Hlavní navigace

Týdenní revize: Facebook od příští středy v novém

7. 3. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 29
Francie, ve snaze vynutit si dodržování autorských práv, rozhodne o tom, které internetové stránky budou dostupné z veřejných WiFi hotspotů. Co stálo za kolapsem Internetu, který způsobil jeden malý český ISP? Facebook se mění, do značné míry kopíruje Twitter. Nasadí mimo jiné nový způsob filtrování pro sdílený obsah. Byl minulý rok pro klasický VoIP zlomový? CentralWay se zaměří na projekty z oblasti e-komerce.

Minulý týden dala o sobě opět vědět Francie v souvislosti s tzv. „digitální gilotinou“. Pro čtenáře Lupy není žádnou novinkou, že se politici v zemi galského kohouta už delší dobu snaží, vynutit si dodržování autorských práv i za cenu odpojování uživatelů od Internetu. Francouzský stát, prostřednictvím nově zřízeného úřadu HADOPI, může v případě podezření na porušování autorských práv nařídit providerům, odpojení „problematické přípojky“ od Internetu. Úřad na základě oznámení od držitelů autorských práv kontaktuje konkrétní uživatele a ti, pokud nezareagují na dvě po sobě zaslané výzvy, mají na rok s Internetem „utrum“, protože jejich jméno je zařazeno na blacklist a tudíž je nepřipojí žádný z dalších poskytovatelů konektivity. Nový zákon zavádí povinnost „náležitě zabezpečit svou internetovou přípojku“ a očekává monitorování jejího využití tak, aby skrze ni nedocházelo k žádnému porušování copyrightu. Jak ale toto zajistit u veřejných WiFi hotspotů? I s tím si francouzská ministryně kultury ví rady. Přes WiFi hotspot z kavárny či restaurace se dostanete jen na stránky, které předem schválí stát, neboli je na takové, které budou zařazeny na státním whitelistu.
Jiří Peterka: Stalo se: ve Francii budou omezovat přístup k Internetu přes veřejné Wi-Fi hotspoty

Před čtrnácti dny se v médiích objevila, pro někoho možná neuvěřitelná zpráva, že jeden lokální český ISP způsobil kolaps Internetu. Nyní je čas na to, abychom se podívali na příčiny incidentu, který zajistil společnosti SUPRONET nechtěnou mediální slávu. Co se tedy ve skutečnosti stalo? Příčin bylo několik a to od nově objevené chyby ve směrovačích Cisco přes nedostatečné nebo žádné filtry u tranzitních operátorů až po onen nešťastný překlep v konfiguraci směrovače SUPRONETu.
Ondřej Surý: Proč a zda Supronet shodil Internet

Rok 2008 byl opět ve znamení soupeření dvou konkurenčních platforem pro poskytování připojení k Internetu a s tím souvisejících služeb. Co se týče počtu nově zřízených přípojek koncovým uživatelům, Telefónika O2 s technologií ADSL porazila kabelový Internet od UPC. Je třeba ale říci, že souboj to byl velmi těsný a Telefónika dotahovala svého konkurenta až ve čtvrtém čtvrtletí, kdy se jí podařilo zřídit téměř 27 tisíc nových ADSL přípojek. Pokud ale vezmeme v úvahu celý trh včetně přeprodávaného ADSL, přípojek přes LLU a přípojek ostatních kabelových operátorů, ADSL co do počtu nových přípojek za kabelem s největší pravděpodobností zaostává.
Jiří Peterka: Rok 2008: kabel vítězí nad ADSL

Ikona - poskytovatelé
Tip: přehledné porovnání cen a parametrů jak ADSL, tak i ostatních druhů připojení najdete v naší databázi aktuálních nabídek na Lupě. Pomocí filtrů si navíc můžete snadno najít optimální tarif na míru vašim vlastním potřebám. K dispozici je aktuální přehled kabelových poskytovatelů, mobilního Internetu i dial-upu.

Jaký byl loňský rok z pohledu internetové a počítačové bezpečnosti? Trochu překvapivé se může zdát zjištění, že se útočníci a tvůrci virů opět vracejí ke kořenům, nicméně namísto disket používají jako médium pro šíření klasického škodlivého kódu přenosná USB zařízení. Výrobci bezpečnostního softwaru zaznamenali nárůst virů, které pro svou aktivaci využívají načtení informací pro automatické spouštění, ve Windows tedy klasicky soubor autorun.inf. Škodlivý kód se ale také šířil prostřednictvím populárních P2P sítí, maskován jako na první pohled běžná MP3 skladba nebo jiný multimediální soubor. Útočníci také využívali nově objevených zranitelností v přehrávačích. Evergreenem i nadále zůstává nevyžádaná pošta a phishingové útoky, doplněné krádežemi obsahu a citlivých dat z osobních profilů na sociálních sítích.
Ondřej Bitto: Bezpečnost loňského roku s odstupem

Logo NetClub
Hostem čtvrtého NetClubu v roce 2009 bude Tomáš Kapalín. ředitel obchodu komunitního serveru Libimseti.cz. Do roku 2005 působil na pozici obchodního ředitele a člena představenstva ve společnosti Seznam.cz. Tématem setkání bude internetová reklama. Registrovat na dubnové setkání se můžete už nyní. Záznamy z předchozích setkání naleznete na NetClub blogu.

Pro někoho to bude znít jako cílená prvoplánová provokace, pro někoho jiného jako věcně nepodložitelná spekulace, ale tak či tak je jisté, že se světem packetově přenášeného hlasu není něco v pořádku. Možná je to už prvotní idea, množná se jen příliš rychle mění doba. Tak či tak je zde několik objektivních ukazatelů, které nám říkají přinejmenším to, že vize konvergované komunikace nadcházejících let již nikdy nebude taková, jako si troufala většina velkých hráčů ještě donedávna snít.
Karel Wolf: Zlomil minulý rok klasickému VoIPu vaz?

Současná krize se samozřejmě dotýká i internetových firem. Ačkoli objemy investic do reklamy na Internetu v České republice podle nejnovějších údajů rostou, nejedná se o celosvětový trend. Například americký MySpace se potýká s poklesem zájmu inzerentů a jen v únoru musel propustit na 1600 zaměstnanců. Zdá se ale, že i tuzemské společnosti specializující se na internetový marketing a PCC reklamu mohou mít problémy. Stala se reklamní agentura MIA 2007 obětí krize?
Patrick Zandl: Je MIA2007 první obětí krize?

More Beta - webovinky

V jubilejním desátém dílu Webovinek jsme představili například poznámkový blok Springpad, který se svým zaměřením hodí nejvíce pro domácnosti. S pomocí přednastavených modulům můžete spravovat své finance, plánovat jídelníčky nebo si připravit program na víkend. Díky internetové seznamce Darwin Dating, která umožňuje založení profilu pouze hezkým lidem, můžete víkend strávit v přítomnosti sličné dívky či oslňujícího muže. Vhodnou láhev vína na romantický večer při svíčkách najdete prostřednictvím evropského startupu Vinogusto.
Lubomír Hauerland: Webovinky 10: krmení všeho druhu

CentralWay

Švýcarská společnost Centralway patří mezi investiční partnery řady českých úspěšných projektů jako Invia nebo Jyxo. Hostem třetího letošního setkání NetClubu byl David Dostál, který zastoupil původně avizovaného Martina Saidlera, který se pro nemoc nemohl dostavit. CentralWay nyní věří na e-shopy a e-komerce. Podle Dostála je i na českém trhu ještě řada bílých míst, kde nabídka e-shopů není dostatečně kvalitní a kde je možné prorazit. Současnou krizi považuje za příležitost. Podle něj však CentralWay bude nyní investovat pouze do projektů, kde je obchodním modelem e-komerce. Projekty, u kterých je obchodním modelem reklama, nebo sociální sítě prý v krizi nemají šanci.
Patrick Zandl: CentralWay: teď je doba pro startup s e-komerce
Patrick Zandl: H1.cz chce vykoupit podíl Centralway
NetClub blog na Lupě: Fotogalerie z březnového setkání NetClubu

Centralway Netclub: David Dostál

Fotografie: David Dostál na setkání Netclubu.

Všechny tři české PPC systémy (AdWords, Sklik a eTarget) kromě adFoxu dokáží při sestavování PPC kampaně poradit klíčová slova, na která by se inzerentům mohlo vyplatit inzerovat. Ne vždy však radí nejlépe. Který nástroj pro návrh klíčových slov tedy použít a kterému se vyhnout při nastavování kvalitní Pay per click kampaně?
Viktor Ševčík: Porovnání nástrojů pro doporučení klíčových slov u AdWords, Sklik a eTarget

Facebook

Od příští středy nezůstane na Facebooku kámen na kameni. Alespoň co se domovské stránky týče. Tak by se daly stručně charakterizovat změny, které tuto středu oznámili představitelé populární sociální sítě. Nový koncept počítá s trochu jiným způsobem uvažování, než k jakému byli uživatelé Facebooku dosud vychováváni. Důvodů, proč tomu tak je, bude více, jeden z nich nese jméno Twitter. Facebook se totiž mění z poměrně statické stránky na novinkový feed, který bude tvořit centrální část celé služby. Uživatelé budou také moci mnohem jednodušeji regulovat toky informací. Navíc budou moci blokovat updaty od vybraných osob. Tím dojde do určité míry k eliminaci spammerů a lidí, jejichž intenzivní činnost může být časem na obtíž. Tvůrci Facebooku se také stále nevzdali myšlenky aktualizace provozních podmínek. I když se po vlně kritiky vrátili k těm původním, nyní předložili uživatelům k veřejné diskusi dva dokumenty. Základem je popis principu fungování Facebooku, na který navazuje deklarace práv a povinností uživatelů.
Karel Wolf: Facebook se mění, jaký bude dopad na uživatele a „social-media marketéry“?
Jiří Macich: Na uživatele Facebooku útočí nová varianta červa Koobface
Jiří Macich: Uživatelé Facebooku se mohou podílet na nových „pravidlech hry“

BRAND23 Workshop


novy_facebook

Nové pojetí Homepage (Zdroj: Facebook)


Zákazníci nejmladšího tuzemského mobilního operátora, který nabízí služby pod značkou U:fon, zažili v pátek perné chvilky. V důsledku problémů při updatu softwaru došlo v dopoledních hodinách k výpadku služeb na celém území Čech. Síť začala opět fungovat až kolem 16. hodiny. Podle Petera Halla generálního ředitele společnosti Mobilkom, která U:fon provozuje, mohou zákazníci počítat s určitou formou kompenzace.
Jiří Macich: U:fon zkolaboval, nefunguje připojení ani telefonování (doplněno)

Sledujete příběh SUPRONETu?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).