Hlavní navigace

Týdenní revize: spam přichází z Facebooku nebo od O2

20. 6. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 29
Francouzský ústavní soud odmítl základní princip tzv. digitální gilotiny, její spuštění ale ohroženo není. Na Facebooku můžete při chvilce neopatrnosti přijít o svá sosobní data. Polovina uživatelů Twitteru vůbec „netweetuje". Blíží se spuštění datových schránek. Otestovali jsme 100 Mbit/s připojení. Telefónica O2 posílala nevyžádané obchodní sdělení i zákazníkům konkurence. „Budoucnost je v optice," říká Jane Butler z Cisca.
Kladivko - legislativa, aukce

Minulý týden se v médiích objevila informace, že francouzský ústavní soud shledal tzv. digitální gilotinu, neboli zákon, umožňující odpojování uživatelů od Internetu, za porušování autorských práv, v rozporu s ústavou. Ve skutečnosti ale označil za protiústavní pouze určitou část zmiňovaného zákona. Konkrétně se jedná o pasáž, která hovoří o trestu odpojení jen na základě rozhodnutí úřadu HADOPI (který není soudem). Ve Francii totiž může o vinně a trestu rozhodovat pouze soud. Zbytek celého zákona v rozporu s ústavou není. A jeho zastánci, mezi něž patří i prezident Nicolas Sarkozy, už mají řešení, jak rozhodnutí ústavního soudu obejít. HADOPI bude rozesílat pouze upozornění na porušování zákona a o odpojení uživatelů budou rozhodovat nově zřízené „copyrightové soudy“. Jak rozhodnutí francouzského ústavního soudu ovlivní schvalování evropského telekomunikačního balíčku?
Jiří Peterka: Stalo se: digitální gilotina ve Francii narazila, ale zdaleka nekončí

Facebook

S rostoucí popularitou Facebooku, na kterém už je zaregistrováno více než milion profilů z České republiky, roste také zájem o soukromá data uživatelů této sociální sítě. Dostat se k takovým datům je přitom opravdu snadné. Stačí vytvořit aplikaci a pak jen čekat, až se uživatelé chytí. V poslední době se například roztrhl pytel s různými kvízy, které se navíc lavinovitě šíří. Uživatelé bohužel často nepřikládají velkou pozornost skutečnosti, že aplikace při spuštění vyžadují jejich osobní data. Jelikož většina uživatelů uvádí na Facebooku své skutečné osobní údaje, je situace o to vážnější. Jak se proti zneužití dat bránit?
Michal Smrčka: Facebook snadným zdrojem pro krádeže dat a spam
Patrick Zandl: Facebook má přes milion českých uživatelů
Jiří Macich: Facebook: za 15 minut bylo rozebráno půl milionů přezdívek

perex twitter

Podle studie, kterou zveřejnila společnost HubSpot neumějí uživatelé Twitteru tento mikroblogovací systém naplno využívat. Jak si jinak vysvětlit, že více než polovina uživatelů nikdy na Twitter nic neposlalo, nikoho nesleduje nebo není nikým sledována. Aktivní uživatelé Twitteru mají denní průměr „tweetů“ na čísle 0,97.
Jan Handl: Twitter, jeho trendy a návštěvnost 

Vitalia logo
Tip: Celodenní práce u počítače lidskému tělu škodí, což je známý fakt. Existují poučky, jak správně sedět. Ale schválně, jak dlouho vydržíte sedět rovně a nehrbit se? Zdravotním problémům můžete předcházet jednoduchým pravidelným cvičením přímo v kandeláři. Poradíme vám, jak na to.
Datové schránky

Už jen dva týdny zbývají do spuštění tzv. datových schránek. Jak vypadá jejich demoverze? Proč mají datové schránky mnohem větší šanci na úspěch než elektronický podpis? Jaký je vztah dokumentu a datové zprávy? Vkládá se jeden nebo více dokumentů do zprávy, nebo je každý jednotlivý dokument již datovou zprávou sám o sobě? Nejen na tyto otázky najdete odpovědi ve článcích, které tento týden vyšly na Lupě a na sesterském serveru Podnikatel.cz.
Jiří Hlavenka: Nenápadný půvab datových schránek
Jiří Peterka: Datové schránky: jak je to s formáty?
Dagmar Kučerová na serveru Podnikatel.cz: Podnikatel.cz otestoval demo verzi datových schránek

Opera

V úterý byla uvolněna nová testovací verze internetového prohlížeče Opera 10. Jeho volitelnou součástí je i aplikace Unite. Opera tak sjednocuje webový prohlížeč s webovým serverem. Pokud ve své Opeře povolíte Unite, obdrží váš počítač unikátní URL ve tvaru a přes toto URL se lze k vašemu počítači připojit zvenčí. Unite nenabízí pouze sdílení souborů, ale podporuje také JavaScriptové API. Je ale toto spojení cestou správným směrem?
Martin Malý: Opera Unite je starý příběh o znovuvynalezení kola
Tisková zpráva na projektu Zdroják serveru Root.cz: Opera Unite reinvents the Web

Opera Unite vzhled prohlížeče

Takto vypadá pracovní prostředí prohlížeče Opera 10

Rozhovor Jane Butler, Cisco Systems

S ředitelkou konzultačního týmu Cisco Jane Butlerjsme si povídali nejenom o tom, zda je přechod na IPv6 opravdu nutný a jak bude vypadat, ale i o tom, jaké služby nakrmí stále větší šířku pásma a jaké technologie mají budoucnost: o WiMaxu, LTE i skepsi k DSL.
Patrick Zandl: Rozhovor – Jane Butler (Cisco): budoucnost je v optice, ne v DSL

piratebay - perex

Politická strana, která vznikla ve Švédsku v roce 2006 a dostala se do podvědomí veřejnosti zejména v souvislosti se soudním sporem, ve kterém figurují tvůrci kontroverzního torrentového vyhledávače The Pirate Bay, se před pár týdny dostala do Evropského parlamentu. Podobná strana vznikla už i v České republice a její založení se prý chystá i na Slovensku. Jejich zakladatelé hovoří o nutnosti respektovat právo člověka na svobodné šíření přijaté informace a právo na striktní ochranu soukromí občana. Hledání rovnováhy mezi ochranou osobních údajů a svobodou slova je něco velice ošidného a téměř vždy skončí jakýkoli zásah problémem. Jak to má být zcela správně zřejmě neví nikdo, pravidelně tak hledáme cestu nejmenšího zla. Zmíněná teze je tedy spíše nedosažitelným ideálem, než něčím reálným.
Michal Černý: Jsou „pirátské“ strany tím, co potřebujeme?

Subjekt UPC logo 2007

Největší český kabelový operátor společnost UPC chystá spuštění dvou nových služeb připojení k Internetu. Měli jsme možnost otestovat budoucí tarif s názvem Fiber o rychlosti 100/10 Mbit/s, jehož cena by se měla pohybovat kolem 1700 Kč za měsíc. Při testování se například ukázalo, že změřit rychlost připojení klasickými webovými speedmetery prakticky nemá smysl, protože ty počítají rychlost dle rychlosti stažení souboru. UPC Fiber ale soubor stáhne tak rychle, že tolerance měření je desítky procent. Potenciální problémy mohou být také v hardwarovém a softwarovém vybavení počítače.
Patrick Zandl: Test UPC Fiber, 100 Mbit/s Internet a balada o rychlosti

MM socky3

Ikona - telekomunikace

V boji o nové zákazníky je dneska povoleno prakticky všechno. Telefónica O2 plošně rozeslala tisíce SMS zákazníkům konkurence a ti se nemají na svých mobilech jak domoci klidu od reklam. Podobný marketingový nástroj použil operátor i minulý rok, kdy ale vybraným zákazníkům T-Mobilu a Vodafonu, zavolal. Český telekomunikační úřad už loňskou kauzu řeší. Telefónice O2 nyní hrozí až desetimilionová pokuta. Rozhodnutí lze očekávat v červenci nebo v srpnu. Dokazování ale nebude jednoduché. Některá ustanovení zákona, který oblast nevyžádaných obchodních sdělení reguluje, nejsou totiž jasná a jednoznačná.
Martin Vyleťal: Telefónica O2 ospamovala zákazníky konkurence

Zdá se, že Google v Číně narazil. Internetový kolos léta kritizovaný za spolupráci s komunistickým režimem v Číně, byl nyní tamními úřady důrazně vyzván, aby důkladně pročistil index Google.cn, čínské verze svého fulltextového vyhledávače. Důvod? Přes výsledky vyhledávání se prý mohou uživatelé proklikat k pornografii a vulgárnímu obsahu, což se tamním úřadům nelíbí. Googlu kromě tohoto varování hrozí i pokuty. Čínské úřady upozornily firmy působící na tamním trhu, aby zpružnily své zásahy proti tzv. nevhodnému obsahu.
Jiří Macich: Čínské úřady vzkázaly Googlu, aby si vyčistil index

Volili byste "pirátskou" stranu do Parlamentu?