Hlavní navigace

Týdenní revize: Seznam připravuje IMAP, dráhy zase Internet v Pendolinu

13. 6. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 29
Připojit se k datovým schránkám odkudkoli asi nebude tak jednoduché. Repeatery ve vlacích nebudou, dráhy ale chystají WiFi a zásuvky. Návštěvnost Atlasu klesá, mediální skupina Mafra zase dýchá na záda Centrum Holdings. Apple představil nový iPhone a UPC nabídku služeb pro firmy a živnostníky. Jak vidí situaci Vltavy její současný ředitel Ondřej Vičar? Seznam nasadí IMAP na podzim. Kdy se dočkáme 4G standardu?
Datové schránky

Od minulého týdne si mohou občané České republiky vyzkoušet datové schránky nanečisto. K dispozici je totiž demoverze, byť s omezenými funkcemi. Ostrá verze schránek bude provozována na doméně mojedatovaschran­ka.cz, přesně tak, jak o tom představitelé ministerstva vnitra informovali v úterý 2.6. na setkání s novináři. Zajímavé ale je, že zmiňovanou doménu si ministerstvo zaregistrovalo až o den později. Nabízí se také otázka, proč zřizovatel zvolil zbytečně dlouhý název domény. Již demoverze odhalila jistá úskalí, které s sebou nová služba přináší.

Tak například server, na kterém běží demo (na adrese czebox.cz), používá certifikát vydaný certifikační autoritou PostSignum, patřící České poště. Nicméně kořenový certifikát PostSignum není zastoupen mezi certifikáty, které jsou distribuovány již jako standardní součást obvyklých webových prohlížečů. Tudíž na uživatele při prvním přístupu na daný server (přes https) vyskočí příslušné varovné hlášení. Problematické to bude také s přístupem z jakéhokoliv počítače připojeného do Internetu, který je v rámci propagace zdůrazňován. Pro přečtení zpráv je totiž nutné mít nainstalovaný v prohlížeči plug-in. U veřejných počítačů, ale může být uživateli instalace podobných plug-inů zakázána.
Jiří Peterka: Stalo se: datové schránky mají své demo
Jiří Macich: Čeká nás elektronická komunikace s úřady a nové základní registry 

U datových schránek ještě zůstaneme. V následujícím článku najdete například informace o tom, že subjekty, pro které je zřízení datové schránky povinné, nemusí s její aktivací zatím příliš spěchat. Dozvíte se také, od kdy bude umožněno soukromým subjektům dodávat si dokumenty navzájem prostřednictvím datových schránek, nebo že advokáti a daňoví poradci mají na zřízení účtu čas až do roku 2012. Další důležité informace ohledně datových schránek naleznete v redakčním speciálu.
Vojtěch Kment: Vliv novely na start datových schránek Redakce: Datové schránky – nový redakční speciál

Facebook

Facebook je bezesporu největší současnou sociální sítí na světě a média mu věnují patřičnou pozornost. Ta česká o Facebooku v poslední době informovala zejména v souvislosti s vajíčkovými útoky na předsedu sociální demokracie Jiřího Paroubka. Ačkoli se na českém Internetu o Facebooku píše téměř všude, návody pro začátečníky chybí. Pokusili jsme se to napravit.
Jan Handl: Facebook pro začátečníky
Patrick Zandl: Mapa sociálních sítí ve světě
Jiří Macich: Facebook tento týden zavede uživatelské přezdívky

ČD - Pendolino

České dráhy (ČD) bývají často označovány za molocha, který ze státní kasy každoročně odčerpá miliardové částky nad rámec plateb za objednané vlakové spoje. Cestující si stěžují na zpožděné spoje, zastaralé vagóny nebo špinavé záchody. ČD se prý nedostávají peníze na nákup nových vozů, protože musí každoročně dotovat ztrátové regionální spoje. I přesto letos dráhy plánují instalaci zásuvek do rekonstruovaných vagónů 1. třídy nebo vypsání tendru na zajištění možnosti připojení k Internetu na palubě jednotek Pendolino. Instalování tzv. repeaterů, které by zlepšily úroveň GSM signálu uvnitř vagónů, je ale v nedohlednu. Dráhy totiž nenašly shodu s mobilními operátory.
Martin Vyleťal: Dráhy chtějí Internet v Pendolinu a zásuvky i ve 2. třídě

Vitalia logo
Tip: Celodenní práce u počítače lidskému tělu škodí, což je známý fakt. Existují poučky, jak správně sedět. Ale schválně, jak dlouho vydržíte sedět rovně a nehrbit se? Zdravotním problémům můžete předcházet jednoduchým pravidelným cvičením přímo v kandeláři. Poradíme vám, jak na to.
NetMonitor short

Po určitých peripetiích byla tento týden zveřejněna data Netmonitoru o návštěvnosti za březen a duben. Čísla nepřináší žádné velké překvapení. Hegemonem českého Internetu je stále Seznam, i letos na něj zavítá přes 70 procent uživatelů. Následuje Centrum Holdings, kterému dýchá na záda mediální skupina Mafra. V dubnu klesala návštěvnost jak blogsystémům, tak i technickým serverům. Přliš se nedaří také Atlasu.
Redakce: Jak se vyvíjí návštěvnost: Atlas propadá, Novu drží TV produkce

Společnost UPC představila nové balíčky telefonních a datových služeb pro firmy a živnostníky. Telefónica O2 zase připravila krátkodobou slevovou akci, kdy nabízí novým zákazníkům připojení přes ADSL s rychlostí downloadu až 8 Mbit/s za 500 Kč měsíčně po dobu prvního roku od aktivace.
Jiří Macich: UPC představuje portfólio služeb pro firmy a živnostníky
Jiří Macich: Akce: O2 Internet ADSL za 500 Kč měsíčně po dobu prvního roku

vltava short

O vyhlášení insolvenčního řízení a následného moratoria na společnost Vltava.cz jsme na Lupě už psali, stejně tak jako o možných důvodech, které provozovatele internetových obchodů do problémů přivedly. V jaké fázi se v současné době firma nachází? Může za problémy restrukturalizační proces? Nejen na tyto otázky najdete odpovědi v článku Ondřeje Vičara, současného ředitele Vltavy. A co na to Jiří Hlavenka?
Ondřej Vičar: Jiný příběh Vltavy.cz

Apple v pondělí odhalil novou verzi multimediálního mobilního telefonu Apple iPhone s přídomkem 3GS s novým systémem iPhone OS 3.0. Mezi novinky patří například možnost přímého stahování videa z iTunes Store či aktivní funkce bezdrátového modemu přes USB nebo Bluetooth.
Jiří Macich: Nový iPhone: bezdrátový modem, stahování filmů i stream multimédií
Internet blog na Lupě: Apple za pár hodin představí nový iPhone

Přihlašování uživatelů je dnes běžnou součástí celé řady webů a služeb. Většinou se používá nejjednodušší model jedna služba–jeden účet, kdy si každý web své uživatele spravuje sám. Žádnou vzácností nejsou ani skupiny služeb využívajících jednu společnou identitu (například rodiny webových aplikací Google či Microsoftu). Nejsložitější situaci mají federace identit, kdy spolupracuje několik poskytovatelů služeb a správců identit. Projekt eduGAIN se pokouší jejich možnosti posunout ještě o kus dál.
Pavel Satrapa: eduGAIN – identity všech zemí, spojte se

LTE-Advanced

Ani WiMax ani LTE nebudou skutečným 4G standardem. (Trojlístek soupeřících technologií se loně smrskl pouze na dvě již zmiňované, když UMB společnosti Qualcomm odpadl vloni ve prospěch LTE) Tím se má stát až jejich další vývojová větev nazývaná IMT-Advanced. Proklestěme se bludištěm zkratek a vývojových verzí až k sítím nabízejícím minimálně 100 Mbit/s mobilní rychlosti.
Patrick Zandl: Skutečné 4G sítě: IMT-Advanced

MM socky3

More Beta - webovinky

Osmnácté Webovinky přináší opět další zajímavé internetové projekty. Nejdříve si představíme web, který se snaží zastřešovat poskytovatele affiliate programů. Následuje projekt Furlough House Swap, který cílí na zaměstnance a jejich rodiny. Konkrétně pak na ty, kteří si v důsledku ekonomické krize musí vzít povinně dovolenou. Stránky se snaží takovým lidem vyjít vstříc a umožňují rodinám, aby si vzájemně na tuto dobu vyměnily domy. Ambice zlepšit soužití lidí, kteří žijí v jednom domě či ulici, má web Neighbo. Sousedé díky němu mohou mezi sebou komunikovat, hlasovat v anketách, připravovat body pro schůze městských částí nebo jednání vlastníků bytů, posílat stížnosti na hlučné sousedy nebo se naopak vzájemně informovat o chystaných oslavách.
Lubomír Hauerland: Webovinky 18: připravte překvapení sousedům

Logo Seznam

Pavel Zima, generální ředitel, Seznamu ve čtvrtek odpovídal na dotazy novinářům formou uzavřeného chatu. Mezi otázkami dominovala témata související se současnou ekonomickou krizí a všudypřítomným poklesem investic do reklamy. Novináři se ale také ptali, jaké nové projekty či facelifty těch stávajících v Seznamu připravují. Pavel Zima například prozradil, že Seznam hodlá na podzim nasadit u svého freemailu IMAP, nebo že reklama na největším českém portálu sice stále roste, ale v květnu už to bylo pod 10 procent. Okomentoval také dubnový pokles návštěvnosti pracovního portálu Sprace v porovnání s lednovými výsledky.
Martin Vyleťal: Pavel Zima: IMAP nasadíme na podzim, růst reklamy zpomaluje

Uvítali byste možnost WiFi připojení ve vlacích ČD?