Hlavní navigace

Seriál Revize uplynulého týdne

Souhrny, mapující nejzajímavější články, blogspoty a události za uplynulý týden.

Týdenní revize: podzim ve znamení konferencí

Minulý týden to byla Mobile Internet Forum se zaměřením na mobilní marketing a reklamu, tento víkend probíhá Webexpo a příští týden náš čeká WebTop100. Podzim ve znamení konferencí je v plném proudu. Mobilní operátoři využijí pro data a Internet napříště i dosavadní GSM pásma. Poradíme jak zjistit, komu patří elektronický podpis. Opravdu potřebujeme datové schránky? Pošlete nám zajímavý obrázek ze StreetView a vyhrajte.

18. 10. 2009 6:25
Doba čtení: 5 minut

Týdenní revize: pravá tvář CentralWay a diskuse kolem možného odchodu šéfa Centrum Holdings

Evropská komise si myslí, že cena za terminaci hovorů v mobilních sítích v ČR klesá příliš pomalu. Máme se bát regulace internetového videa? Zdeněk Zajíček, hlavní protagonista revolučních změn v českém eGovernmentu, odchází z ministerstva vnitra. Mediatel Internet dlouho zanedbával, nyní má právě s online projekty ambiciózní cíle. Je CentralWay spíše investor nebo investiční konzultant? Pavel Mucha patrně odejde z Centrum Holdings.

Doba čtení: 5 minut

Další žaloba na Skype a prodej zákazníků Českých Radiokomunikací

Týdenní revize - Zakladatelé Skypu podali na společnost eBay další žalobu, do sporu zatáhli i skupinu investorů. České Radiokomunikace ohlásily, že prodají své rezidenční zákazníky společnosti T-Mobile. The Wall Street Journal zpoplatnil přístup přes mobil, výkonný ředitel Google si ale myslí, že zpoplatnění obecného zpravodajství tak, jak ho plánuje mediální magnát Rupert Murdoch se nepodaří prosadit. Jaký byl letošní TechCrunch50?

Doba čtení: 7 minut

Týdenní revize: nižší investice do reklamy na Internetu

Podle odhadů mediální agentury OMD by měli inzerenti v internetové inzerci utratit mé než loni a letos. Druhého září roku 1969 protekla první data právě vznikající sítí ARPANET, která časem přerostla v dnešní celosvětový Internet. Živější a barvitější hlas nás má letos přilákat k používání VoIP. „Rozjet firmu bylo těžké. První rok byla situace obrazně řečeno taková, že společnost byla několikrát dva, tři dny od krachu," říká Petr Staněk.

13. 9. 2009 6:25
Doba čtení: 5 minut

E-maily budou i nadále zadarmo, schránky zase plné spamu

Týdenní revize - Operátoři prý neblokují obsah z vlastní vůle, ale z donucení. Trh s e-shopy v ČR zatím není nasycený. Poradíme, jak vydělat na fotkách nejen z dovolené. Jak funguje ověřování elektronických podpisů? Placený e-mail jako utopický nástroj boje proti nevyžádané poště. Google Books čeká na rozhodnutí soudu, fungování služby pravděpodobně prozkoumá i Evropská komise. Jak zabránit kopírování obsahu?

Doba čtení: 5 minut

Cenzura Internetu šíření dětského porna nezastaví

Týdenní revize - Telefónica O2 se rozhodla filtrovat webové stránky, chce tak bojovat proti dětskému pornu, které se ale šíří převážně jinými distribučními kanály. Na začátku týdne se její zákazníci na některé zahraniční servery nedostali vůbec, na vině byl asijský provider. Problémy s připojením měli i klienti UPC. Máme se bát o naše data na síti? Youtube prý letos vydělá. Autorská práva a Internet - nekonečná diskuse.

Doba čtení: 7 minut

Týdenní revize: Telefónica O2 chce regionální WiFi a filtrovat přístup na internetové stránky

UPC na základě předběžného rozhodnutí nesmí používat srovnávací reklamu. Telefónica O2 má novou strategii jak proniknout do regionů - koupit WiFi providery. Pustila se také do filtrování stránek, které ospravedlňuje bojem proti dětské pornografii. Vyzkoušeli jsme jak funguje bezpečnější varianta přístupu k datovým schránkám. Nova prý přilákala na Internet mnoho nových uživatelů. 802.VOX ode dneška s minimálním měsíčním plněním.

Doba čtení: 6 minut

Týdenní revize: tanečky kolem Skypu a čekání na placený obsah

V ceníku Telefóniky O2 se objevil nový tarif ADSL, v nabídce ale zatím chybí. Nominační fáze ankety Křišťálová Lupa 2009 odstartovala. Dejte hlas svým favoritům v nových kategoriích. eBay se pře se zakladateli Skypu o P2P technologii. Jak vypadá a jak funguje ostrá verze datových schránek? Rupert Murdoch chce v průběhu roku převést některé své zpravodajské servery na placený model. „Microsoftu jde v případě Yahoo primárně o technologie,” říká Dušan Janovský, vedoucí týmu vyhledávacích služeb společnosti Seznam.

8. 8. 2009 6:25
Doba čtení: 6 minut

Týdenní revize: Bing na Yahoo i na Seznamu

Odesílání přístupových údajů do datových schránek se téměř zastavilo. Tzv. prodejní cyklus PC fungoval spolehlivě od 80. let, nyní se však zastavil. Je to snad předzvěstí, že dominance Microsoftu končí? Yahoo a Microsoft podepsali desetiletou smlouvu. Stane se z Yahoo pouhý prodejce reklamy? Jak se letos změnil výpočet autorského poplatku z paměťových médií? Seznam nasadil pro zahraniční vyhledávání Bing.

1. 8. 2009 6:25
Doba čtení: 5 minut

Týdenní revize: Google vs. Microsoft a problémy s časovým razítkem

Plánované odstávky systému datových schránek budou pokračovat až do konce prázdnin. Elektronický dokument, který vám přijde od orgánů veřejné moci, se může záhy proměnit v nepodepsaný „cár papíru“. Od příštího roku budou muset operátoři chránit zákazníky před vysokými účty z roamingu. Jakou budoucnost mají vyhledávače v reálném čase? Uspěje nový operační systém od Googlu i na standardních počítačích?

25. 7. 2009 6:25
Doba čtení: 6 minut

Týdenní revize: ochrana soukromí á la OpenCard a delší čekání na datovou schránku

Česká pošta doporučovala ignorovat upozornění na problém s bezpečnostním certifikátem. I když vyplníte žádost o datovou schránku správně, nemusí vám stát vyhovět, nedokáže vás jednoznačně identifikovat. Pražské letiště chce přilákat cestující, spustilo nový web. Google Chrome OS se na netboocích objeví možná už letos. Jaký je životní cyklus autorského poplatku? Proč může být OpenCard rizikem pro naše soukromí?

Doba čtení: 5 minut

Týdenní revize: problémy datových schránek a účtování mobilního Internetu v podání O2

O datovou schránku si za první týden požádalo 2500 zájemců, systém měl ale hned v prvních dnech provozu problémy. Internet zvládl nápor fanoušků popového krále. O2 mění od srpna způsob účtování mobilního připojení. Nově zákazníci zaplatí za desetiminutové intervaly a nikoli jako doposud za objem přenesených dat. Odstartoval letní seriál o autorském právu. Dial Telecom prý usiluje o vstup do Českých Radiokomunikací.

Doba čtení: 5 minut

Týdenní revize: reklamní SMS a íránská cenzura Internetu

Ve Velké Británii chtějí zavést „daň z broadbandu“ na financování univerzální dostupnosti internetového připojení. V posledních měsících zanikla řada tištěných médií. Proč není Internet schopný přejmout jejich roli? Facebook a Twitter jako nástroj demokracie. Jak cenzurují web v Íránu? T-Mobile plánuje spustit zasílání komečních SMS a MMS zpráv. Za třicet korun můžete poslat firmě referenci. Má takový projekt naději na úspěch?

27. 6. 2009 6:25
Doba čtení: 5 minut

Týdenní revize: spam přichází z Facebooku nebo od O2

Francouzský ústavní soud odmítl základní princip tzv. digitální gilotiny, její spuštění ale ohroženo není. Na Facebooku můžete při chvilce neopatrnosti přijít o svá sosobní data. Polovina uživatelů Twitteru vůbec „netweetuje". Blíží se spuštění datových schránek. Otestovali jsme 100 Mbit/s připojení. Telefónica O2 posílala nevyžádané obchodní sdělení i zákazníkům konkurence. „Budoucnost je v optice," říká Jane Butler z Cisca.

Doba čtení: 5 minut

Týdenní revize: Seznam připravuje IMAP, dráhy zase Internet v Pendolinu

Připojit se k datovým schránkám odkudkoli asi nebude tak jednoduché. Repeatery ve vlacích nebudou, dráhy ale chystají WiFi a zásuvky. Návštěvnost Atlasu klesá, mediální skupina Mafra zase dýchá na záda Centrum Holdings. Apple představil nový iPhone a UPC nabídku služeb pro firmy a živnostníky. Jak vidí situaci Vltavy její současný ředitel Ondřej Vičar? Seznam nasadí IMAP na podzim. Kdy se dočkáme 4G standardu?

13. 6. 2009 6:25
Doba čtení: 6 minut

Týdenní revize: nový vyhledávač od Microsoftu a hyperlokální média z dílny PPF

Vláda odmítla návrh zákona o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání, nelíbily se jí příliš velké kompetence RRTV. Skupina PPF spustila mediální projekt Našeadresa.cz. Microsoft nový vyhledávač. Pokud máte českou IP adresu, uvidíte ale jen starý přebarvený Live Search. Petr Koubský se zániku tištěných médií neobává. Úřady a soudy budou muset opustit listinnou praxi. Nový herní web aneb Eurogamer přichází do Čech.

Doba čtení: 6 minut

Týdenní revize: data Netmonitoru podle staré metodiky a samozvaný český vynálezce ADSL

Provozovatel Vltava.cz má problémy, víme proč. UPC od července zrychlí, zákazníci si ale připlatí. Data o návštěvnosti za březen a duben zveřejní Netmonitor v první polovině června. Nová metodika měření se odkládá. Rusové investují do Facebooku. Pravidla fungování datových schránek se mění těsně před jejich spuštěním. Telefónica O2 bojuje s "vynálezcem", který má prý patentován způsob nasazení dnešního ADSL.

30. 5. 2009 6:25
Doba čtení: 5 minut

Týdenní revize: Wolfram Alpha strhl pozornost médií, Vltava.cz je v platební neschopnosti

Francouzští poslanci schválili tzv. digitální gilotinu, co na to jejich evropští kolegové? Aukce s platbou za příhoz zakotvily už i na českém Internetu, ministerstvo financí je zatím toleruje. Média pasovala nedávno spuštěný sémantický vyhledávač Wolfram Alpha do pozice rivala Googlu. Internetový obchod Vltava.cz je v insolvenčním řízení, akcionáři nejsou ochotni do firmy dále investovat. Lidovky od úterý v novém.

Doba čtení: 6 minut

Týdenní revize: Google fotí Prahu, tn.cz mění tvář a nedostatek 3G sítí v Česku prý není problém

Telefónica O2 oficiálně spustila novou nabídku pro domácnosti. V Praze se diskutovalo o budoucnosti Internetu z pohledu Evropské unie, zatímco auta Googlu projížděla ulicemi a fotila. Podle Davida Duroně portál Atlas.cz už v podstatě neexistuje. Tn.cz má novou homepage, pokouší se Nova o restart? Windows 7 stihnou letošní Vánoce. Microsoft testuje projekt Vine. Servis24 se o víkendu odmlčí, tentokrát plánovaně.

Doba čtení: 6 minut

Týdenní revize: žertování o prasečí chřipce a vznikající kabelový operátor

Poslanci Evropského parlamentu schválili tzv. telekomunikační balíček, nicméně v jiné podobě než dojednalo české předsednictví. Jak se nyní zachová Rada EU? Podle jednoho ze zakladatelů skončil Atlas.cz málem v rukou CME. Datové schránky vám zkrátí dovolenou pod 10 dní. Rio Media skupuje regionální kabelovky a chce masivně investovat do FTTH. Reportér Novy Jiří Dlabaja přišel o místo kvůli videopříspěvku na blogu.

9. 5. 2009 6:25
Doba čtení: 5 minut

Týdenní revize: ochrana dětí na Internetu a konsolidace v oblasti provozovatelů kabelových sítí

Minulý týden proběhla v Praze konference ministrů zemí EU k bezpečnějšímu Internetu pro děti. Trestné by mělo být nejen držení, ale i prohlížení dětské pornografie. Jaké novinky přináší třetí generace Silverlightu? Prasečí chřipka "napadla" CNN a Twitter. Společnost Mattes AD, nabízející služby pod značkou 802.cz, má nového vlastníka. UPC začne testovat tarify s maximální rychlostí downloadu 50 Mbit/s a 100 Mbit/s.

Doba čtení: 4 minuty

Týdenní revize: nahé ADSL a nové zpravodajské weby

Podpoří nový evropský regulační rámec síťovou neutralitu nebo diskriminaci? Tvůrci The Pirate Bay byli odsouzeni k pokutě a ročnímu vězení. Byl soudce podjatý? PPF a Mladá fronta připravují nové zpravodajské servery. Telefónica O2 mění koncept nabídky služeb pro domácnosti. Oracle koupí Sun. Co bude s MySQL a kancelářskou sadou OpenOffice.org? Microsoft a Yahoo ohlásily propad zisku. Yahoo propuští, Geocities končí.

Doba čtení: 6 minut

Týdenní revize: Skype na prodej a pražský TechCrunch meet-up

Na přibližně 800 milionů Kč z Evropské unie na podporu broadbandu si brousí zuby ministerstva zemědělství a vnitra. V průběhu TechCrunch Prague Meet-up 2009 se představilo několik zajímavých projetků. Universal a Youtube spustí společný videoportál, Telefónica a Stream.cz tak již učinily. eBay prodává Skype, koupí jej původní majitelé za třetinu ceny? Česká verze Creative Commons byla oficiálně představena.

18. 4. 2009 6:25
Doba čtení: 5 minut

Týdenní revize: síťová neutralita a snaha pevných operátorů získat přístup do mobilních sítí

Skype klient pro iPhone vyvolal negativní reakce u některých mobilních operátorů a znovu nastolil otázku síťové neutrality. Seznam spustil mobilní reklamu, SPIR zatím nemá jasno o podobě výstupu měřených dat. Víme, jak budou vypadat nové datové schránky. Tomáš Kapalín, bývalý obchodní ředitel Seznamu prozradil, co stálo za jeho odchodem z firmy. Jaké údaje o svých uživatelích uchovává Google? Portál Tiscali.cz čekají změny.

11. 4. 2009 6:25
Doba čtení: 6 minut

Týdenní revize: WiFi stále drží téměř třetinu trhu

Podle zprávy Evropské komise patří tuzemské služby elektronických komunikací k těm nejdražším. Facebook roste závratnou rychlostí, co stojí za jeho úspěchem? V ČR je už více než 2 miliony vysokorychlostních přípojek, WiFi si v posledních třech letech udržuje svou pozici. eBay v březnu představil počeštěný web, chystá i českou lokalizaci? Google prý jedná o koupi Twitteru. Jaký byl letošní apríl?

4. 4. 2009 6:25
Doba čtení: 5 minut

Týdenní revize: telekomunikace v krizi a fenomén jménem Twitter

Evropská unie vyčlenila miliardu EUR na rozvoj broadbandu na venkově. Ve skutečnosti je ale částka určena i na projekty, související s reformou zemědělské politiky. Jak se s diskusemi vyrovnávají zahraniční zpravodajské servery? Současná krize dopadá i na telekomunikační sektor. Ohrožuje Twitter ostatní sociální weby? Poslední změny v koncepci Homepage Facebooku leccos naznačují. Proč je Google Street View terčem kritiky?

28. 3. 2009 6:25
Doba čtení: 6 minut

Týdenní revize: regulace roamingu a 20 let World Wide Webu

Europoslanci chtějí přinutit mobilní operátory účtovat hovory po sekundách již od první sekundy. Netmonitor představil novou metodiku měření. „Zájmově-orientovaná“ reklama od společnosti Google je terčem kritiky ochránců soukromí. Jsou nové diskuse na Novinkách prázdné? Mobil jako masmédium nemůže dlouhodobě přejímat koncepty ze starých typů médií. GTS Novera předá část zákazníků T-Mobilu.

21. 3. 2009 6:25
Doba čtení: 6 minut

Týdenní revize: pravidla migrace na AžDSL a regulace diskusí

Telefónica O2 zveřejnila novou velkoobchodní nabídku ADSL služeb. Od 4. května bude k dispozici nahé ADSL, překvapivě i v pomalejší variantě. Operátor také změnil pravidla migrace stávajících zákazníků na nové rychlosti, systém je však zbytečně složitý a nepřehledný. České firmy prý nepovažují VoIP za bezpečnou. Google spustil betaverzi zájmově orientované reklamy. Bude rok 2009 ve znamení kultivace internetových diskusí?

Doba čtení: 6 minut

Týdenní revize: Facebook od příští středy v novém

Francie, ve snaze vynutit si dodržování autorských práv, rozhodne o tom, které internetové stránky budou dostupné z veřejných WiFi hotspotů. Co stálo za kolapsem Internetu, který způsobil jeden malý český ISP? Facebook se mění, do značné míry kopíruje Twitter. Nasadí mimo jiné nový způsob filtrování pro sdílený obsah. Byl minulý rok pro klasický VoIP zlomový? CentralWay se zaměří na projekty z oblasti e-komerce.

7. 3. 2009 6:25
Doba čtení: 6 minut

Týdenní revize: Internetová reklama roste navzdory krizi

Minulý týden se v Praze sešli ministři EU s komisařkou Redingovou, aby jednali o novém evropském regulačním rámci. Opera Turbo má umožnit rychlé surfování prostřednictvím mobilního připojení. Nový vlastník značky VOLNÝ představil svou vizi, chce proniknout do mobilního segmentu. Microsoft vyvíjí bezpečnější prohlížeč. Zadavatelé reklamy utratili loni na českém Internetu 5 miliard korun. Vodafone spustil m-platby.

28. 2. 2009 6:25
Doba čtení: 7 minut