Hlavní navigace

Týdenní revize: WiFi stále drží téměř třetinu trhu

4. 4. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 29
Podle zprávy Evropské komise patří tuzemské služby elektronických komunikací k těm nejdražším. Facebook roste závratnou rychlostí, co stojí za jeho úspěchem? V ČR je už více než 2 miliony vysokorychlostních přípojek, WiFi si v posledních třech letech udržuje svou pozici. eBay v březnu představil počeštěný web, chystá i českou lokalizaci? Google prý jedná o koupi Twitteru. Jaký byl letošní apríl?

Jedním z největších fenoménů současného Internetu je tzv. cloud computing, tedy idea co možná největšího využívání webových aplikací. Tento model v sobě samozřejmě skrývá jak mnoho výhod tak i rizik. Mezi největší klady patří možnost snadného přístupu k datům odkudkoli či jednotné uživatelské rozhraní. Naopak určitou nevýhodou může být fakt, že svá data svěřujete soukromé společnosti. Na trhu je k dispozici hned několik online kancelářských balíků. Podívali jsme se na služby tří velkých hráčů na trhu s online aplikacemi – Google, Zoho a Ulteo, a porovnali jakou mají představu o potřebách uživatelů, jinými slovy jakou cestou se zmiňované firmy v oblasti online kancelářských balíků vydaly.
Michal Černý: Online kanceláře – hledání nejlepšího přístupu pokračuje 

Průměrný český uživatel mobilního telefonu platí za služby mobilním operátorům více než většina ostatních obyvatel Evropské unie. Alespoň takto by se daly velmi zjednodušeně interpretovat výsledky pravidelné implementační zprávy, kterou vydává Evropská komise. Při srovnání cen balíčku, odpovídajícího potřebám „středně aktivního uživatele“ se Česká republika umístila na pomyslném čtvrtém místě za Španělskem, Francií a Irskem. Navíc na rozdíl od ostatních zemí, kde ceny zmiňovaného balíčku meziročně poklesly, v ČR byl zaznamenám přesně opačný trend. Jaké jsou důvody takového nárůstu? Z části je na vině vývoj kurzu koruny, ale také „šikovnost“ tuzemských mobilních operátorů, kterým se daří „optimalizovat své výnosy“. Porovnání cen za terminaci hovorů v mobilních sítích nebo porovnání cen pevných služeb nevychází bohužel pro ČR také nikterak lichotivě. Zato internetové telefonii se v tuzemsku daří, alespoň co do počtu VoIP operátorů.
Jiří Peterka: Stalo se: naši drazí operátoři?

eBay

V březnu společnost eBay, provozovatel stejnojmenného aukčního portálu, spustil počeštěnou verzi Global Buying Hub a nabídl variantu interface v češtině. Češi se tak nyní dozví i cenu zboží a dopravy v korunách u aukcí, u kterých dražitel souhlasí se zasláním zboží do České republiky. Podle neoficiálních odhadů je už nyní na eBay registrováno okolo padesáti tisíc českých účtů a v minulém roce podle oficiálních informací zavítalo na eBay denně okolo pěti tisíc uživatelů z ČR. Předznamenává počeštěný eBay příchod kompletní české lokalizace? V letošním roce pravděpodobně nikoliv, i když se prý chystá rozšíření platformy o další funkce. Podle neoficiálních informací půjde především o zlepšení servisu pro prodejce z Česka, ale ani nakupující by neměli přijít zkrátka.
Patrick Zandl: eBay přichází pomalu, Aukro zatím neohrozí
Patrick Zandl: eBay v češtině

Logo NetClub
Hostem čtvrtého NetClubu v roce 2009 bude Tomáš Kapalín. ředitel obchodu komunitního serveru Libimseti.cz. Do roku 2005 působil na pozici obchodního ředitele a člena představenstva ve společnosti Seznam.cz. Tématem setkání bude internetová reklama. Registrovat na dubnové setkání se můžete už nyní. Záznamy z předchozích setkání naleznete na NetClub blogu.
Facebook

V poslední době se v souvislosti se sociálními sítěmi hovoří nejčastěji o Facebooku, který nedávno změnil koncept domovských stránek. Nicméně Facebook není jedinou sociální sítí. Ačkoli patří mezi ty zdaleka největší (v současné době má Facebook nejvíce uživatelů ze všech sociálních sítí), například v Severní Americe je nejpopulárnější sociální sítí stále MySpace, která podle mnohých nemá například ve sdílení multimediálního obsahu konkurenci. Vybrali jsme pro vás několik zástupců sociálních sítí, jako zajímavých alternativ k mediálně „protežovanému“ Facebooku. Ten letos v únoru oslavil své páté narozeniny a jen za posledních osm měsíců zdvojnásobil počet uživatelů ze 100 na 200 milionů. Facebook se také v posledních dvou letech stal dominujícím sociálním ekosystémem World Wide Webu a funguje jako základní nástroj osobního i obchodního networkingu. Co stojí za takto fenomenálním úspěchem? A je možné takový kolos do budoucna efektivně řídit?
Jan Handl: Sociální sítě, to není jenom Facebook
Karel Wolf: Až příliš rychle rostoucí Facebook
Jiří Macich: MySpace nestačí Facebooku, boj prý ale ještě neskončil

Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), které byly zveřejněny v pondělí, bylo koncem roku v České republice 1,93 milionů vysokorychlostních přípojek k Internetu. Co se týče podílu jednotlivých technologií, nejvíce si z pomyslného koláče broadbandu ukrajuje ADSL následováno WiFi a dalšími bezdrátovými technologiemi. V porovnání s ostatními zeměmi OECD si WiFi drží v ČR stále velmi silnou pozici. Pokud se podařilo udržet dlouhodobý trend, měli bychom být na konci prvního čtvrtletí letošního roku nad hranicí dvou milionů přípojek.
Jiří Peterka: Internet v ČR: 2 miliony vysokorychlostních přípojek a 5 milionů uživatelů
Jiří Macich: ČSÚ vydal brožurku Informační společnost v číslech 2009

CSU 2009

V diskusi k jednomu z minulých článků týkajících se problematiky sítí, přišla řeč na asymetrický routing a to, jak obvykle vypadá routing mezi dvěma rozdílnými sítěmi. Samozřejmě pokud se tyto dvě sítě stýkají jen v jednom bodě, je situace poměrně triviální. Představme si však, že se nám dvě sítě potkávají na více místech.
Zbyněk Pospíchal: Horké brambory, studené brambory a směrovací politika I.

Jaký byl letošní apríl z pohledu technologických serverů. Na českém Internetu to nebyla „žádná sláva“. Například server CD-R oznámil přejmenování na diit.cz a čekal, až se na to někdo chytí a „omylem“ neregistrovanou doménu provozovatelům serveru vyfoukne. Živě se přejmenovalo na Mrtvě a představilo Microsoft Párek. V zahraničí byli o poznání více inovativní. Australský Google přišel s míčem vybaveným GPSkou a pohybovým senzorem pro kompletní monitoring pohybu po hřišti. Youtube zase převrátilo obsah svých stránek vzhůru nohama (jak to vypadá, si můžete vyzkoušet přidáním parametru &flip=1 na konec URL) a Kodak představil revoluční řešení v podobě čočky, která se nasadí na brýle a zaznamenává vše, co se před brýlemi odehrává.
Patrick Zandl: Apríl 2009 přinesl přestup The Pirate Bay pod křídla Warner Brothers

More Beta - webovinky

Parazit, tak by se dal označit čerstvý projekt Tinker, který přejímá zprávy zveřejněné prostřednictvím Twitteru. Zatímco je Twitter o vzájemném sledování uživatelů, na Tinkeru následujete určité události nebo témata, jež vytvoří sami návštěvníci. Služba Quub, která je zatím v testovacím provozu umožňuje z jedné stránky posílat zprávy do několika sociálních sítí. Bez nutnosti mít otevřeno několik oken tak můžete psát na Facebook, Twitter, Tumblr, Plaxo, LinkedIn, Hi5, Plurk či MySpace. A pokud už máte z těch všech Facebooků a Twitterů těžkou hlavu, tak už zbývá jen zajít ke kadeřníkovi a výsledný účes vystavit na MopShots.
Lubomír Hauerland: Webovinky 14: Zadáno pro hračičky

ICTZ23

Minulý týden jsme na Lupě psali o chystané revoluci v oblasti komunikace mezi jednotlivými českými úřady a současně mezi úřady a právnickými osobami. Na základě kladných ohlasů od našich čtenářů jsme se rozhodli v článcích věnujících se této problematice pokračovat. Kdy bude systém plně funkční? Není změna z dosavadního „papírování“ na čistě elektronickou komunikaci příliš razantní?
Jiří Peterka: Datové schránky ante portas II.

V zahraničních médiích se objevily spekulace o tom, že Google prý jedná se zástupci Twitteru a má zájem o koupi populární mikroblogovací služby.
Jiří Macich: Koupí Google mikroblogovací službu Twitter?

Nakupovali jste někdy na elektronické aukci?