videoslužby se do budoucna hodlá zaměřit i Centrum.cz, které díky nedávné akvizici Altasu, získalo přístup k české mutaci ICQ a internetové televizi ICQ TV. Atlas na rozdíl od Streamu bude v případě ICQ TV spíše zprostředkovatelem videa a doprovodného obsahu, nikoliv jeho původcem. Bude ale do budoucna uživatelský obsah tím, který v oblibě u lidí převáží nad profesionálně vyráběným?
Ondřej Aust: Přichází ICQ TV, chce být jiná než YouTube i Stream

Internet a internetové vyhledávače tvoří nerozlučnou dvojku. Bez jejich existence si lze fungování Internetu již jen stěží představit. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, zda-li se neustále bytnící internetové kolosy nedostávají do konfliktu s autorským právem? Z pohledu současného českého autorského práva je legalita jejich provozování přinejmenším sporná. Provozovatelé vyhledávačů totiž ukládají obsah různých webových stránek do svých databází a v tom může být problém.
Josef Aujezdský: Jsou internetové vyhledávače nelegální?

Pro uživatele ADSL připojení je to dobrá zpráva. Nejdříve Telefónica a poté i Volný (TACR) a GTS Novera oznámily, že u svých ADSL služeb s platností od 1. dubna ruší limity pro přenos dat. Volný datové limity ve své síti neuplatňuje již dlouho, takže změny se dotknou pouze zákazníků, kteří mají přeprodávané ADSL na platformě TO2CR. Naopak GTS Novera u ryze datových služeb limity dosud uplatňovala i na své platformě, nutno dodat, že na té již delší dobu zřizuje jen služby s rychlostí nižší než 4 Mbit/s, vyšší opět na platformě TO2CR. Zrušení limitů má ale jeden háček. TO2CR totiž deklarovala, že proběhne pouze u zákazníků, kteří mají službu zřízenou na protokolu PPPoE. Ten je standardně používán u všech přípojek zřízených po 31. lednu 2006 a zbylí zákazníci na něj migrovali. Přesto se však může stát, že některým zákazníkům ADSL připojení běží dosud na protokolu PPPoA. Od 1.dubna se tedy změní především „přísnost“ aplikovaných pravidel Fair Use Policy (FUP). Od „tvrdých“ objemových limitů, které už kvůli své podstatě musí být komunikovány všem uživatelům, se přechází k podstatně „měkčím“ opatřením, která se drtivě většiny uživatelů nejspíše nikdy nedotknou.
Jiří Peterka: Konec objemových limitů u ADSL Telefóniky O2
Jiří Macich: Telefónica O2 ruší FUP u svého ADSL! (doplněno)
Jankův Blog na Lupě: Kyslík ruší od 1. apríla limity pro přenos dat
Jiří Macich: Volný a GTS Novera také ruší datové limity

V poslední době se tvůrci phishingových zpráv opravdu činí, zejména v souvislosti s internetovým bankovnictvím České spořitelny. Ta poslední rok čelí podobným útokům pravidelně. Po e-mailech, které místo českých znaků s diakritikou zobrazovali znaky z azbuky a tudíž jejich potenciální nebezpečnost byla relativně malá, se tento týden objevil v internetových schránkách mnoha uživatelů o poznání rafinovanější pokus získat údaje k účtům internetového bankovnictví. V česky psané zprávě byli adresáti paradoxně varováni před phishingem.
Jankův Blog na Lupě: To snad nemá konce: Varování pred novou verzí podvodných e-mailu
Jiří Macich: Phishing varující před phishingem

Jak asi bude vypadat nakupování v internetovém obchodu za pár let? Již dnes můžeme konstatovat, že budoucnost e-shoppingu bude založena na uživatelském pohodlí a špičkových technologiích. Dočkáme se tedy například implementace tzv. „eye-buying“ rozhraní, které umožní výběr jednotlivých produktů pouhým pohybem či mrknutím oka? Těžko odhadnout. Ale již dnes existují uživatelská prostředí, která se obejdou bez klikání myší.
Jan Vavřička: Internetové obchody budoucnosti

V útrobách Mozilla Labs vzniká zatím nenápadný projekt jménem Prism, o kterém bychom mohli v budoucnu ještě hodně slyšet. Mohl by se totiž stát pojítkem mezi světy starého dobrého desktopu a nových webových aplikací typu Google Docs, Windows Live Hotmail a jim podobných. Prism je čerstvě k dispozici ve verzi 0.9 pro Windows, Linux i Mac a nově také ve formě rozšíření pro Firefox (ale až od třetí verze, na které se stále pracuje). Přestože se stále jedná o produkt ve vývoji, již dnes nám ukazuje, že právě tudy by mohla vést cesta webových aplikací do otevřené náruče uživatelů.
Jiří Macich: Mozilla Prism: pojítko mezi webem a desktopem

Na Internetu lze vydělat peníze opravdu netradičními způsoby. Dokazuje to jeden mladý Holanďan, který celé dny polehává ve své posteli a nechá se přitom snímat online kamerou, jejíž záznam je přenášen na jeho webové stránky. Na nich Yde Van Deutekom prodává zájemcům reklamu. Ačkoli by se mohlo zdát, že takový projekt nemůže být ekonomicky úspěšný, opak je pravdou. Internet je v tomto směru opravdu nevyzpytatelným obchodním kanálem. Na účtu holandského studenta již po necelém měsíci totiž přibylo na přepočet více než sto tisíc korun a jeho stránky generují velmi slušnou návštěvnost v řádech stovek tisíců uživatelů.
Pavel Houser: Internet umožňuje vydělávat si vším – i spánkem

Čechů na Internetu stále přibývá, meziročně se na síti pohybuje půl milionu nových uživatelů. Zobrazují si rekordně vysoký počet stránek, pobyt na nich ale bývá uspěchaný a krátký. S výjimkou víkendů – návštěvníků je méně, ale na stránkách jsou trpělivější. Zaujmout návštěvníka je na webu stále těžší. Nejnovější čísla české měřící služby Navrcholu.cz totiž ukazují, že téměř třem čtvrtinám uživatelů postačí k prohlédnutí jedné stránky méně než 30 sekund.
Jan Amrož: Lidé tráví na Internetu více času, jsou ale netrpěliví

Google učinil další krok na cestě k personalizované reklamě. Akvizice DoubleClicku, kterou schválila i Evropská unie bude mít za následek ztrátu anonymity pro řadu uživatelů. Jinými slovy Google a DoubleClick už možná brzy budou schopni odhalit vaši identitu a zacílit na vás přesnou reklamu. Ve skutečnosti ale propojení obou zmiňovaných společností neznamená až takovou revoluci ve smyslu získávání dat o uživatelích. Už dnes jsou totiž weby plné reklamy provozované na bázi reklamních systémů, které mají implementované i poměrně sofistikované měřící systémy.
Každá internetová adresa, kterou navštívíte, je někde zaznamenána. A prostřednictvím kontextových reklamních systémů je dokonce vidět, co na dané stránce bylo. Google už dnes vidí do soukromí lidí prostřednictvím kontextové reklamy, nyní k tomu přibudou desítky milionů uživatelů prostřednictvím bannerové inzerce. Navíc stejně tak bude Google vidět do karet dalšímu množství internetových poskytovatelů obsahu a vydavatelů.
Daniel Dočekal: Na Internetu nikdo neví, že jste pes

Kde končí svoboda slova na Internetu? Taková otázka vás mohla napadnout poté, co se v médiích objevil případ Jana Urbana, kterému byl na příkaz policie odstaven web, obsahující materiály týkající se sporu mezi státem a firmou Diag Human, táhnoucí se již od začátku 90.let. Měla policie právo tímto způsobem zasáhnout? Jedná se o omezování svobody slova?
Michal Černý: Spor o svobodu slova na webu
Jankův Blog na Lupě: Policie ČR cenzuruje české blogy: pane ministře Langere, jistě víte, kam máte jít…
Jiří Macich: Policie požádala o zablokování webu novináře Jana Urbana

Od doby, kdy Internet přestal být jen akademickou a fanouškovskou záležitostí, lze sledovat jeho intenzivní komercionalizaci a politizaci. Už dlouho se diskutuje o možnostech elektronické demokracie, protože každý počítač napojený na Internet může být použit mimo jiné i jako jedinečné hlasovací zařízení, ovšem praktické výsledky jsou zatím vidět jen poskrovnu.
Martin Noska: Internet – místo pro elektronickou demokracii?

MM socky3

Sociální sítě patří k nejoblíbenějším službám, které v současné době Internet nabízí. Komunity největších sociálních sítí mají desítky milionů uživatelů a další neustále přibývají. Provozovatelé těchto sítí se logicky poohlížejí i po dalších technologických platformách, na kterých by mohli své služby provozovat. Nyní je zajímají zejména majitelé mobilních telefonů, kterých je mnohem více než uživatelů Internetu. Ve světě jsou sociální sítě pro mobilní telefony velmi oblíbené, a to nejenom v oblastech, kde je obtížné najít počítač. Některé z jejich funkcí, jako zobrazování aktuální polohy uživatele, však mohou provokovat ochránce soukromí.
Jan Handl: Sociální sítě a mobilní telefon mohou být ideálním spojením

Podle zprávy společnosti Symantec tvoří nevyžádaná pošta více než 75 procent ze všech e-mailů. A to Symantec patří k těm zdrženlivějším. Jiné zdroje uvádějí, že spam už dávno přesáhl hranici devadesáti procent. Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), který v České republice řeší stížnosti na nevyžádanou poštu, podle údajů zveřejněných ve výroční zprávě [PDF; 492 kB], minulý rok potrestal 466 subjektů, přičemž 71 z nich uložil pokutu v celkové výši 437 000 Kč.
Jiří Macich: Symantec: spam tvoří přes tři čtvrtiny veškerých e-mailů
Jiří Macich: ÚOOÚ loni udělil za spam pokuty ve výši 437.000 korun

Kolik času strávíte denně na Internetu?