Hlavní navigace

Diskuse na Novinkách – prázdné, sterilní a ve znamení marketingu

18. 3. 2009
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 74287
Minulý týden byl na serveru Novinky.cz spuštěn dlouho očekávaný nový systém diskusí. A jak už to bývá, existují hlasy kladné a pochvalné, ale zároveň i ty kritické. I když je možná ještě brzy na podrobné zhodnocení celého experimentu, nějaké závěry si už snad udělat můžeme…

O chystaných změnách diskusí na zpravodajském serveru Novinky.cz jsme zde na Lupě informovali už několikrát. Zatímco v únorovém článku V avantgardě diskusí se hovořilo především obecně o principech korespondenční registrace, s blížícím se startem se čím dál více spekulovalo, jak na to diskutující asi zareagují – viz například článek Úkol pro letošní rok: vyštvat čtenáře z diskusí. A pak to přišlo: ve středu 11. března 2009 byly „nové“ Novinky oficiálně spuštěny.

logo Novinky

Nebudu hovořit o všech změnách – kupříkladu o rozporuplném „faceliftu“, který sice nevypadá vyloženě špatně, ale plýtvá prázdným bílým místem více, než by bylo vhodné – ale zaměřím se jen na samotné diskuse. Minulý týden totiž vyšel poměrně optimistický článek Tomáše Kaplera Jak fungují nové diskuse na Novinkách?, a rád bych se pokusil nabídnout i trochu jiný úhel pohledu.

Předčasný optimismus

Zmiňovaný článek (který původně vyšel na blogu autora) je sice zajímavý, ale obávám se, že možná až příliš optimistický (tomu ostatně odpovídá i původní název Nové diskuse na Novinkách fungují skvěle). Opravdu jsou nové diskuse, ve kterých se počet příspěvků pohybuje nejčastěji v jednotkách až desítkách, tou správnou, ideální a fungující cestou?

Autor ve svém článku operuje s oficiálními čísly Seznamu (ta samozřejmě mohou a nemusí zcela odpovídat skutečnosti, ale nebuďme hned podezřívaví). Nicméně některé vyvozené závěry jsou přinejmenším zvláštní. Pan Kapler například uvádí: jen 6627 lidí v únoru poslalo alespoň jeden příspěvek, tj. o novou registraci požádali prakticky všichni, kteří předtím diskutovali (žádostí o registraci přišlo Seznamu více než 6000). Ovšem nabízí se otázka: pokud se registrovali skoro všichni, jak je tedy možné, že nikdo nediskutuje? Počet příspěvků totiž neklesl na polovinu nebo třetinu, ale propadl se zhruba o 95 %.

Nové diskuse nepřišly jen o značnou část své původní komunity, ale také o snadné vkládání reakcí, a třídění příspěvků do vláken. U reakcí je třeba manuálně vyplnit šablonu s tagy jak z 90. let, a vlákna chybí úplně. Seznam tuto funkcionalitu záměrně zrušil, protože prý uživatele sváděla k diskusím mezi sebou. Zdá se vám podivné, že diskutování je u diskusí na škodu? Žádný strach, i na to v Seznamu mysleli – diskuse se už nejmenují diskuse, ale „názorové fórum“. Snad jen označení „Vaše názory“ by mohli změnit na „Vaše osamocené názory“, protože pokud má takové „fórum“ po několika hodinách třeba tři příspěvky, člověk si připadá jako na začínajícím blogu, nikoliv na nejnavštěvovanějším zpravodajském serveru v ČR.

diskuse Novinky.cz 1

Novinky.cz dávají termínu „user-friendly“ zcela netušené rozměry

Augiášův chlév jako argument

Chtělo by se alespoň věřit, že hlavním cílem Seznamu je blaho diskutujících a vzájemná slušnost – ale bohužel tomu tak není. Proč? Protože nová podoba diskusí nepřináší v principu žádné podstatné zvýšení kontroly nad jednotlivými příspěvky. Jistě, kdo poruší pravidla, tomu mohou zablokovat profil – ale přesně to samé mohli udělat i dříve. Dnes jsou profily registrované na adresu, a dříve bylo přispívání vázané na potvrzovací sms na mobilní telefon. Obě možnosti se dají samozřejmě obejít (ale ani jedna nejde obcházet věčně).

A ještě je tady jedna zvláštní věc: navzdory mnohdy tragické úrovni „starých diskusí“ to nikdo příliš neřešil. Proč Novinky už dříve neblokovaly uživatele, kteří opakovaně nadávali nebo psali výhradně off-topic? Typickým příkladem je třeba jistý „debetch“, který téměř na každé diskusi psal stále dokola hlášku, že „Morava musí být obnovena“. Tento člověk na diskusích působil měsíce a měsíce, a vždy stále pod stejným nickem – nikdy ho tedy nikdo nesmazal a nezablokoval. To samé platí i u dalších uživatelů, kteří pravidelně nadávali na politiky, adminy, chatovali mezi sebou a podobně.

Proč tedy správci diskusí nikdy nezakročili, a takové lidi nechali spamovat a obtěžovat ostatní? Samozřejmě že úplné smazání pár desítek notorických „otravů“ by asi celé diskuse nevyléčilo – ale nepochybně by to pomohlo. Přesto se administrace o situaci na diskusích dvakrát nestarala, a maximálně přistoupila k zablokování celé diskuse, pokud se už příliš „zvrhla“. Nabízí se tedy troufalá úvaha, že zoufalý stav diskusí se jim naopak hodil jako argument pro připravovanou verzi novou.

diskuse Novinky.cz 2

Ani na nových diskusích není nouze o hodnotné příspěvky.

Velký Bratr marketingu

Nutnost diskutovat pod svým jménem a adresou (městem) je pro většinu lidí nepříjemná, a způsobuje poměrně silnou seberegulace (i když ne vždy a u všech). Jedním z důsledků je tedy již zmiňované vylidnění diskusí, a pro správce tím pádem i mnohem jednodušší moderování. Kde je ale těch šest nebo sedm tisíc registrovaných uživatelů? Pravděpodobně pouze tam, kde měli být již od samého začátku: v databázi, kterou si Seznam bez větší námahy a nákladů pozvolna buduje.

Nemá cenu hovořit o tom, jestli mají Novinky na takové změny právo. Jedná se o soukromý server, a uživatelé by si měli uvědomit, že možnost diskutovat u článků je určitým „bonusem“, nikoliv nárokem. Každý může samozřejmě svobodně psát, co ho napadne – ale na svém webu nebo blogu, nikoliv na serveru někoho jiného. V tomto ohledu tedy ani nemám výhrady. Výhrady mám ale k oficiálně prezentovanému záměru, protože snaha „vyjít čtenářům vstříc“ tím primárním cílem není, ať už si PR Seznamu tvrdí co chce.

A především opravdu nesdílím nadšení pana Kaplera, který kupodivu touží po ještě větším využití těchto informací – například pro reklamní kampaně podle místa bydliště, marketingové průzkumy a podobně. Osobně se domnívám, že právě podobnému sahání do soukromí se uživatelé snaží vyhnout, než aby se na to těšili. A zpřístupnit tato osobní data i pro ostatní magazíny a blogy? To už je myšlenka téměř děsivá. Úplně stačí obvyklé riziko, že se do databáze dostane někdo nepovolaný, případně bude za měsíc celá někde ke stažení podobně jako beta Windows 7, zaheslované fotky z Líbímseti, nebo cokoliv jiného

diskuse Novinky.cz 3

Když už jsme hovořili o cenzuře a sledování… (copyright: Ron Cobb)

Rozporuplné reakce

Nová verze diskusí pochopitelně uživatele vyprovokovala k ostré kritice. Řada z nich odsuzuje zdlouhavý proces autorizace, jiným vadí zveřejňování jména a města, a někteří se teatrálně chystají Novinky přestat i číst. Ale ačkoliv obavy z cenzury nebo policejní represe jsou myslím zbytečné, diskuse pod vlastním jménem a adresou rozhodně není ideální. Na rozdíl od nedávno často zmiňovaného Facebooku jsou diskuse veřejně přístupné, a je tedy poměrně snadné následně si dohledat, jaký má ten či onen člověk názory, a jak se prezentuje – což může zajímat souseda, nadřízeného ve firmě nebo třeba pomateného extrémistu, který bydlí o dvě ulice vedle.

Zastánci opačného názoru si libují v tom, že bude konečně klid, a že lidé budou slušní. Někteří v tom spatřují i vítězství demokracie – kupříkladu Jiří Vyvlečka v diskusi u minulého článku napsal: Jsem rád, že jsem se dožil doby, kdy mohu napsat i kritický názor a ještě ho podepsat. To je samozřejmě pravda, nicméně kdo chtěl, mohl se bez nejmenších problémů podepsat i u starých diskusí. Teď už se ale jedná o povinnost – a uživatelé tím pádem ztratili možnost volby. A to je vždy poměrně nepříjemná situace (vzpomeňme třeba na blokování nevhodných internetových stránek mobilními operátory a podobně).

Jedním z důsledků této chaotické situace je také vznik alternativních stránek „diskuse-novinky.cz“, na kterých mohou nespokojení uživatelé diskutovat podobně jako dříve. Ovšem ani toto řešení není zcela ideální – stránky nejsou příliš svižné, a od uživatelů to vyžaduje aktivitu navíc (po přečtení článku na Novinkách přejít na jiný web a teprve tam diskutovat). Přesto – návštěvnost není zanedbatelná, a počet diskusních příspěvků u top článků je čas od času i v řádech tisíců. Diskuse také zachovávají vlákna, a někdy během týdne by se měly objevit i uživatelské ikonky a další vylepšení.

diskuse Novinky.cz 4

Screenshot „alternativních“ webových stránek diskuse-novinky.cz.

cif - debata 2

Závěrem

Můj závěr je tedy poněkud odlišný než v nedávném článku, a domnívám se, že nová podoba diskusí dopadla naopak poměrně tragicky. Diskuse jsou jako po vymření, a v podstatě ztratily svůj původní význam. Není samozřejmě správné, když někdo pod rouškou anonymity napadá ostatní nebo je vulgární – ale tohle je opačný extrém.

Jak se zdá, Seznam se rozhodl diskuse v podstatě „sterilizovat“, a jen tak mimochodem si vybudovat cennou databázi uživatelů a jejich osobních údajů. Je samozřejmě otázka času, jak se bude situace vyvíjet dál, a jestli třeba dojde k nějakým dalším významnějším změnám. Ovšem upřímně doufám, že Seznam tentokrát nebude v pozici „trend-settera“, a další weby a portály nebudou tento příklad následovat.

Diskutujete na Novinky.cz?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor vystudoval obor Informační studia a knihovnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a v současnosti pokračuje oborem Studia nových médií tamtéž.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).