Hlavní navigace

Týdenní revize: regulace roamingu a 20 let World Wide Webu

21. 3. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 29
Europoslanci chtějí přinutit mobilní operátory účtovat hovory po sekundách již od první sekundy. Netmonitor představil novou metodiku měření. „Zájmově-orientovaná“ reklama od společnosti Google je terčem kritiky ochránců soukromí. Jsou nové diskuse na Novinkách prázdné? Mobil jako masmédium nemůže dlouhodobě přejímat koncepty ze starých typů médií. GTS Novera předá část zákazníků T-Mobilu.

Dolehla současná krize i na mobilní operátory? U těch českých pokles výnosů za poslední čtvrtletí minulého roku hovoří jasně. Přepočítáno na procenta to u Telefóniky O2 vychází na pokles o 1,8 %, u T-Mobile dokonce o 3,2 %. Čtvrtý kvartál, co se výnosů týče, ale býval v minulosti vždy úspěšnější než ostatní kvartály. Na okleštění zdrojů výnosů mobilních operátorů se navíc chystají i poslanci Evropského parlamentu. Členové výboru pro průmysl totiž zanesli určité změny do návrhu další regulace v oblasti roamingu, který původně připravila Evropská komise. A ačkoli někde mají charakter „oslabení tvrdosti“ (z pohledu operátorů), jinde byli poslanci naopak ještě radikálnější než sama Komise.
Poslanci například navrhují pokles regulovaných cen hlasového roamingu zastavit na hodnotě 0,40€. Na rozdíl od Komise ale chtějí být přísnější v oblasti účtování provolaných jednotek. Prosazují totiž tarifikaci 1+1. Tedy po sekundách již od začátku. Poslanci také chtějí levnější datový roaming. Zatímco Komise zde navrhovala maximum ve výši 1 € za 1 MByte dat, poslancům to i tak přišlo příliš drahé, a snížili to na polovinu: na 0,5€ za 1 MByte. Naopak v oblasti SMS zpráv se shodli s návrhem komise, který stanovuje maximální koncovou cenu jedné SMS zprávy na na 0,11€ bez DPH. Pokud návrh úspěšně projde schvalovacím procesem, znamenalo by to, že s platností od 1. července by, při současném kurzu koruny, byla maximální cena SMSky v roamingu asi 3,50 Kč včetně DPH, což je hluboko pod současnými cenami tuzemských mobilních operátorů.
Jiří Peterka: Stalo se:  SMSka v roamingu nejvýše za 3,50 Kč?

vynosy mobilnich operatoru

Projekt Netmonitor přichází s novou metodikou měření. Změn je celá řada a dotýkají se prakticky všech aspektů měření. Mezi těmi, které patří mezi nejdůležitější pro uživatele, nalezneme nové pojetí a konstrukci panelu (kombinace softwarového a pop-up panelu), využití další podkladové studie (SEKV), nový strukturální výzkum, větší univerzum, nové rychlejší a uživatelsky přívětivější OLA (online aplikace pro prohlížení výsledků) či alternativní formát .gem souborů pro měsíční výsledky. Od března jsou podle Jana Waltera, ředitele Internetové sekce společnosti Mediaresearch, k dispozici pouze data získaná novou metodikou.
Karel Wolf: NetMonitor představil novou metodiku měření

Patří mobil mezi masmédia? Můžeme jej zařadit do stejné skupiny jako televizi, rádio či Internet? Tomi Ahonen, jeden z nejznámějších telekomunikačních konzultantů a věrozvěstů mobilního marketingu, považuje mobil za sedmé masmédium, které by mělo jít svou vlastní cestou a nepřejímat koncepty ze starých typů médií.
Patrick Zandl: Tomi Ahonen: Mobil jako sedmé masmédium

Logo NetClub
Hostem čtvrtého NetClubu v roce 2009 bude Tomáš Kapalín. ředitel obchodu komunitního serveru Libimseti.cz. Do roku 2005 působil na pozici obchodního ředitele a člena představenstva ve společnosti Seznam.cz. Tématem setkání bude internetová reklama. Registrovat na dubnové setkání se můžete už nyní. Záznamy z předchozích setkání naleznete na NetClub blogu.

Minulý týden oslavila služba World Wide Net dvacáté narozeniny. Oficiální oslava se konala v místě, kde se WWW před lety zrodil – ve středisku CERN u švýcarské Ženevy. A co, že se to vlastně oslavovalo? Sepsání úplně prvního projektu, v jehož rámci začal Web následně vznikat. Tento dokument má na svědomí Tim Bernes-Lee, který jej sepsal právě v březnu roku 1989. Autor se oslav Webu účastnil osobně a hovořil například o potenciálu tzv. sémantického webu nebo mobilním Internetu, jako o platformě budoucnosti. Kromě jiného ale také varoval před narůstajícím „snoopingem“ neboli špehováním uživatelů Internetu. Již delší dobu on i další ochránci soukromí bojují proti snahám sbírat údaje o chování uživatelů, dávat je do vzájemných souvislostí a sestavovat z nich co nejúplnější profily uživatelů. Mezi kritizovanými službami se objevila i takzvaná zájmově orientovaná reklama, kterou nedávno v betaverzi spustila společnost Google. Ochránci soukromí varují, že se Google, díky sledování historie předchozích aktivit téhož uživatele, okamžitě dostane snad úplně ke všemu, včetně těch nejcitlivějších osobních údajů.
Jiří Peterka: Tim Berners-Lee varoval před špehováním

ITAR není jen zkratka pro americký národní ochranný program International Traffic in Arms Regulations, ale také odpověď společnosti IANA na průtahy podpisu kořenové zóny. Zkratka v tomto kontextu znamená Interim Trust Anchor Repository a naleznete ji na adrese itar.iana.org. ITAR je dočasné úložiště DNSSEC klíčů do doby, než bude podepsaná kořenová zóna a DS záznamy půjde uložit přímo v ní. Více prozradil v rozhovoru pro Lupu Ondřej Filip, výkonný ředitel správce české národní domény, sdružení CZ.NIC.
Karel Wolf: Ondřej Filip: podpisu kořenové zóny brání mezinárodní politika

Minulý týden jsme přinesli na Lupě článek o fungování nových diskusí na zpravodajském portálu Novinky.cz. Tomáš Kapler si tehdy nový systém pochvaloval a cenil si odvahy Novinek implementovat korespondenční registraci, která podle jeho názoru způsobí zhruba 10–20% propad v pageviews. Jenže podle Jana Rylicha byl Kaplerův článek až příliš optimistický. Nové diskuse totiž přišly o značnou část své původní komunity, současně ale také o snadné vkládání reakcí, a třídění příspěvků do vláken. Novinky zvolily v podstatě jednodušší cestu, místo moderované diskuse, kdy jsou manuálně odstraňovány vulgární příspěvky, se společně se Seznamem se rozhodly diskuse „sterilizovat“. Diskuse jsou jako po vymření, a v podstatě ztratily svůj původní význam.
Jan Rylich: Diskuse na Novinkách – prázdné, sterilní a ve znamení marketingu

Telekomunikační operátor GTS Novera oznámil, že se v rámci své dlouhodobé strategie bude orientovat pouze na střední a velké firmy. Zákazníky z řad domácností a malých živnostníků tak v nejbližší době předá mobilnímu operátorovi T-Mobile. Ten pro tyto zákazníky, podle Miloše Mastníka, ředitele divize komerční podpory u GTS Novera, připravil akční nabídky. Zmiňovaný mobilní operátor měl ze středy na čtvrtek problémy související s výpadkem SMS centra. Konkurenční Vodafone a Telefónica O2 zase uvažují, že rozšíří spolupráci v oblasti sdílení svých sítí. Společně zatím takto působí ve Velké Británii a Španělsku.
Jiří Macich: GTS Novera opouští segment domácností a malých živnostníků
Jiří Macich: Budou Telefónica a Vodafone sdílet sítě i v Česku?
Jiří Macich: T-Mobile měl v noci výpadek, zlobily SMS (aktualizováno)

Máte rádi animované filmy? Pokud ano, můžete si díky službě Xtranormal vytvořit svůj vlastní. Projekt nabízí neplacenou verzi a různé placené programy s rozšířenou nabídkou postav a animací. Několik milionů zaregistrovaných uživatelů na Twitteru a koncept sledování přátel z něj udělal poměrně nepřehlednou síť. Díky službě WeFollow, která funguje jako uživatelsky spravovaný katalog oficiálních účtů, máte šanci najít tweety populárních zpěváků a herců, a můžete si být jisti, že nesledujete zápisky někoho, kdo se za celebrity pouze vydává.
Lubomír Hauerland: Webovinky 12: nastavte zrcadlo sobě i světu

Cloud23

Tuzemské servery s outdoorovou tématikou zatím unikají vážnější pozornosti velkých portálů a to i přesto, že celkově mají outdoor weby slušnou uživatelskou základnu. Většina serverů je ale i nadále návštěvností příliš malá na to, aby mohla pomýšlet na samostatný aktivnější prodej reklamy, jsou provozovány nadšenci, kteří si nemohou dovolit vlastní obchodní tým a takový přístup by pro ně ani nebyl efektivní. Kdo patří mezi největší hráče na českém Internetu?
Patrick Zandl: Outdoornet konsoliduje weby s outdoor tematikou

Vydělávat peníze prostřednictvím hraní počítačových her může někomu připadat jako zaměstnání snů. Na této strategii založilo lukrativní byznys mnoho zejména asijských firem. Ve skutečnosti ale většina pohádkových zisků plyne do kapes jejich majitelů a novodobí čínští dělníci, kteří v přeplněných a velmi asketicky vybavených kancelářích, dolují v desetihodinových směnách virtuální zlato, dostávají jen 100 liber měsíčně a stravu.
Karel Wolf: Virtuální zlato jako reálná dřina

Diskutujete na Novinky.cz?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).