Hlavní navigace

Týdenní revize: telekomunikace v krizi a fenomén jménem Twitter

28. 3. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 29
Evropská unie vyčlenila miliardu EUR na rozvoj broadbandu na venkově. Ve skutečnosti je ale částka určena i na projekty, související s reformou zemědělské politiky. Jak se s diskusemi vyrovnávají zahraniční zpravodajské servery? Současná krize dopadá i na telekomunikační sektor. Ohrožuje Twitter ostatní sociální weby? Poslední změny v koncepci Homepage Facebooku leccos naznačují. Proč je Google Street View terčem kritiky?

Minulý čtvrtek Evropská rada na svém summitu odsouhlasila tři protikrizové balíčky. Součástí jednoho z nich je i částka více než 1 miliardy eur, která je vyhrazena na podporu rozvoje broadbandu ve venkovských oblastech. V letošním roce by mělo být alokováno 600 milionů €, v roce 2010 pak zbylých 420 milionů €. Je však pravděpodobné, že celá částka nebude využita pouze na zmiňovaný rozvoj broadbandu na venkově, protože z vyčleněných prostředků budou současně financovány projekty související s reformou zemědělské politiky. V závěrech ze summitu se také objevila výzva Komisi, aby ještě do konce roku 2009 vytvořila evropskou broadbandovou strategii. Německo už strategii představilo v únoru a její součástí jsou i plány jak naložit s tzv. digitální dividendou neboli uvolněnými frekvencemi po analogovém zemském vysílání. Část této dividendy by měla být v Německu využita pro mobilní broadband zejména ve venkovských oblastech. Naopak diskuse o tuzemské digitální dividendě se příliš nepohnuly z místa.
Jiří Peterka: Stalo se: Evropa chystá svou broadbandovou strategii

Kontroverzní krok Seznamu, jehož cílem bylo zkulturnit diskuse na zpravodajském serveru Novinky.cz, vyvolal řadu bouřlivých reakcí. Některým nový systém vyhovuje, protože se díky němu podařilo do značné míry eliminovat „problematické“ přispěvatele, jiní vidí za korespondenční formou registrace snahy, o získání co možná největšího množství informací o uživatelích, kteří Novinky čtou a přispívají do diskusí. Problematika diskusí však není jen tématem českého Internetu. Jak se s diskusemi vyrovnávají zahraniční servery? Mnohé z nich překvapivě diskuse nepodporují nebo neumožňují tvorbu vláken. Čtenáři tak mohou reagovat pouze na konkrétní článek, nikoliv však na předchozí příspěvky v diskusi. Možnost vytvářet komentáře také bývá často přesměrována do blogovacích oblastí.
Patrick Zandl: Diskuse na zahraničních zpravodajských serverech

Také si ještě vzpomínáte na doby, kdy jako negativum internetové telefonie byla předkládána nižší kvalita hovoru než u klasické telefonie? Časy se samozřejmě mění a současně používané kodeky, činí VoIP, co se týče kvality hovoru, často srovnatelnou s klasickým telefonem. Kromě kvality hovoru a možností dalších funkcionalit může být pro někoho rozhodujícím faktorem pro výběr technologie i dlouhodobá kvalita, myšleno spolehlivost sítě konkrétního operátora. Jaká je tedy kvalita jednotlivých pevných, mobilních a VoIP sítí? Kde lze získat relevantní údaje při hledání vhodného telefonního operátora?
Ivo Fišer: Jaká je skutečná spolehlivost VoIP sítí?

Logo NetClub
Hostem čtvrtého NetClubu v roce 2009 bude Tomáš Kapalín. ředitel obchodu komunitního serveru Libimseti.cz. Do roku 2005 působil na pozici obchodního ředitele a člena představenstva ve společnosti Seznam.cz. Tématem setkání bude internetová reklama. Registrovat na dubnové setkání se můžete už nyní. Záznamy z předchozích setkání naleznete na NetClub blogu.

Slovo krize se v poslední době v médiích objevuje každý den. Nikoho už v podstatě nepřekvapují zprávy o propouštění, uzavírání výrobních závodů nebo dokonce krachu ještě nedávno prosperujících firem. Ačkoli by se mohlo zdát, že v současné době krize nejvíce trápí pojišťovny nebo výrobce automobilů a jejich dodavatele, problémy se nevyhýbají ani telekomunikačnímu sektoru. Již koncem minulého roku ohlásila propouštění finská Nokia. Nyní se rozhodla zrušit dalších 1700 pracovních míst. Ačkoli se jedná jen o malé procento z celkového počtu zaměstnanců, je avizované propouštění možné považovat za určité varování. Provozní zisk Nokie totiž v posledním čtvrtletí minulého roku poklesl oproti stejnému období roku 2008 o 80 procent a to je celkem alarmující číslo. Sony Ericsson letos propustí 2000 zaměstnanců a za první čtvrtletí fiskálního roku očekává ztrátu ve výši téměř 400 milionů €. Nedaří se také americké Motorole, která je podle některých zdrojů dokonce na pokraji krachu. Může ale za současné problémy výrobců mobilních telefonů pouze krize? Nezačíná být trh s mobilními telefony saturován?
Patrick Zandl: Telekomunikace nejsou v krizi, jen neprožívají nejlepší dobu

Twitteru se v Česku v poslední době příliš nemluví. Nebo rozhodně se mu nevěnuje tolik pozornosti, kolik by si zasluhoval. Například třeba takový Facebook je oproti němu mediálně protežován zcela neadekvátně, a přesto právě nedávné změny v koncepci Homepage Facebooku jednoznačně ukázaly, z koho má Zuckerberg největší strach. A to ještě ani nebyla řeč o tom, že Twitter právě oslavil třetí narozeniny.
Karel Wolf: Ohrožuje Twitter ostatní sociální weby?

Na začátku letošních prázdnin dojde doslova k revoluci v oblasti korespondence a komunikace mezi jednotlivými úřady státní správy, ale také mezi úřady a právnickými osobami. Tři měsíce potrvá, než budou zřízeny všechny datové schránky. Změny, které s sebou čistě elektronický způsob doručování přinese, budou tak zásadní, že již nejednou byly přirovnány k největší revoluci v administrativě od dob Marie Terezie. Česká republika se tak stane první zemí na světě, která zákonem nařídí výlučně elektronické doručování mezi svými úřady i vůči všem právnickým osobám, zapsaným v obchodním rejstříku či zřízeným ze zákona. Elektronickou formu doručování ale budou moci zvolit i nepodnikající fyzické osoby a podnikající osoby nezapsané do obchodního rejstříku. Bude pro přihlašování do schránky nutný elektronický podpis?
Jiří Peterka: Datové schránky ante portas

Populární hudebně orientovaný komunitní server Last.fm chystá zpoplatnění svých služeb. Konkrétně za poslech internetového rádia na Last.fm si uživatelé mimo Velkou Británii, Německo a Spojené státy budou muset již brzy zaplatit paušál ve výši tří euro měsíčně.
Jiří Macich: Last.fm chystá zpoplatnění poslechu stanic

Ve třináctém dílu Webovinek jsme představili online verzi advokátních úschoven nebo nástroj, který ocení zejména uživatelé, využívající online kancelářské aplikace pro kolaborativní publikování dokumentů. Tvůrci služby EtherPad zkrátili interval mezi ukládáním vytvářených dokumentů na pouhou půl vteřinu. Chtěli tak předejít problémům, které se objevují v případě, že na jednom dokumentu pracuje více uživatelů a mažou si navzájem provedené změny. Velice zajímavý projekt, který zapadá do komunikační strategie nové americké administrativy, umožňuje občanům pokládat prostřednictvím Internetu dotazy Baracku Obamovi, který na ty, jež získají nejvíce bodů od návštěvníků stránek, bude pravidelně každý čtvrtek odpovídat, pravděpodobně ve formě streamovaného videa.
Lubomír Hauerland: Webovinky 13: pomohou vám pracovat a vydělávat

V Česku vzniká profesní asociace držitelů domén. Byla založena v březnu letošního roku a dala o sobě vědět až tento týden tiskovou zprávou oznamující její založení. Asociace se hodlá zaměřit například na další propagaci obchodování s doménami. Kdo za tím vším stojí? Není nová asociace pouze uskupením doménových spekulantů.
Patrick Zandl: Doménoví spekulanti zakládají asociaci
Redakce: Byla založena Česká asociace držitelů domén

ebf - témata 1

Google Street View postupně vytváří fotografické modely měst. Pro cestovatele je tato služba vítaným pomocníkem, protože vhodně vizuálně doplňuje standardní mapový podklad. Uživatelům jsou tak k dispozici sekvence trojrozměrných fotografií, které vytváří Google za pomoci speciálně upravených vozidel. Ty projíždějí městy a fotografují dění kolem sebe. A to je právě kámen úrazu. Google Street View vyvolává rozporuplné ohlasy. Diskutuje se o tom kdo, proč a jak má rozhodovat, co bude či nebude vidět na Street View. Současně je na službu nahlíženo z hlediska problematiky ochrany osobních údajů. Aby celá věc nebyla dost zamotaná, přichází zastánci s argumentem po svobodném přístupu k informacím a vzdělání.
Michal Černý: Virtuální prohlídky měst za hranicí etiky?

Cesnet – co má společného název první české počítačové sítě připojené do Internetu se současným stejnojmenným sdružením? Jaké byly počátky českého Internetu, na jakých mezinárodních projektech se současný Cesnet podílí a jaká by mohla vypadat budoucnost sítě sítí, odpovídá Jan Gruntorád, ředitel sdružení.
Karel Wolf: Jan Gruntorád: Jednou z killer aplikací pro IPv6 by mohly být mobilní telefony

Twittujete?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).